Jet30 İle Adım Adım Bira Yapımı

1 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: Sohbet Muhabbet

Dediğiniz mantıklı ancak ben kesin başlamayı düşünüyorum ama genede kafamda bi fikir olması açısından kalite farkı acaba ne kadar olabilir diyede merak ediyorum. Dediğiniz gibi bu bir hobi ve bende hiç yapmadığım için çok heyecanlıyım ve belki tam tahil bira yapmak içmekten daha keyiflidir belkide :slight_smile: .

Merhaba. Aradaki fark için en kaba tabirle şöyle diyebilirim, marketten aldığın piyasa biralarıyla yaptığın kit birası arasındaki fark kadar en az. Nacizane tavsiyem arkadaşlarında dediği gibi bol bol okuyup araştırarak süreç hakkında mümkün olduğunca çok biilgiye ulaşmanız, sonrasında da makine almadan önce eldeki ekipmanlarla masrafa girmeden küçük çaplı denemeler yaparak sürece hakim olma aşamasından sonra aklınıza yatarsa makine alıp devam etmeniz olur. Ben de 2 yıl kit birası yaptıktan sonra bu sürenin son bir yılını bu forumdaki deneyimli arkadaşların paylaşımlarını okuyup kafamda işin mantığını oturttuktan sonra tam tahıla geçtim.

1 Beğeni

@anon20317985 Bir zamanlar Oralet diye bir şey vardı. Su ile karıştırıp portakal suyu niyetine içerdiniz. Günümüzde de benzerleri var. Ama gerçek portakal suyu daha farklı. İşte aradaki fark bu. Birilerinden alıp aradaki farka bakmanıza gerek yok. Tam tahıl yaptığınızda anlayacaksınız aradaki farkı. İlk yaptığınız tam tahıl çok kötü de olsa…

4 Beğeni

iyide carlsberg bomonti tuborgdandan kat kat daha iyi kit biraları :slight_smile:

Arkadaşlar jet30’u arkadaşa ödünç verdim. Cihaz arkadaşın evinde kaçak akım rölesini attırdı, bende bir şey olmadı, kaçak var mı diye kontrol ettik, herhangi bir kaçak gözükmüyor. Durumun sağlamasını yapmak için üçüncü bir arkadaşta da denedik orada da bir sorun yok, biraz kafamız karıştı ödünç verdiğimiz arkadaşın tesisatın veya kaçak akım rölesinde problem olabilir mi?

İşte tam tahılla kit biraları arasında da öyle fark var.

2 Beğeni

Jet30 kullananlar malti hangi araliklarda kiriyor? Thracian pale malt diyelim mesela.

Ben Weyermann maltları yaklaşık 1mm civarı kırıyorum. Thracian malt daha ince yapılı Weyermann’a göre, bir iki defa alıp kullanmıştım.
Kırma aralığı verimli bir sirkülasyon yapmaya engel olmayacak şekilde az olmalı. Bunu da deneme yanılma yoluyla buluyorsunuz zaten.

5 Beğeni

Merhaba değirmeni eliniz ilemi yoksa şarjlı makina ilemi döndürüyorsunuz

1 Beğeni

Ben önce şarjlı matkap kullanarak kırıyordum fakat ne kadar yavaş olsa da unlaşma benim istediğimden daha fazla oluyordu. Şimdilerde değirmeni elimle çevirerek kırıyorum maltları tam istediğim ayarda oluyor. Çok vakit kaybı olmuyor öyle aman aman.

7 Beğeni

Ben de artık elle çeviriyorum matkap yerine. Evet daha az unlanma oluyor. 5 kg. malt matkapla 5-6 dakika sürerken elle 30 dakika sürüyor. Aman buğday maltını kırmak zor oluyor, süre uzuyor. Bir de karamel maltlar. Zaten değirmen milini yalama yaptım matkapla. Sağolsun Gökay düzeltti de tekrar sıfırlandı. Artık o değirmen hep elle çevrilecek.

6 Beğeni

30dk fazla gibi hocam benim 10-15 dakikada bitiyor. Zaten o esnada su ancak ısınmış oluyor.
Buğday maltı kırmada zorlanmadım ama ham buğdayda nem oranı fazla olduğu için tam kırılmıyor o yüzden iki defa kırıyorum ben ham buğdayı.
Gevreklik açısından en zorlandığım muntons caramalt oldu.

5 Beğeni

Dinlene dinlene kırıyorum ben :slight_smile:

5 Beğeni

Bir heves matkap bakiyordum bende, devir ayarli olup yavas donecekti. Anlasilan kol gucunden kacis yok. Bira yapmaktan sogudum sanirim :smiley:

2 Beğeni

Devir ayarlı olsa da yavaş dönmüyor ve matkapla çevirirken değirmen mili salma yapıyor ve zamanla rulmanları bozup değirmeni işlevsiz hale getirebilir. Ben 1.5 sene önce sağ bileğimde bağ yırtılması yaşadığım için matkap aldım ama sonunda değirmenin matkaba bağlanan mili aşına aşına, incele incele işe yaramaz hale geldi. Artık matkap yok :slight_smile: Bira yapmaktan da soğulur mu ya.

6 Beğeni

Kolla kesinlikle daha iyi oluyor ama sabit, düşük devirli matkap da kullanılır hocam.

6 Beğeni

Benim kullandığım matkap devir ayarlının yanısıra tetik ayarlı. El yordamıyla döndürürcesine iş görebiliyorum. Bu işe özel alırmıydım, asla. Elimde olduğu için kullanıyorum. Hali hazırda yarı profesyonel bir şarjlı matkap vidalama ihtiyacı varsa , ekonomik durum el veriyorsa alınır. Ayrıca @ocho hocamın dediği gibi değirmenin aparatını yememek için matkaba değirmenle uyumlu bir lokma aparatı takılabilir.

4 Beğeni

Merhaba . Bir önceki forumda sattığımız ekipmanlarımız ile ilgili bir başlık vardı fakat bu forumda bununla ilgili bir başlık göremedim. Forum kurallarına aykırı olduğuna dair de bir uyarı okumadım. Jet30 dahil elimdeki tüm ekipmanları satıyorum. (Kegeratör,CO2 tüpleri,regülator,erlen,stir plate vs…) İlgilenen aradaşlarla iletişime geçme isterim

2 Beğeni

İkinci el ürünler için bir bölüm var forumda ancak üye olur olmaz göremezsiniz.

Biraz okur, buralarda dolaşırsanız göreceksiniz.

Teşekkürler.