Keezer (Kegerator) İç Ölçüleri Bilgilendirme ve Fıçı Sistemlerimiz

Uğur Ued 100 D/s sahibi olan var mı? İçi mayalama kovasını alır mı?

Hocam selamlar. Bu modele hala sahip misiniz? İçi fermantasyon kovasını alır mı?

Evet kullanıyorum. Ahşap ile boyunu uzatıp 2 fıçı ile kullanıyorum. Sadece fermantasyon kovası sığar elbet ama fıçılarla birlikte düşünüyorsan mümkün değil.

Arkadaşlar merhaba, ikinci el kornelyus fıçı alırken neye dikkat etmeliyiz, tanidigim metal işleyen firma var

Fotoğraflarını isteyin;

• İç kısmında çizikler vs var mı kontrol edilmeli
  • Kapak kısmının zorlamardan vs bozulmamış olmasına dikkat edilmeli (bu sık oluyor, atıl kaldıysa hurdacılar bilemediğinden ağızları zorluyorlar, bu da kaçaklara neden olabiliyor)
  • Ball Lock konnektörlerin paslı olup olmadığına bakabilirsiniz. Paslanmış ise değiştirmek gerekiyor ayrıca bir masraf ve Çin’ den verilecek sipariş için bekleme süresi demek.
    -Release valfi çalışıyor mu, kırılma vs var mı kontrol edilmeli.
  • Contaları değiştirip değiştirmemek size kalmış, Durumları iyiyse güzel bir temizlikle kullanılabilir ama değiştirilmesi tavsiye ediliyor her yerde.
  • Kozmetik olarak değerlendirmek de size kalmış. Genel de vuruklar, göçükler falan olabiliyor ama bence çok sorun değil.
5 Beğeni

Üstadlarım merhabalar,
2020 yılında ev şarabı ile başladığım bu yolculuğumda kitten şişe bira yapmak isterken tembelliğin de etkisiyle kendimi “minimal fıçıcı” olarak buldum. Aranıza katıldım. Benimle aynı durumda olanlar için de bir fikir vermesi amacıyla babamın atıl durumdaki büro tipi buzdolabından nasıl kegeratör kurdum nacizane paylaşmak isterim.
Sistemi kurmaya karar verdiğimde tabi ki darboğaz oluşturan kritik noktalarım mevcuttu.
1-Küçük bir şehirde yaşadığım için co2 temininde sıkıntı yaşar mıyım?
2-Evimde bir kegeratör için yer olmaması ve içişleri bakanını ikna süreçleri.
3-Finansal durumlar.
4-İlk defa bira kuracak olmam ve hemen fıçıya geçmenin doğru olup olmadığı.
5-Büro tipi buzdolabına tadilat yapmadan corneliusların sığmaması.
6-Zaman içinde oluşacak bira göbeğiyle nasıl mücadele edeceğim? :smiley:
vb.
Sonunda ölçtüm biçtim Oxebar 8l pet fıçılardan 3 adet, ikinci el akış ayarlı celli musluk, micromatic regülatör, 8l co2 tüp, bağlantı ekipmanları ve babamın evdeki büro tipi buzdolabıyla başladım. Maliyet olarak 10k civarına geldi.(Bu noktada Orçun Hocama da tedarik ve bilgi paylaşımlarından dolayı teşekkür etmem gerekir)
Gazlandırmada 3.gündeyim bilmiyorum sabırsızlık edip force carbonization işine girmezsem 1 hafta sonra ilk fıçı biramı içmeyi bekliyorum.
Bir sonraki kilometretaşı olarak kendime tam tahıl olayını hedef koydum.
Önerilerinize, yorumlarınıza, eleştirilerinize açık olduğumu söylemek isterim.
Herkese sağlıklı mutlu günler dilerim.

9 Beğeni

Hoşgeldiniz ama yanlış başlıkta olmuş :slight_smile:
Neyse taşırız.
8 litrelik petler temizlik açısından tedirgin etse de bir çok sistem için ideal ve rahat. Hayırlı olsun, keyifle içmeniz dileğiyle…

3 Beğeni

Teşekkür ederim. Artık temizliğe de pbw starsan basıcaz. :smiley:

1 Beğeni

10ltlik corneliuslardan bulabilirseniz güzel olur.

3 Beğeni

Evet o şekilde bir dönüş olabilir.

Bir ara çok aradım ama bulamadım, bulduklarımda aşırı pahalı idi, bende arayıştayım.

1 Beğeni

Sıfırı aşırı pahalı ama ithal ürün. Kur fiyatları uçtu gitti.

2 Beğeni

Dolap buzluğu ve tabanı arası kaç cm? Coca-Cola, PIN Lock olan corniler belki sığabilir. Derinlik de önemli tabi. Güle güle kullanın.

2 Beğeni

Teşekkürler hocam. Yükseklik basamak alt kısmından buzluğa kadar 60cm, eni 38cm, derinlik de 20+14=34cm

1 Beğeni

Pin Lock fıçıların ölçüleri aşağıdaki gibi. Tabi bunlara sıvı ve gaz bağlantıları da yapılacak alan lazım.

Yükseklik: 56cm
Çap: 23cm

2 Beğeni

Bu da benim keezer maceram :slight_smile:

Model: Beko 3106G
Collar ölçüsü= 54 uzunluk, 18 yükseklik, 4 kalınlık, masif meşe ağacı

Pattex’in sıvı çivisi ile tutturdum, kurumasını bekliyorum. 3 tane daha musluk takacağım. Collar yalıtımı yeterli olmazsa iç kısıma poliüretan panel de yapıştırmayı düşünüyorum.

6 Beğeni

Şahsen ben bu kısma hiç takılmadım ve herhangi bir yalıtım malzemesi kullanmadım. Mutlaka faydası vardır yalıtımın ama hesaplayamadığım için takılmıyorum :slight_smile: :beers:

1 Beğeni

Keezer 2-3 gündür çalışıyor, collar kısmı bana biraz soğuk gibi geldi, sanırım köpük de koyacağım.

Sonunda ilk biramı içmek nasip oldu, ek olarak soda da var :slight_smile:

WhatsApp Video 2024-03-03 at 11.09.13_37cc6f67 (3)

Hava sirkülasyonunu sağlamak ve alt-üst sıcaklık dengesi için bir tane de fan ekledim. Sürekli olarak çalışacak, belki ileride kapak açıldığında devreyi kesecek bir modifikasyon da yapabilirim.

Her kapak açılıp kapandığında kompresör devreye girmesin diye sıcaklık probunu su dolu eski bir PBW kutusunun içine salladım.

Bir sonraki hedefim ise drip-tray ve diğer 3 musluğu takmak :slight_smile:

15 Beğeni

Herkese harika bir cuma diliyorum :slight_smile: Ufak güncellemeler yaptım aşağıda paylaşıyorum:

Colların iç kısmını XPS levhalar ile kapladım, yalıtım açısından baya fark etti. Artık collar terleme yapmıyor ve kompresör daha az devreye giriyor. Hem daha az gürültü hem de tasarruf. Termostatı değiştirdim ve kontrol panelini ön tarafa monte ettim. Hala muslukların ve drip tray’ın gelmesini bekliyorum, kısmetse bir sonraki güncelleme de o olacak :slight_smile:

~Dipnot~
Merak edenler için termostat şu: https://www.amazon.com.tr/dp/B08H4RK4D5?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1

9 Beğeni

Şu site ve ürün nedir, neyin nesidir acep, var mı araştıran acaba ?