Keezer (Kegerator) İç Ölçüleri Bilgilendirme ve Fıçı Sistemlerimiz

Gazlanmayı hızlandırmak için koydum.

Gazlandırmayı hızlandırmak için o keg leri bir iki saatte bir baya çalkalamak kazım. Onun dışında düz koyarsanız 3 günde içilebilir gazlılığa rahatça ulaşır. Zira dik çevirene kadar geçen süre dibe çökecek tortunun gecikmesi ve biranın berraklığının gecikmesi anlamınada gelir. Bunlar kişisel düşüncelerim. Tecrübe etmedim. Diğer noktada sıcaklıkta çok büyük bir değişim yok ise basıncın bu kadar kısa bir sürede düşüşü ilk olarak kaçak olduğu ihtimalini getirir akla.

1 Beğeni

Hocam çalkalamak bir kaç saat içerisinde gazlandırmak için kullanılıyor “Force Carbonanization” , benim yaptığım gaz’ın temas yüzeyini arttırıp, gazlanmayı bir kaç güne tamamlamak.

Bildiğiniz şekilde devam edin, ne diyelim

Selamlar.

Fıçılar dik sığmıyorsa yatay düşünülebilir ama yan koyunca daha hızlı gazlanacağını sanmam. İşin hammaliyesi de cabası. Hızlıca gazlansın istiyorsanız biraz CO2 harcayacaksınız. Önden yüksek basıncta CO2 basıp sonra gazlandıkça yavaşca servis basıncına indireceksiniz.

Bu pinlock corniyi elimde tuttuğuma değecegini biliyordum :slight_smile:

Pinlock fıçılar, ball lock fıçılardan daha kısa olduğundan 2 fıçıyı birden rahatlıkla sığdırabildim. Arkada tüp için boşluk bile kaldı. Kapak çok rahat kapanabiliyor. Muslukları kapağa takmayı düşünüyorum. Kule için ayrıca bir masraf yapmama gerek kalmayacak.

Tek düşündüğüm nokta, bu dolap 38 LT sıvıyı 4 - 5 dereceye kadar doğurabilecek mi? Normalde düzgün çalışan bir dolap ama içene bu iki hacimli fıçı girince durum ne olur bilemedim. Danistigim soğutma firması da pek verimli olmaz dedi. En kötü yaz ayları için fermantasyon dolabı yapacağım.

Bu arada “roll bond” denildiğini @erhana sayesinde öğrendiğimiz buzluk kısımlarında düzleme yapilabiliyormus ama garanti vermiyorlar. Onu da öğrenmiş olduk :slight_smile:

12 Beğeni

Bu da benim sistemim.

• Dolap olarak Uğur derin dondurucu ued 360 d/s: hepsiburadadan 2700 TL
  • Musluklar aliexpresten 1200 TL
  • Ball Lock adaptörler ( 4 gri 4 siyah kegland) aliexpresten 235 TL
    -CO2 tüpü 10 l: nestayonline’dan 665 TL
  • co2 regulator: tam tahıl ekipman 375 TL
  • Gıda hortumu 9,5 mm çap, 6m biraburadadan: 130 TL
  • Gaz hortumu 10mm çap, 5m biraburadadan: 50 TL
  • 4 adet corny fıçı vinomarket: 1000 TL
    -co2 dağıtıcı 4lü ve 4 adet conta seti: ficibiradan 470 TL
  • kaplamalar ve kara tahta: hepsiburadadan 200 TL
  • musluklar için ahşap stant: kendim marangozda yaptım kenarda kalan tahtalarla filan. Adama 5 şişe bira verdim sadece :slight_smile:
    Toplamda 7bin TL ye yakın masraf oldu

28 Beğeni

Çok güzel olmuş güzel günlerde kullanın

1 Beğeni

Güle güle kullan. Bende böyle folyolarla kaplamıştım, sıkılınca kolaylıkla değiştirilebiliyor.
Dolap tutamaçlarının sökümü basit diye sökmüştüm ben.

Co2 tüpün hortumu nereden giriyor?

1 Beğeni

Direkt kapaktan soktum

Hadi ya, üstten mi…?

Evet aynen matkapla deldim gitti

1 Beğeni

İyi günlerde kullan, tadına bakmaya gelirim artık :beers:

3 Beğeni

Her zaman bekleriz efendim :hugs:

2 Beğeni

Güle güle kullan hocam, eline sağlık.

1 Beğeni

Hocam co2 tüp dolumu geldi.

Çok şık olmuş. Şu karatahta iyi temizlenmiyor yada ben becermedim. Varsa pratik bir yolu anlatın lütfen. :slight_smile:

Güle güle kullan Cenk, âlâ…

Ilkokuldayken arasıra ıslak sünger ile silip kurumasını beklerdik, gayet güzel temizlenirdi :slight_smile: , o zaman tabi siyah önlük giyerdik. Yaşımız da çıktı iyice :see_no_evil:

7 Beğeni

Ne zaman gidiyoruz abi? Eline sağlık, güzel biralar iç @Baltazar

5 Beğeni