Kestane Kebap Ale

Bir kaç hafta önce kabak ale için pazarda bal kabağı aranırken gözüme kestane ilişince kabaktan oluyorsa kestaneden neden olmasın diyerek biraz araştırdım, ticari örnekleri de varmış, çok aşırı reçete bulamadım, bulduklarım içinde en çok gözüme kestirdiğim ise italyanca bir dergide yayınlanmıştı, o reçete üzerinden bulamadığım maltları değiştirerek oluşturdum. Kestaneyi piştikten sonra tartarak reçeteki miktarı oluşturdum. Piştikten sonra neredeyse yarı yarıya ağırlık kaybetti. En sonunda nasıl bir şey ortaya çıkacağını bilmediğimden 14 litre olarak hedefledim. Bu gün de mayamı da döndürmeye başladım :slight_smile:

KESTANE KEBAP ALE
Batch 14 L
Boil: 60 min
MASH EFFICIENCY %75
FERMENTABLES
Pilsner 2.750 kg 63.2% Mash
CHESTNUT 0.640 kg 14.7% Mash
Carared 0.500 kg 11.5% Mash
Carapils 0.250 kg 5.7% Mash
CHESTNUT 0.160 kg 3.7% Boil
Roasted Barley 0.050 kg 1.1% Mash
HOPS
East Kent Goldings 30g 60 min
East Kent Goldings 7.5 g 30 min
East Kent Goldings 5 g 16 min
YEAST
SafAle American US-05
MASH STEPS
52 C / 10 min
62 C / 30 min
68 C / 20 min
72 C / 5 min
77 C / 5 min
OG (SG)1.055
FG (SG)1.013
EBC (Color)23.6
IBU (Bitterness)36.1
ABV (Alcohol)5.47%
WATER VOLUMES
Mash18.31 L
Sparge Volume5.5 L
Total Water23.81 L
10 Beğeni

Bugün 35 tl ye kestane görünce aklıma gelmedi değil. Daha önce sevgili @Taxym in kestaneli birasını içmiştim. Bana göre fazla alkollü gelmişti o dönem ama güzel biraydı.
Şimdiden eline sağlık…

1 Beğeni

Acaba @Taxym ana malt olarak ne kullanmıştı :thinking: İkilemde kaldığım yer Pilsener mi yoksa Pale malt mı almak kısmı oldu, Kafama göre yapacak olsam kesin Pale malt daha çok yakışır diye seçerdim ama reçedeki ana malt’a sadık kalayım dedim. İlk tadımı yapayım, ortaya içilir bir şey çıkar ise yollarım tadıma :sweat_smile: Bu arada bundan beğendiğim bir şey çıkar ise, arkasından kestane ve bal kabağı ile birlikte bir deneme yapma fikri de aklımda.

2 Beğeni

Yok senin gidişatın da gidişat değil :roll_eyes:

2 Beğeni

Havasından mı suyudan mı😅

1 Beğeni

@augurs reçetelerime baktım ama şaşırtıcı şekilde reçeteyi kaydetmemişim.Ama “Birra alle castagne” olarak aratırsan youtube de birçok tarif bulabilirsin.İtalyanın Puglia bölgesinin nam-ı diğer topuk bölgesinin kestanesi dünyaca meşhur.O nedenle kestaneli bira reçetesi için İtalyanlardan faydalanabilirsin.

4 Beğeni

Doğru yolu bulmuşum demek, bende benzer kelime ile arattım ve italyan bir tarif bulmuştum :slight_smile:

1 Beğeni

Kesinlikle hava ve sudan kaynaklı bir bulaşıcılık söz konusu :slight_smile:
Çarşamba günü ben sana gelip hala kenarda duruyor ise bana bulduğun boş şişeleri alabilirmiyim?
Şişe yoksa da no problem, hem bitmeden senin yaptıklarından birer şişe araklarım, hem de sana bendekilerden getiririm :slight_smile:

1 Beğeni

Ayırdım sana 40 şişe, ne zaman müsait olursan gel.

1 Beğeni

Kestaneden ne kadar şeker, nişasta vb geliyor yani ogyi ne kadar arttırıyor belli mi, bir de fırınlayıp mı hafif haşlayıp mı kullanıyorsun?

1 Beğeni

Kestaneleri önce çizip tuzlu suda bir kaç saat beklettim, tuzun da içine geçip güzel bir aroma verdiği için attık biraya bir şey katar mı bilmem, sonra fazla pişirmeden biraz haşladım hemen arkasından 160-180 derecede fırınladıktan sonra kullandım. Yukarıdaki reçetemde OG neredeyse tam olarak tuttu. 1.050’nin biraz üzerinde gözüküyoru. Bu arada reçete hesabında kestanede PPG’yi 10 olarak seçtim (başka bir örnekte bu değerin girildiğini görmüştüm).

3 Beğeni

Maltta 100 gramında 78 gr total karbonhidrat bulunurken, çiğ kestanede 100 gramında 28 gram karbonhidrat bulunuyor bilgisi var, belki buradan çıkılarak yaklaşık bir og tahmininde bulunulabilir??

3 Beğeni

Ana maltlarda PPG 34-38 gibi ise yukarıdaki karbonhidrat miktar oranına göre bakıldığında sanırım kestane içinde PPG 11-13 gibi oluşuyor. Ben kestane şeker oranının ne alabilirim diye bir bilgi bulamamıştım, aslında bu şekilde karbonhidrat bilgisine bakmak da herhangibi bir ek ilavede bir kıstas oluşturabilir.

2 Beğeni

Tam 1/3 yani, reçete yaparken bunu da düşünmek lazım og hesabında, yalnız haşlanıp fırına atıldığıbda haşlanırken suya da bırakabilir bir miktar şeker

1 Beğeni

@augurs bu stilde kestanenin tada olan katkısıyla ilgili ne tarz yorumlar vardı. bir de kaynattıysan tadabildin mi birayı. sanırım şişededir şu an.

Aynen şişede 5.gününde. Ben spesifik olarak şöyle bir tat hissedilir cümlesini hatırmıyordum, yine baktım kestane tadı çok belirgin değil ama aromasının arka planda hissedildiği yazıyor, yine çok klasik ekmeksi ve bisküvimsi karamelli malt tadı diye yorumlamışlar. Benim damak tadım çok yalın ve basit, içtiğimde hoşuma gidiyorsa o bira iyidir :slight_smile: Valla bende merak ediyorum. Pazar günü ilk şişeyi açarım. Tadı hoşma giderse kestane bitmeden farklı bir deneme daha yapacağım…

3 Beğeni

Ben de hazır ortalıkta kestane varken az bir deneme yapayım diyorum. Ama benim aklımda daha açık renk, şöyle 10 ebclerde ve %6 abv üzeri birşey var. Ot profili de ingiliz tarzına yakın olduğu için s04le mayalamayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Kovanın en sonundan doldurduğum şişeyi denedim, henüz çok erken, tatlar oturmamış. Neredeyse hiç kestane ile ilgili bir aroma veya tatlılık alamadım, bunun nedeni belki de erken olması ya da şişede daha baskın gelen tat olan roasted barley olabilir. 50 gr eklediğim maltın bu kadar kendisini hissettirmesine şaşırdım, inşallah kova dibinden dolan son şişe olduğu için daha baskındır. Roasted barley’i daha önce de kullandığımda da tadın oturması iki ayı bulmuştu, muhtemelen bu birada da bir aydan sonra lezzet oturacak. Ama bir daha yapacak olsam roasted barley yerine çikolata/carafa1 maltı koyarım. Senin versiyonda hiç olmayacağını düşünürsek belki daha iyi olur.

1 Beğeni

O yoğun roasted tat kestane kebaptan da gelebilir, bir de roasted barley ve carafa gibi maltları mayşelemenin son 15 dakikası eklersen o keskinliğin gitmesi için beklenecek süre çok azalıyor, ya da special carafalardan kullanabilirsin, speciallar kavuzsuz o acılık ve keskinlik kavuzdan gelyor.

2 Beğeni

15 dk da eklenmesi konusunu inan okudum ve aklımdaydı, bunda da yaparken ne olacak canım 50 gr bir şey mi katacak demiştim, demek ki katabiliyormuş…Okuduğuma güvenmeme değil bu kendime aşırı güvenip 50 gr ne katacak demenin sonucu bu…ama zamanla tadı oturuyor diye düşünüyoum…bir daha bu gibi maltları mayşelemenin son 15 dk’da ekleyeceğim kesin :blush:

1 Beğeni