Ev Birası Tadım Notları

Yeni masraf kapısı açmayacak :roll_eyes: ise varım, yapsan mı bir güzellik :blush:

1 Beğeni

Valla yeni masraf kapısı açılmasın diyorsan hiç bulaşma derim.
Fiyatlar tavan yapınca sırtımda elli bin lirayla dolanmaya başladım birden.
Henüz ben de adapte olabilmiş değilim. :slight_smile:

1 Beğeni

Sevgili @durul’un grape ale’i. Tadı çok yumuşak. Hiç bir acılık yok. Gazlanma ve köpük az ama ben zaten böyle az severim :slight_smile: Hani gerçekten grape ale olduğunu bilmesem üzüm tadı geliyor diyemem. Belki bidiğimden, sonlara doğru üzüm tadını hissettim. Bu bira bana yazın sıcaklarda serinlemek için içilecek bir bira hissi verdi. Bu bira tipinde benimde anladığım kadarıyla kullanılan üzümün cinsi ve aroması direkt etki ediyor. Bence yazın sen bir kez daha bu kez farklı bir üzüm ile yaparsın, eline sağlık…:slight_smile:

9 Beğeni

Sevgili @durul’un weisen doppelbock birası. Durul bu tarz da sanırım her seferinde güzel biralar yapıyor. Çok güzel bir biraydı. Sevdiğim şekilde düşük gazlılık ve çabuk kaybolan köpük :slight_smile: İlk başlarda bir parça daha yoğun gelen kavruk tat çok çabuk geri plana geçti. Gövdesi yüksek, hissettiriyor. Tadı güzeldi beğendim eline sağlık :yum:

8 Beğeni

Evet üzüm buranın yerel kokulu(kuş üzümü de derler) üzümüydü, şekeri düşük aroması fazla bir üzündü , biraya geçti ama daha fazla geçebilecek yüksek şeker, tat, koku vb içeren bir üzümle denenebilir, gazlanması yüksek head retantion ortaydı aslında

1 Beğeni

Bu akşamın Ev Birası Tadım Notları sevgili @augurs’un gönderdiği ve tarifi şurada bulunabilinecek Kestane Kebap Ale’ye dair.

Rahat içimli, düşük-orta gövdeli, dengeli malt tabanına sahip bir bira olmuş bu.

Oldukça tatlı bir bira. Köpüğü ince ama son yuduma kadar eşlik ediyor.

Özellikle de genizde kendini hissettiren bir gazlılığa sahip, tam sevdiğim kararda.

Ne yazık ki kestane aromaları alamadım ben. Aslında aldım gibi de almadım gibi de diyebilirim. İÇinde kestane olduğunu bilmesem bunda kestane olduğunu asla söyleyemezdim ama kestane olduğunu bilerek kokladığımda kestane şekerinden aldığıma benzer bir aroma alıyor gibi hissediyorum. Bu anlamda kestanenin biraya ekstra bir şey katmış olduğunu söylemek biraz zor. Belki de daha kavruk tatlara doğru kaymak ve oralardaki aromaların peşine düşmek lazım.

Eline sağlık Uğurcuğum, kestane kısmını tam olarak alamadıysam da bira çok güzeldi ve tam da 10 litre karbondiyoksiti planlanmamış bir şekilde tükettiğim ve tüm biralarımın fıçılarda hapis kaldığı bir hafta sonuna denk geldi. Bu kadar makbule geçemezdi.

Her ne kadar bu seferkinden çok memnun kalmamış olsam da @Baltazar soruyordu, fotoğraf nasıl çekiliyor falan diye, çekerken nasıl çektiğimi de çekeyim istedim.

İki İKEA lamba, önüne kâğıt havlu, arka planı karartacak hızlı enstantane…

Aklında olsun, bardak buğulanırsa sakın kağıt havlu ile silme, bardağın -buradakinin aksine- tertemiz olmasını sağla mutlaka. Arkadan aydınlatıyorsan da o ışığın gölgesinin nereye düştüğünü mutlaka hesaba kat. :slight_smile:

Bi de temeli daha düzgün bir ev kullanmaya gayret edersen bira eğri durmaz.

16 Beğeni

Bu akşamın tadım notları @magunay’ın ev birasına dair.

Abicim çok güzel bir şey bu. 33’lük şişede olan.

Ne ki?

:stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Şişeyi lavaboda açmışsındır umarım, imperial olma hayaliyle yola çıkmış ama sonunda gayzer stout olmuş…

2 Beğeni

En ufak bir köpürme olmadı…

1 Beğeni

Bu imperial stout tanıdık geldi o zmn😉

2 Beğeni

Hayret, bende gerçekten de miim köpürme olmadı.
Acaba erken mi açtınız? :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Benim ima ettiğim çok eski imperyal stoutu @magunay ın, Zonguldak bira tadımından, romanolu, turşu kavurmalı olan Bobocan😉

2 Beğeni

@durul abinin çek amber lager’i, her ne kadar lagere karşı mesafeli olsam da bu bira çok lezzetli ve içtikçe içiren cinsten. Sona kadar eşlik eden müthiş köpük, ne sek diyebilirim ne de maltsı çok dengeli bir bitişi var. Fıçının bitmesine çok üzüldüm neyseki @ozerrock gelmedi de altınlar ikiye bölündü :joy:

10 Beğeni

Diğer biraların fotoğrafı yok maalesef, kendimi içmeye o kadar kaptırmışım ki unutmuşum galiba :sweat_smile:
Yine @durul abi’den dark strong ale, kremamsı köpük, bitişte kuru üzüm ve pekmez tadı, alkol hiç mi hiç hissedilmiyor müthiş bir dengesi var. Yanılmıyorsam 9 civarı bir abv vardı, durul abi düzeltir.
Diğer bira duble ipa, citranın halay başında olduğu damak yormadan bayağı bayağı tükettim, 60 ibu varmış ama yine dengenin kralı @durul yapmış, adam yapıyor bu sporu😁

6 Beğeni

Afiyetler Apocan, Dark strong ale 9.5 abv 528 günlük

Double ipa da 80 ibu. Citra Simcoe Cascade Centenniel

2 Beğeni

Benim gibi acemi faniler bu lezzet şölenlerine nasıl katılabilir acaba?? SMASH kaynatıp 500
günlük lezzet tadamıyoruzdur herhalde :sunglasses::sunglasses:
Acemiler ağı mı kurulsa :thinking:

1 Beğeni

Valla @Apo_Cinar sağolsun geldi bize evimizi şenlendirdi , bal tutan parmağını da yaladı haliyle, gelirseniz tadımımızı yaparız tabi yüzyüze tadımlarımız da oluyor

5 Beğeni

Beş yüz bilmemkaç gün olayı zaten bir kaç kişide var. Eskilerden olup daha kovaydayken içmeye başlayıp, 23 litrelik mayşeden sadece 5-6 litresi fermantasyonu sonlandırabilen şahıslar da var.

6 Beğeni

“gelirseniz tadımımızı yaparız tabi” diyorsan, davetli davetsiz misafir gelsin her türlü tadım var diyorsan, 500 günlük biraları içelim alem duysun diyrsan eğer :slight_smile:

2 Beğeni

Aynen modum budur, bekleriz her daim.

1 Beğeni