Maya Bankası Oluşturma ve Starter Hazırlama

Sürekli mayşe demişim ama doğrusu şıra mı olmalı?

10 dakika kadar kaynattım. Risk devam eder mi?

Sağlık bakanlığı sitesinde yeterli diyor

Kalabiliyor diye biliyorum ben.
Konservelerin basınç altında kaynatılmasının nedeni bu değil mi zaten?

1 Beğeni

Neden buzluk kullanıp hemen dondurmuyorsunuz?

Keşke yer olsa da dondurabilsem buzlukta. Döküyorum o zaman. Riske gerek yok.

C. botulinum sporlarının ısıya karşı dayanıklı olduğu bilinse de bakteri, sporlarının dışında anaerobik koşulda yaşadığından, bakterinin ancak 85°C’den yüksek koşullarda 5 dk kaynatıldığında öldüğü bildirilmiştir (World Health Organization. Botulism.; 2018 April 16 Available from: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs270/en/ [web site] ) diyor bir makalede

5 Beğeni

Yani o kadar uğraşıp 40 şişe bira yapacaksın, gerek var mı maceraya?

2 Beğeni

Birçok kaynak sofra şekerinin kullanılmasının doğru olmadığı belirtiyor. Ama uzun zamandır şu ürüne bakıp bakıp duruyorum. Bir fikri ya da tecrübesi olan var mıdır?

https://magaza.hammaddeler.com/urun/maltoz-surubu-1-kg

1 Beğeni

Sofra şekerinin kullanılması niye doğru değil ki? Yani Candy sugar yoksa elde sofra şekeri kullanabiliyoruz aslında.
Bir de mısır şurubunu ne için kullanmayı düşünüyorsunuz?

Bakteri ölüyorda spor ürediyde sporlar ölmüyordu sanki.

Döktüm bile. 20 karakter

2 Beğeni

İki sebepten. Birincisi, sofra şekerinde mayanın sağlıklı bir şekilde çoğalması için gereken hiç bir gıda yok. Startere mutlaka maya gıdası eklenmesi gerekiyor. Halbuki malttan elde edilen şırada bildiğim kadarıyla çinko haricinde mayanın ihtiyaç duyduğu tüm gıdalar mevcut.

İkincisi, sanırım özellikle yeni oluşan hücreler sırf glikoz ile karşılaştıkları için maltoz sindirme yeteneğine sahip olamıyorlar. Yabancı forumlarda genelde mayanın tembelleştiği yolunda açıklamalar olmasına rağmen bir kaynaktan daha ciddi bir açıklama okuduğumu hatırlıyorum. Biraz gugıllarsam tekrar bulurum.

Tabi bu bahsettiklerim starter içeriği açısından geçerli. Yoksa bira mayalarken şıraya şeker katmaya itiraz etmiyorum. Gerçi basit şekerin mayalanmanın ilerleyen aşamalarında katılmasının daha doğru olduğunu okumuşluğum da var. Yine mayanın tembelleşmesinin önüne geçmek için.

“Bileşen Listesi: Maltoz (Kuru bazda) %51_%55, Maltotrioz (Kuru bazda) %17–21, Dextroz (kuru bazda) en fazla % 5, Yüksek Şekerler (Kuru bazda) en fazla % 29”

Linkini verdiğim maltoz şurubunun şeker kompozisyonu malttan elde edilen şırayla benzerlik gösteriyor. Değerler eğer doğruysa, %50’den fazlası maltoz. Bunun için, DME yokluğunda sofra şekeri kullanmaktan daha iyi, mayşeden artırarak elde ettiğimiz şırayı kullanmaktan daha pratik diye düşünüyorum. Tabii ki bununla beraber yine maya gıdası kullanmak şart.

2 Beğeni

Maya çoğaltmak için olduğunu anlamadım.
Şekerle direkt olmuyor zaten, kolonya yapımı (!) videoları ve makalelerinde özellikle maya besini kullanılıyor.
Ben daha önce başka amaçla sormuştum mısır şurubunu, ama o zaman temin edemedim. Bira mayşesinden ayırıp buzluğa atmak bana daha uygun geliyor açıkçası.

1 Beğeni

Bu DMEler neden bulunmuyor güzel ülkemizde bunu bilmiyorum ve merak ediyorum. Ben de yarin tecerede 350 400gr malt ile maya çoğaltmak için kaynatma yapacağım. Pratik değil ama yapacak bişey yok.

Ben uzun süredir böyle yapıyorum. Litre başına yaklaşık 200gr malt 1045/1050 OG civarı veriyor. Hedefime göre seyreltip maya çoğaltmada kullanıyorum.

3 Beğeni

Lme ile yapıyorum uzun süredir, son derece pratik saklaması da kolay tavsiye ederim.

Çok hesaplı değil belki ama şu satıcıda hala stokta görülüyor. https://egemalt.com/urun/kuru-malt-ozutu/

1 Beğeni

Bu ürün pahalı ama 115 liraya sattıkları kitler var, nasıl acaba?

Israrla isteyiniz.