Maya Bankası Oluşturma ve Starter Hazırlama

çoğalttığım mayayı dolapta tutuyordum. tadı ve kokusu bayağı ekşidi. kullanılır mı?

Ne kadar süredir hangi şartlarda tutuyordunuz hocam? Hava alıyormuydu?

Koku kötüyse riske girmeyin derim ben.

Kapaklı tüpte. Yaklaşık 6-7 sanırım. Buzdolabında.

Sirke gibi bir tad. Kötü mü bilemedim. Elimde başka bu mayadan da yok.

Riske hiç gerek yok bence

Ne gibi riski olabilir?

Bira sirke olabilir. Kaynatıyorsanız 5-6 saatlik emeğiniz ve paranız heba olabilir.

1 Beğeni

starter ile çevirip bunu test edemez miyim? gravite 1010 seviyelerinde kalırsa maya sağlamdır diyebilir miyiz?

Biz sizin için söylüyoruz, ille de test edeceğim diyorsanız bir kaç lirrelik batch ile denenebilir. Benim dolapta bekleyen 1084 maya ile yaptığım red ale direkt okside oldu. 30 litre gitti. Bence bu riske değmez.

6 Beğeni

teşekkür ederim. nasıl bir risk olabileceğini anlayamadığım için sordum. bu riski göze alamam :slight_smile:

2 Beğeni

Buğday mayası buğdaylı mayşe ile mi çoğaltılmalı?

Şerbetçi otu içeren mayşe ile maya çoğaltılır mı?

Öyle bir şart yok normal mayşe ile de olur.

Şerbetçiotlu maya ile çoğaltma yapmanın kontaminasyon riskini azalttığı bakterileri ve vahşi mayaları baskıladığı bahsediliyor, ama bence bu kayda değer derecede olacak bir şey değil.

1 Beğeni

Yani şerbetçi otlu mayşe ile yapılabiliyor. Elimde son kaynamadan fazla kalan şotlu mayşe var. O yüzden sormuştum. Teşekkürler.

Yapılabilir elbette. Riski azaltmak adına mayşeyi 10 dk kadar tekrar kaynatıp hızlıca soğutmakta fayda var.

1 Beğeni

Yıkanmış mayayı bekletme süresi max, 2 ay kadar. 2 ay sonra ölmeye ve bozulmaya başlıyor. Mayanın standart kokusu ve tadı vardır, o kötüleşmeye başlıyor artık. 2 aydan sonra risk alırsınız. Onun için en geç iki ayda bir ya yeni kurulum yapmalısınız ya da maya çoğaltma yaparak mayayı besleyip yeniden yıkayarak muhafaza etmek durumundasınız. Ya da gliserin enjekte yöntemiyle buzluk ya da derin dondurucuda max. 2 yıl kadar saklayabilirsiniz.

2 Beğeni

Elimizde mayşe ya da malt özü vs yoksa çoğaltma işlemini şeker ya da dekstroz ile yapabilir miyiz?

şeker ve desktroz olmaz, içinde besin ve enzim olmadığı için maalesef olmuyor. kaynattıklarınızdan 1 er 2 şer litre ayırıp dondurucuda saklarsanız istediğiniz zaman kullanırsınız.

Genel kanı şekerli su olmaz yönünde… Sebebi de zaten açıklanmış. Benim de bildiğim maya çoğaltılırken, ana fermantasyona yakın bir ortam oluşturulmalı ki mayanın karakteri aynı çizgide devam etsin.

Ama, adam web sitesine yazmış, maya uyandırmak için 250ml suya 10 kesme şeker atılır. Uyandırma ve starter biraz farklı. Starterin amacı mayayı çoğaltmaktır, uyandırma ise mayayı aktif seviyeye getirmektir. Diğer yandan da büyük markalar uyandırmak için sadece su kullanın der. Nitekim maya zaten besini ile birlikte paketlenir.

Şimdi ben merak ettim:

• hangi şartlar altında şekerli su kullanılabilir?
  • maya besini ile birlikte paketlenir dedim ya, maya besinini arttırmak için pakmaya kullanılabilir gibi birşeyler de yazıldı? Pakmayayı sıcak suya atıyoruz, maya ölüyor ama besini kalıyor. Hangi koşullarda pakmaya kullanılabilir?
4 Beğeni

Şekerli su kullanımı yok, ya da ben bilmiyorum.
Maya uyandırmak için 30 ⁰C su yeterli oluyor.

Maya besini bulunamadığı durumda sıcak suya atılacak maya besin olabiliyor. Pakmaya’dan kastınız ekmek mayası ise o kısmı önemli değil, bira mayası veya ekmek mayası oluyor. Ama besin olarak maya kullanılnası konusunu biz candy sugar için yazmıştık. Bira için kullanmak tada olumsuz etki edecektir.
Piyasada maya besini olarak satılan DAP (Diamonyum Fosfat) aslında bitkiler için kompoze bir gübre çeşidi.
Bitki içğn çok önemli iki besin maddesi fosfor ve azot aynı şekilde mayalar içinde önemli besin maddesi.

1 Beğeni