Menegin's Barleywine

Alkol bütün kötülüklerin… mi desem, ileriye dönük düşündüm mü desem? :slight_smile:
zoom a gelen kendini belli ediyor :slight_smile:

1 Beğeni

Diğer birçok programın yaptığı gibi sanırım Grainfather da tuz miktarlarını hesaplamak için bir matris oluşturup çözümünü yapıyor. Bulduğu değerleri de doğrudan listeliyor.

O kadar karanlık maltın mayşeleme suyuna sodyum bikarbonat tamam da, şimdiye kadar yağmurlama suyuna bikarbonat eklenmesini tavsiye eden bir tek kişiye rastlamadım. Tam tersine, Martin Brungard ve bazıları zinhar koymayınız diye uyarıyor. Sebep de, yağmurladıkça pH’ın zaten yükselecek olması, tanen salınımının 5.80 pH’dan itibaren hızla artacağı ve bir de bikarbonat koyup bu sınıra yaklaşarak riski artırmanın gereksizliği.

Hele ki bir yandan asit ekleyip öte yandan bikarbonatla bunun etkisini zayıflatmak ne derece doğru, düz mantıkla bakınca pek bir anlam veremiyorum. Ama belki de kimya ilminin derin sırlarına vakıf olanların vardır bir izahı.

5 Beğeni

Evet, su değerlerini aşağıdaki tabloya girip otomatik hesaplanıyor.

Ben de gördüğümde şaşırdım açıkçası. Bira da Ph düşürmek isterken neden sodyum bikarbonat ile ph yükseltiliyor diye.

1 Beğeni

Öte yandan, tam da dün akşam nereden denk geldiysem Chris Colby’nin tanenli bir yazısını okudum. Diyor ki, bazı bira türlerinde aslında tanen dengeleyici bir lezzet katarmış. Sanırım barleywine da o listedeydi.

Special W’nin kuru meyve aromaları ile şarap lezzetine yaklaşan bu reçetede kontrollü bir tanen konsantrasyonu da fena olmayabilir. Ama bunu öneri olarak yazmıyorum, sadece konu dahilinde sözü edilmiş olsun diye koyuyorum buraya. Ben herhalde beşinci altıncı barleywine reçetemden sonra cesaret ederdim böyle birşeye.

Tabletimden yazının adresini yakalayabilirsem onu da eklerim bu mesaja.

6 Beğeni

Araya girmiş gibi olacağım ama ben üşengeçlikten sadece mayşe suyuna ekliyorum tuzları. yağmurlamaya eklemiyorum. Doğal olarak PH yükseliyor yağmurlamadan sonra. Ama zaten hemen süzüp kaynatmaya geçtiğim için bir sıkıntı olmayacağını düşündüm hep. Gerçekten öyle mi acaba ?

Seneye kapıştırırız artık. 40 gün dinlendirdim, 3.5 ay hedefli, 1 aydır da lagerliyorum.

1 Beğeni

Şekerin suya geçmesi için biraz zaman tanımak gerekir.

Ben yağmurlama suyunu ekleyip maltı iyice karıştırdıktan sonra 15-20dk civarında bekletiyorum. Tabi malt yatağını yerinden oynattığım için tekrar vorlauf yapmam gerekiyor. Eğer pH 5.80’i geçmişse bu toplam süre tanen salımı için yeterlidir herhalde.

Ama ikinci parti yağmurlamadan sonra bile pH 5.60 üzerine hiç çıkmadı benim kaynatmalarımda. Ayrıca ikinci partide aldığım şıranın yoğunluğu da 1.020 civarında oluyor. Alt sınır kabul edilen 1.010’u hiç görmedim daha. Yani çok hırslı davranmazsak tehlikeli pH ve yoğunluk sınırlarına yaklaşmadan güvenli yerde kalırız gibi görünüyor.

2 Beğeni

İş barleywine-arpa şarabı olunca tanen istenen bir şey olabilir, Üzüm ve meyve şaraplarında da burukluğu verenenin tanen olduğunu düşünürsek bence gayet mantıklı…

2 Beğeni

Linkleri şuraya bırakayım:

https://beerandwinejournal.com/manage-tannins/
https://beerandwinejournal.com/manage-tannins-ii/

Ve hatta bir de:

https://beerandwinejournal.com/acidify-sparge-water/

3 Beğeni

Seneye kalırsa tabii :slight_smile: 1 er kasa gidiyor baksana ,)

2 Beğeni

O zaman samiyle ikimize bi kasa yeter 1 kasa da sana kalsın

2 Beğeni

Şaka maka ben de yapabilirim bundan

1 Beğeni

E yarısını da ben alırım madem.

3 Beğeni

Üçte biri tanıdıklara üçte biri fakirlere üçte biri de bana

3 Beğeni

Engin hocam reiterated mash yapacak mısın yoksa şurup kullandığın için gerek olmayacak mı?

1 Beğeni

Ben yirmi karakter kuvvetinde fakirim.

2 Beğeni

Toplam 8.7 kg tahıl görünüyor reçetede ama 1.5 kg ı (aslında litre) maple syrup. Açıkçası 7.2 kg ı tek seferde jet30 da deneme niyetim var. Daha önce 7.1 kg ı denemiştim, sıkıntı olacağını sanmıyorum.

2 Beğeni

Meşe fıçıdan da geçecek tanen.

Anladım eyvallah. Kolay gelsin

1 Beğeni

E iyi işte 1/3 kısımın kazananı da bulundu