Neden Hava Kilidinde Hareket Yok?

“7. De” dediğinizden kasıt 7. fg ölçümü ise kapağı bu kadar sık açmanız oksidasyon açısından iyi değil.
Çok acele ediyorsunuz, biraz sabır. En azından bundan sonraki yaptıklarınızda 14 gün falan bekleyip ondan sonra ölçüme geçim derim. Hava çıkışının durması fermentasyonun tamamlanıp tamamlanmadığı ile ilgili bir bilgi veya ön görü vermez.

2 Beğeni

Yok 7. Günde telefon yazdığımı silmiş.

1 Beğeni

Test içşn kapaktan değil musluktan alıyorum

1 Beğeni

2 gün önce 1020 demişsiniz, resimden 1014 okunuyor. Fermantasyon devam ediyor demek ki. 3 gün önce yazmışsınız, bugün itibari ile hala 1014 okuyorsanız şişeleyin bence.

3 Beğeni

1010’dan da aşağı düşebilir. 24 saat arayla 2 ölçümde aynı değeri okuyorsanız şişeleyebilirsiniz. Acele etmeyin derim.

2 Beğeni

Dün 1013 gibiydi şimdi baktım 1012 gördüm yarın tekrardan bakıp şişelemeyi düşünüyorum. Sorun olmaz sanırım

Bendeki durum şöyle
Fermentasyonun 7. Gününde aldığım fg

9. Gününde aldığım fg

Yarın 11. Günü olacak ve bir fg ölçümü daha yapacağım. Değerler aynıysa şişeleyeceğim.
Sizdeki durumda fg düşmeye devam ediyorsa ve bunu önemsemeyip şişelerseniz risk almış olursunuz. Karar sizin elbette

5 Beğeni

Hala düşme eğiliminde olduğu için yerinizde olsam yarın ve sonraki günde bir ölçü alırdım. 1012 görmeye devam edersem ayın 6 sında şişelerdim. Düşme eğilimi devam ederse de beklemeye devam ederdim. Acele ederseniz şişe patlaması gibi hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

3 Beğeni

Tabi yarın tekrar ölçüm alacam ama bakalım

1 Beğeni

Arkadaşlar şu mayalara biraz süre tanıyın tavsiyem, ben 21 günden önce ipa falan değilse tabi, şişeleme yapmıyorum hatta büyük biralar 5 haftayalagerler çok daha fazla sürüyor, alın 17. Günde ilk ölçümü bi de 19. Günde alın, bitmişse 2 gün cold crash bitti gitti

9 Beğeni

Yeni kurulumda hava kilidinin içindeki sanitasyon suyu bidonun içine kaçtı sorun teşkil edermi

Hayır olmaz. Hava kilidinde azalma fazlaysa ekleme yapmayı unutmayın.

1 Beğeni

Yok sıvı fazlasıyla var :slight_smile:

Merhabalar,
26 kasım tarihinde bira kitimi kurdum. Aradan 24-32 saat geçtikten sonra hava kabarcığı atmaya başladı. Her şey çok güzel fakat bugün itibari ile azalmış olsa da hava kabarcığı atmaya devam ediyor. 8-9 günde tamamlanırdı normalde. Sıcaklık 20-21 derecelerde çok fazla oynama olmadı. Konu hakkında görüşleri olan varsa bilgi almak isterim.

Şu konuyu okuyabilirsiniz:

2 Beğeni

Konusu burasımıdır bilemedim ama hava kilitinde baloncuklanma başladığında kapaklı kısmına doğru köpürmeler oluyor sonra kapağın oradan da köpük dışarı çıkıyor ve su kaybı oluyor kilitin içinde neredeyse su bitme seviyesine geliyor. Tabiki kapağı açık su ekliyorum ama normalmi???

İçinde starsan varsa normal. Hazır su ya da kaynamış soğutulmuş su kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim kardeşim

1 Beğeni

FG kaç sizce 1004 mü