Reçetem Olur Musun?

Şimdi olsa acılık için ben de cascade kullanmazdım, o zmnlar çok hakim değilsik tabi şerbetçiotlarına, bunlar benim işk reçetelerimden, citra kullanılabilir acılık için

1 Beğeni

Diyelim ki elinizdeki malzeme şunlardan ibaret:

image

Suyumuz var, maya sıkıntımız yok.

Ne yapardınız?

Eldeki mayaya göre ya belgian ale ya da english ale yapardım. Paşa gönlüm o anda isterse ezmelerden bir kısmını reçeteye katıp kalanını kahvaltıda tüketirdim.

O kadar Brewers Gold beklemesin deyip reçeteyi APA hatta American IPA’ya da yaklaştırabilirdim. Ama şahsen A-IPA’nın pek hayranı olmadığım için büyük bir bölümü yine elimde kalırdı.

Reçete basit olacağı için prosesin düzgün ilerlemesine gayret eder, ama yine de en az üç dört noktada çuvallayacağım için her zaman olduğu gibi sıradan bir sonuç elde ederdim.

4 Beğeni

Farklı ne yapsam diye bakınırken Carrot cake ale bira tariflerine bakmaya başladım, sizi cesaretli ve sıradışı tarifleri denemekten çekinmeyen bir kişi olarak bildiğim için ben olsam havuçlu bir tarifte elinizdekileri kullanırdım derim. Tabi pazardan 2 kilo kadar havuç alıp fırında karamelize etme aşaması da var. Ben böyle bir tarifi herhalde yapmayı deneyeceğim, ama siz öncü olursanız harika olur :slight_smile:

3 Beğeni

Ne diyeyim güzel fikir.
Salatalık da olur hatta. Bol limonlu.
@menegin tarif var mıydı?

1 Beğeni

ben ancak ücreti mukabilinde tarifleri paylaşıyorum :wink:

3 Beğeni

Maya alternatiflerim de sınırlıymış meğersem…

Belle Saison
M20
Be-256
3068

Yine, yeniden saison diyeceğiz muhtemelen.

Eldeki malt ve uzun süredir bekleyen cascade i değerlendirmek için şöyle bir reçete düşündüm. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

4 Beğeni

Epey koyu olacak gibi görüyor…
Carahell’i çıkarsan?

2 Beğeni

Büyük sözü dinledim, son hali şöyle oldu. Buzluktan biraz daha şot temizliği yaptım😄

5 Beğeni

Sizce gözünüze gelen bir fazlalık veya sizce eksik bir şey varmıdır :thinking:
Ortaya ne çıkabilir hiç bilmiyorum :sweat_smile:

2 Beğeni

Buğday birası ile ilgili iki version arasında kaldım, birinde buğday%55 kalan Pilsener (sanırım oldukça standart bir oran), diğerinde ise Buğday %60 ve kalan Pilsener ve Munich eşit şeklinde. Aradaki farkın ne olacağını bilemesemde bana V2 daha sıcak geliyor. Buğday birası yazın olmaz ise olmazı, yaza daha var ama şimdiden bir tarif oluşturmak ve malzeme almak istiyorum :slight_smile: İki version arasında şuna yönel diyeceğiniz ya da şu çok yanlış olur diye öneriniz var ise sevinirim.

Version I Version II
BOIL TIME 60 dk BOIL TIME 60 dk
BATCH SIZE 23 lt BATCH SIZE 23 lt
Wheat Malt 2,8 kg 55% Wheat Malt 3 kg 60%
0 kg 0% Munich I 1 kg 20%
Pilsner 2,3 kg 45% Pilsner 1 kg 20%
Rice Hulls 0,25 kg Rice Hulls 0,25 kg
Hallertauer Mittelfruh 60 dk 15 gr Hallertauer Mittelfruh 60 dk 15 gr
Hallertauer Mittelfruh 30 dk 10 gr Hallertauer Mittelfruh 30 dk 10 gr
Hallertauer Mittelfruh 15 dk 5 gr Hallertauer Mittelfruh 15 dk 10 gr
Acid rest 45 C 10 dk Acid rest 45 C 10 dk
Protein rest 55 C 10 dk Protein rest 55 C 10 dk
Maltose rest 63 C 30 dk Maltose rest 63 C 30 dk
Saccharification 71 C 30 dk Saccharification 71 C 30 dk
Mash out 76 C 10 dk Mash out 76 C 10 dk
OG (SG)1.051 OG (SG)1.050
FG (SG)1.010 FG (SG)1.010
EBC (Color)5.8 EBC (Color)8.1
IBU (Bitterness)12.4 IBU (Bitterness)14.1
BU:GU0.24 BU:GU0.28
ABV (Alcohol)5.36% ABV (Alcohol)5.25%
Mash21.18 L Mash21.18 L
Sparge Volume12.9 L Sparge Volume12.9 L
Total Water34.08 L Total Water34.08 L
2 Beğeni

Bence çok dengeli her şey. @menegin yaptı barley wine ben de yapacağım. Seneye tadım yapalım.

2 Beğeni

Elbette V2 bence. Weihen tabanına oldukça yakın.

1 Beğeni

Teşekkürler…ben elbette aradaki bir maltın değiminin yada çok ufak bir oran değişiminin ne etkisi olur çözebilecek deneyimde değilim, bu yanıt super oldu…

1 Beğeni

Önceden yıllar sanki daha yavaş geçiyordu, bir sene ne ki, hemen geçer :slight_smile: 2021’de Kova çağına giriliyor zaman daha hızlı geçecek diyorlardı, gerçekten doğruymuş :slight_smile: Beklemek sorun olmaz inşallah…

1 Beğeni

Bu seneye kışlık kaynayacak değil mi?

1 Beğeni

Evet…düşüncem o, şimdi kaynatmak ve seneye içmek…(Barley Wine)

1 Beğeni

Bu arada sizi yakalamışken bir şey sormak isterim, David Heath’ın Super Fast Imperial Stout tarifini gördüm. Aklımda yine önümüzdeki kış için bir de Imperial Stout yapmayı denemek var, David Health’ın tarifini gördüm, tek çekincem Voss kveik mayasını 40 derecede mayalama önermesi, bu kadar uğraşıp da mayayı kullanmada sorun yaşayıp ortaya kötü bir şey çıkması…Bu tarifi belki hiç görmediniz, bu maya ile ilgili tecrübeniz var ise ileride almak super olur…

Sizce nasıl görünüyor?