Reçetem Olur Musun?

Corny de fermentasyon yapmak istiyorsun değil mi?

2 Beğeni

Öğütmeye başlıyorum.

çikolata aromalı bir buğday birası yapmak istiyorum. daha önce deneyen var mı? ya da bir tarif verebilecek olan?

Çikolata bilmiyorum fakat daha karamel maltların önde olduğu dunkelweizen diye bir tür var

2 Beğeni

Bence şöyle bir şey olabilir…

5 Beğeni

şöyle bir weizenbock tarifi yaptım. üstadlarımın bir yorumunu beklerim.

Yanlış toplamadıysam enzimatik gücü olan maltlar toplamı%36 civarında ve bu oran çok çok düşük. Flaked wheat yerine wheat malt kullanabilirsiniz.

yarı yarıya kullansam olur mu? yoksa tamamen mi çıkarayım?

ayrıca bunun hakkında okunacak bir şeyleri nereden bulabilirim? aradım bulamadım.

Alman buğday biralarında maltlanmamış tahıl kullanılmaz. %60 buğday maltı, %36-37 pilsner kalanı da chocolate malt benim en sevdiğim kombinasyon. Buna bir de sağlam bir decoction mash ekleyince çok iyi oluyor.

@Msk enzimatik maltlar konusunda çok haklı, reçetede dark wheat dışında buğday maltı olmaması acaba yanlışlıkla mı reçeteye ham buğday girildi diye düşündürdü.

4 Beğeni

John Palmer how to brew diastatic power konusuna bakabilirsiniz.

1 Beğeni

elimde 1 kg buğday ve 1 kg koyu buğday maltı var. nasıl bir reçete yapabilirim?

2 kilo buğday malt ile weizenbock biraz zor olur. Dunkelweizen veya eldeki flaked wheat ile Belgin wit yapabilirsiniz

3 Beğeni

Daha önce denenmiş… Buram buram is tadı gelen bir ipa reçetesi arıyorum… İs kokusunun odunsu kokudan et isine kadar gitmesi benim için problem olmaz… Füme yi çok seviyorum… Sadece isli bira yapımında ne tür şebetçi otları kullanılır bilmediğimden sizlere danışmak istedim… Herhalde narinciye notalarından uzak bir ot kullanmam gerek…
Bu arada all grain olmak zorunda değil taze mayşeden alıp partial mash yapabilirim… Daha önce mosaic ipa denemelerim oldu gerçektende müthiş biralar oluyor taze mayşe ile her ne kadar verdikleri og tutmasada ben kalanı kaynatarak tamamlıyorum.
Mosaic ipa mayşesini alıp içine dry hope da mosaic yerine başka otlar katarak isli bir bira yapabilir miyim ? Ve isli bira için kaynatmadaki mosaic bence problem olmayacaktır. Ancak dry hope aroma için kullanılacak hop biranın karakterine çok etki edeceği için isli biraya en uygun otları paylaşırsanız sevinirim… Saygılar teşekkürler :slight_smile:

All grain olmak zorunda değil dememe bakmayın taze mayşe den alıp üzerine kendimiz kaynatınca aslında yine all grain oluyor… Aslında kit birası yapmıyorum artık…

Rauschbeer yapmıştım, çok bariz ve dengeli is tadı olmuştu, yalnız lager maya kullanmıştım, hem ipa hem is nasıl olur bilemedim

@Baltazar ın isli açık renk bir buğday reçetesi vardı. soralım ona nası oldu tadı ?

Daha yapamadım ki :slight_smile:
Ama isli ipa nasıl olur bilemedim

aaa hocam eylülden beri kaynatıcan diye bekliyoruz ama :stuck_out_tongue: