Reçetem Olur Musun?

Ya hazır elin değmişken ve gaza gelmişken şu melanoidinden kurtulsak da anlı şanlı bir decoction yapsak güzel olmaz mı ama…

5 Beğeni

:roll_eyes: Step step gitmeye çalışıyorum, saha çok küçüğüm :sweat_smile:, decoction konusunda sizlerin deneyimlerinizi okumuştum, oldukça da güzel anlatılmıştı, aslında gözde büyütecek bir şey değil biliyorum. Decoction da mutlaka deneyip farkını anlamak istiyorum ama bu sefer değil sanırım :slight_smile:

1 Beğeni

Arkadaş gevrek tadı yoğun basit bir reçeteniz var mı?

Kesinlikle, hiç büyütülecek şey değil…

Yapmaya karar vermenin yapmaktan daha zor olduğu tekniklerden biri sadece…

5 Beğeni

Bu arkadaş ilgilenir muhtemelen :wink:

6 Beğeni

Elimdeki malzemeler bunlar. Yarına wheat ipa denemek istiyorum. Nasıl bir reçete oluşturabilirim? Bu arada elimde maya olarak wb-06 ve us-05 var.

1 Beğeni

Wheat ipa için US-05 maya daha uygundu sanırım, aklımda öyle kalmış. Otlar da amerikan otu.

1 Beğeni

1d American wheat ale ise Amerikan ot ve normal weissbierden daha az buğday maltı. Maya olarak american ale veya lager

1 Beğeni

Elinizde 150 gr ipa için uygun ot var ama bence ipa için gramajları az gibi, ipa yerine pale ale yapsak us 05 kullansak
Pale malt
Carapils kullanarak
İlla wheat de olsun derseniz a miktar kullanabiliriz de

2 Beğeni

Ben olsam :slight_smile:

5 Beğeni

elinize sağlık. reçete oluşturmakta henüz zorlanıyorum. o yüzden tam aradığım reçete olmuş bu. ben yarın bunu kaynatıyorum :slight_smile: çok teşekkürler.

5 Beğeni

Sistem super, malzemeyi veriyoruz, hooop reçete gelmiş bile…bir de ne malzeme eksik, ne stokta var, ne zaman sipariş vermek lazım kısmını da forum olarak çözebilirsek tamamdır bu iş :sweat_smile:

4 Beğeni

Aslında bu iş koçluk gibi, bazıları kendi ekibini kurup onunla hareket eder, bazıları da eldekilerden en iyi şekilde yararlanıp gerekirse takviye ister. Bizim jenerasyondan da kaynaklı her şeyi elimizin altında bulamadığımızdan üretmek hep A planıydı. O yüzden çalışma prensibim eldeki malzemeleri değerlendirip çok gerekli ise takviye etmek yönünde oldu. Yani iş hayatımda da, özelimde de hatta bira yaparken de böyle :wink:

9 Beğeni

Tavsiyede bulunmak amacı ile dün akşam internette döne döne Schneider Weisse Tap 5 tarifi arıyordum. Bu sabah ayağımıza geldi. @Durul kendi reçetesini paylaşmış. Açıkçası benim en sevdiğim Schneider Weisse’dir. BJCP tanımlarına takılmazsak şiddetle öneririm.

4 Beğeni

Teşekkür ederim ama elimdeki malzemelerle bunu yapmak pek mümkün değil :blush:

Temel amaç zaten yüksek şerbetçiotu aromalı buğday birası yapmak. Yani Wheat IPA reçetesini WB-06 ile mayalasak benzer karakterde birşey çıkar.

Bjcp 2021 de wheat ipa artık white ipa oldu galiba, white ipada da wittbier mayası öneriliyor, wb-06 bu bağlamda uymayabilir, ama kötü mü olur, wb-06 ya güvenmediğimden tereddütlüyüm

1 Beğeni

Kişisel tercihim buğdaylı bir IPA için Belgian wit mayası olurdu, son piyasa durumlarını bilemiyorum ama mangrove Jack M 21 en ulaşılabiliri sanırım.

%30 ham buğday, %30 buğday maltı, kalanı pilsner malt.

Bol narenciyeli bir ot, cascade gibi…

Kolay gelsin

4 Beğeni

Hocam bergamot da ekleyebilir miyiz?

2 Beğeni

Ben senin bergamotlu biranı içmiştim pandemiden önceki Ankara tadımında, çok beğenmiştim, brewer hislerim buna da çok yakışabileceğini söylüyor…

3 Beğeni