Reçetem Olur Musun?

Aslinda lager yapmak icin siparis vermistim fakat fermantasyon sıcaklığını ayarlayamam diye dusundum ale maya kullanacagim. Biraz karisik oldu kotu mu olur?

Kötü olmaz. Benim takıntılı halimden bir stile uydurmaya çalıştım sadece. Freestayla da olabilir neden olmasın. Ama; elinizde Amerikan otu varsa american brown ale veya Belçika mayası varsa güzel bir pale ale olabilirmiş

Elimde bir de capils malt var @Msk pilsner recetesinden yola cikmistim. Malesef baska maya yok.

1 Beğeni

Daha da karamel eklemeyin bence bu haliyle güzel

Gayet güzel bira olur, takılma :wink:

4 günde bitmesi daha iyi, essential mayayı kullanın bence. Aroma kaybınız daha az olur.

1 Beğeni

Çok yüksek munich var, maya us-05 , bence bu reçete gözden geçirilmeli

Yağmurlama suyu 8lt ayarlanıp aradaki fark mayşe suyuna eklenebilir

Programların verdiği mayşeleme ve yağmurlama suyu miktarlarını total su miktarını aşmamak kaydıyla nasıl ve ne amaçla değiştiriyoruz acaba??

Aslında evet, 1. gün high krausen zamanı ilk dry hop, 4.günde ikinci dry hop ve cold crush, 6. gün şişeleme şeklinde olabilir sanki.

2 Beğeni

Herkese tesekkur ederim yorumlari icin. Yagmurlamayi 8 lt yapip gerisini mayselemeye ekleyecegim. Munich fazla ama artisi eksisi nedir ben bilmedigimden oyle yaptim.

1 Beğeni

4 000 gram pilsner
500 gram munich
500 gram carapils
Öneriyorum ,

1 Beğeni

High krausen zamanı niye dry-hop yaptığınızı anlamadım açıkçası. Dördüncü günün sonunda yani fermentasyon bitince yapsanız daha iyi değil mi?

%90 münih 2 kullanarak dunkel yapmıştım güzel olmuştu.
herkesin damak tadı farklı ama tüm malt çeşitlerinin tadını aldıktan sonra kendi zevkinize göre bira yapıyorsunuz

Dunkelin alameti farikası münih malt zaten

High krausen zamanı maya ve şerbetçi otu arasında biyotransformasyon adında hoş bir iletişim oluyor ve hoş aromalar oluşuyormuş.

Özellikle Hazy IPA’larda şerbetçi otundan alınabilecek tüm aromaları almak için genelde 2 dry hop bu şekilde yapıyorlar.

3 Beğeni

Ama maya us-05 , o açıdan

Bira tadımı için her zaman müsait olabilirim. :beers:Fermentasyon sıcaklığını 18-19 aralığında tutabilirsen daha iyi olur. Brewers gold acılıkta kullanmak için uygun fiyatıyla yeterli bir şot. Maya konusunda elimdeki imkanlar dahilinde yardımcı olurum. Sen yapmak istediğin stile karar ver :wink:

4 Beğeni

Merhabalar
Elimde Köyceğiz karadut özü var. Bununla basit bir tarif çalışmak istiyorum ama çok mu abartı olur bilemedim? :slight_smile:
Aslında ilk düşüncem uğraşsız şekilde sade şerbetçiotsuz sıvı malt özüyle kurmaktı.
Kaynatmanın son 5dksı ve şişelemede gazlama şekeri olarak eklemeyi düşündüm.

1 Beğeni

Koruyucu var mı içerisinde yoksa üzüm pekmezi gibi mi?