Reçetem Olur Musun?

Anlaştık 11’e o vakit :beers:

2 Beğeni

Bayadır aklımda olan, yazın iyi gidecek ve bahanesiyle de buzlukta azar azar kalan otları da bitirecek bir Cold IPA yapmak istiyorum.

Acılık için Magnum atıp Centennial’i de dry hopa ekleyebilirim aslında. Önerilerinize açığım.

1 Beğeni

Amaç acılıksa magnum kullan.

1 Beğeni

Son durum bu şekilde.

2 Beğeni

Magnumu first wort yerine ben 60 dk kullanıyordum, artık eve sokmuyorum acılığını sevmediğim için.

1 Beğeni

Ben beğendim aslında. Şimdi ne kullanıyorsunuz acılık için?

1 Beğeni

Yaptığım stile göre değişiyor aslında, bjcp nin öngördüklerine uymaya çalışıyorum

1 Beğeni

Magnum elde varsa bitirmek için 60 dk kullan bence, amabittikten sonra pek de tercih etme derin.

1 Beğeni

Magnum acılığı bana da sert geliyor, IPA için acılık otu Simcoe kullanıyorum genellikle.

2 Beğeni

Ya ben de Magnum acılığını yumuşak buluyorum… Target ile karıştırıyor olmayın?

3 Beğeni

Abi sen direk habanero at istersen kazana :slight_smile:

4 Beğeni

Iyk magnum+target, nefretlik ikili

1 Beğeni

Tam da şu an kaynattığım NEIPAda acılık otu için target kullanacaktım. İsabet oldu bu muhabbet. Brewers golda çevireyim acılık otunu. :slight_smile: tam tahıla ilk başladığımda ilk 8~10 kaynatmada brewers gold kullandım ve memnundum aslında. Daha sonra magnuma geçtim ve 10~12 parti kaynattım. Bir de target deneyim dedim ama NEIPA gibi bir türde riske girmeye gerek yok sanırım.

3 Beğeni

ben de acılık otu brewers gold kullanıyorum elimde bolca var, arkadaşlar biralarımda kına tadı olduğunu iddia ediyorlar :slight_smile:

Sevgili Bira severler, elimde mevcut malzemeleri paylaşıyorum.ufak tefek ekleme birşeyler de alabilirim. ama amaç elimdekileri tüketmek . Eminim uyumlu güzel tarifler gelecektir.

Şimdiden teşekkürler.Saygılar

Maltlar: ( hitit malt)
Pilsner Arpa Maltı - 5 kg
Buğday Maltı 1 Kg
Viyana Arpa Maltı - 1 kg
Çavdar Maltı- 500 Gr

Şerbetçiotları :
Galaxy 100 gr
El Dorado 100 gr.

Maya :
Alman Buğday Mayası 06
Amerikan Ale Mayası 05

Pilsner ve buğday maltlarına yulaf ezmesi eklemesi yapılarak ve tüm şerbetçi otlarını kullanarak güzel bir Hazy IPA yapılabilir.

2 Beğeni

Biraz kristal / caramel malt ister bence

2 Beğeni

Kristal malt neden eklenir .Biraya ne katar. biraz bahseder misiniz?

Kristal veya karanel malt aynı şeyler, bazı markalar kristal malt terimini kullanıyor

1 Beğeni

Kullandigim.recete uygulamasında Galaxy hop olmadığı için simcoe hop seçtim. Yani simcoe serbetciotunu galaxy olarak görebiliriz.

Iki ayri cam fermenterim oldugu icin deneme amaçlı
Iki ayri maya kullandım birinde Us O5 digerinde de S-04 Ale var

Pilsner malti hitit malt
Ayni sekilde hitit viyana malt
Digeri weyermann CaraPils Malt

Deniyorum ,yorumlarınızı beklıyorum