Reçetem Olur Musun?

Hiç o şekilde yapmadım, yapmalı mıyım?

Evet her zaman yapıyorum, zaten çok ucuz bir ürün bunlar. Eksisi yok ama ufak atrısı var stilie göre çalışınca.

Eğer yapılırsa daha erken içebilirsiniz

1 Beğeni

Öyle mi? Böyle bir etkisini bilmiyordum, deneyeyim.

Kavruk malt tadının yuvarlakmaya başlamasını beklemenize gerek kalmıyor

1 Beğeni

İlk başta 30 dk kaynatma gördüm, sebebini merak ettim. Bir de mash out yapmadan mı yağmurlama yapıyorsunuz?

Stil olarak güzel ve gayet kolay aslında. Aralıklar oldukça geniş o yüzden neden böyle yaptın diyecek kimse olmaz. Baltazar ın dediği gibi mayşeleme sonunda kullanılabilir kavruk malt ama 30 gr her türlü kullanılabilir düşüncesindeyim.
Şimdiden kolay gelsin…

1 Beğeni

Aslında büyük neden izlediğim David Heath videosu ve Brulosophy’nin testiydi. Ayrıca, mutfak ocağında “hot break” bile çok geç olduğundan baya zamanım ölüyordu ve güzel bir kaynatma olmuyordu, canavar ocak aldım ve baya baya güzel kaynatabiliyorum.

Canavar ocak ve tencerede yaptığımdan derece ayarlaması zor ve biraz da üşeniyorum açıkçası. Yağmurlama ile mash out gibi oluyor.

1 Beğeni

reçetemde hitit malt ve brewers gold var diye sallamadı kimse sanırım

Nasıl bir geliştirme istiyorsunuz

keskin aromalı şerbetçi otu dry hop / gramaj / kaynatma süresi tavsiyesi olabilir, biraz daha köpük dayanımı ve gövde için asit / kristal / buğday malt gramajı olabilir, öğütücüm yok özel maltlarda 250 gr - ana maltları da minimum 1kg kırılmış alabiliyorum, peş peşe iki gün kaynatsam tazeyken yarım ölçü kullanabilirim 3kg pale - 500gr vienna - 500gr buğday - 125gr kristal gibi

Pirinci neden katıyorsunuz hocam? Daha sek bir içim ise Vienna malt neden var? Vienna malt buğday vs ile gövde artırmak istiyorsanız pirinç neden var?

1 Beğeni

deniyorum tad farklarını anlamak için, pirinçten önce kristal malt kullandım 3kg pale 1kg vienna 250gr kristal şeklinde, son 2-3 partide pirinç kullandım kristal maltı çıkartıp daha ferahladı sanki, vienna da biraz gevrek bi aroma veriyor ama 1/4 fazla oluyor sanırım

gövdeli veya sek içimli olsun gibi bir hedefim yok aslında, deniyorum sadece
rahat içimli mümkünse ferah şerbetçiotu aromalı orta acılıkta bi reçete yapmaya çalışıyorum

1 Beğeni

şerbetçi otu aromasını hissedebilmek için brewers gold değil de daha çok Amerika, yeni dünya otlarına yönelebilirsiniz.

1 Beğeni

Bu bahsettiğinize yakın ticari bir örnek var mı

bilmiyorum, budweiser olabilir belki ama o da çok hafif ve şerbetçi otu pek hissedilmiyor

Sevgili arkadaslar fermantasyon bitti recete şişeye giriyor.

Bu bira hakkinda degerlendirme yapabilmeniz icin isteyen arkadaslara gönderim yapmak istiyorum.
En iyi gelişim değerli tadim yorumlarınızla oluşacak.

Adresi mesaj atan arkadaslara kargo yapacağım
Selamlar Sevgiler

4 Beğeni

Istanbul’un neresindesiniz?

Şöyle bir ağır abi yapmaya niyetlendim, fikirlerinizi beklerim efenim.

4 Beğeni

Sevimli bence bira biraz gazlansın olgunlaşsın. İlk tadımı sen yap. Sonra yollarsın. Çok acı olacak. Ben 100 ibu yaptım içilmiyor kardeş.

2 Beğeni

Ne kadar tatlı olur acaba. Hiç bu fg de bira içmedim. Ticari örnek var mı bu fg de?