Reçetem Olur Musun?

şişelemeden önce gazsız haliile tadım yaptım. karakteristik bir ipa gibi
benim damak tadıma uygun.tabi bu göreceli.

1 Beğeni

istanbul dışındayım. dediğim gibi kargo yapabilirim

1 Beğeni

Benim kendi biramdaki tecrübem içilmediği yönünde ama her kaynatma farklı sonuçlar doğurabilir tabi.

1 Beğeni

Muhteşem bir stil, yaptığım 2. Tam tahıldı yılllaaaaar yıllar önce, barleywinelar daha da yüksek bitebiliyor bu arada 1030 fg gibi.

2 Beğeni

En bilinen örnek paulaner salvator

3 Beğeni

Elimdeki otlarlar böyle bir kölsch yazdım ama nasıl olmuş :sweat_smile:

3 Beğeni

Bence çok güzel görünüyor. Belki otlar zaman olarak biraz daha geriye çekilebilir.

1 Beğeni

Abi aventinus bir barleywine mi?

Yok weisendoppelbock

Aradaki fark ne abi? Barley wine ve doppelbock aradındaki? Araştıracağım ama translate ile tam öğrenemiyorum.

1 Beğeni

Şimdi aventinusu sordun o weisendoppelbock buğday mayasıyla yapılıyor decoction gerektiriyor, doppelbock ise lager mayayla yapılıyor yine de oction gerektirir, ,barleywinelar ale mayayla yapılıyor vb ama bunları evet en azından bjcp den okuyabilirsin, ortak noktaları yüksek alkollü yoğun malt tabanlı biralar olmaları

3 Beğeni

Ya asrın maltı melanoidin?

2 Beğeni

@menegin diyor ki melanoidin olunca decoction gerekmiyormuş…

1 Beğeni

Melanoidin bence pek de tutamıyor decoctionın yerini belki fg ama tat, lezzet , ııh, decoction olmadan olmaz

1 Beğeni

Merhabalar.
Bu cuma Doppelbock yapmak istiyorum. Reçeteyi araştırıp hazırladım ama BJCP’de vienna malt olsa da baktığım reçetelerde vienna olmayan çok gördüm. Eklemezsem yaptığım Munich Dunkel’e çok benzeyeceğinden ben eklemek istedim. Umarım olmuştur.
Decoction daha önce yapmadım bu birayla da denemek istiyorum. Decoction/Kaynamalı Mayşeleme (Özlendirme) Nasıl Yapılır? - Genel - Türkiye Ev Biracıları (craftbeertr.com) burada detaylı anlatılmış zaten ama 1 veya 2 aşamalı decoction mu yapmak daha iyi olur?
Brewfather’da FG yüksek bitiş için mayşeleme seçtiğimde mayşelemeyi 30dk diyor, ne ara decoction yapılıp eklenecek, orasını da ayrıca bilemedim nasıl yapmak gerekir?

Doppelbock

8.1% / 18.7 °P
69% efficiency
Batch Volume: 15 L
Boil Time: 30 min
Mash Water: 13.13 L
Sparge Water: 7.04 L
Total Water: 20.17 L
Boil Volume: 18.5 L
Pre-Boil Gravity: 1.064

Vitals

Original Gravity: 1.075
Total Gravity: 1.077
Final Gravity: 1.018
IBU (Tinseth): 18
BU/GU: 0.23
Color: 29.5 EBC

Mash

Temperature — 70 °C30 min
Sparge — 75 °C15 min

Malts (5.25 kg)

3.2 kg (61%) — Weyermann Munich I — Grain — 15 EBC
1 kg (19.1%) — Weyermann Pilsner — Grain — 3.3 EBC
1 kg (19.1%) — Weyermann Vienna Malt — Grain — 5.9 EBC
50 g (1%) — BESTMALZ BEST Chocolate — Grain — 900 EBC

Other (80 g)

80 g — Priming Sugar — Sugar — 0 EBC — Bottling

Hops (36 g)

16 g (14 IBU) — Perle 7.5% — Boil — 30 min
20 g (4 IBU) — Perle 7.5% — Boil — 5 min

Miscs

3 g — Ascorbic Acid — Mash
3 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash
1 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash
1.1 g — Gypsum (CaSO4) — Mash
1 ml — Lactic Acid 80% — Mash
1 g — Yeast Nutrients — Boil15 min
1 g — Protafloc — Boil5 min

Yeast

1 pkg — Lallemand (LalBrew) NovaLager 84%

Decoction yapabilmen için öncelikle kademeli mayşeleme yapman şart. Diyelim ki 65 ve 70 derece kademelerimiz var. 65 ⁰C de mayşelenirken son 15 dakikada mayşe içerisindeki maltın yaklaşık 1/3 ünü alıp farklı bir tencere veya kazanda haşlamaya başlıyoruz. 95 ⁰C ye gelince karıştırarak tahılı ezmiş oluyoruz. 15 dakika sonunda diğer kademeye geçerken 1/3 lük ezilmiş tahılı diğerinin üzerine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. O sırada hızlıca ısı 70 lere geliyor. Böylece ek aromalar, renk değişimi gerçekleşiyor. Ne kadar kademe o kadar aroma. Aynı şekilde 70 ⁰C den mash out a da geçiş yapabilirsiniz.

Ek olarak, orada 30 dk denmesinin sebebi en az süre belirtmek içindir muhtemelen. Mesela 60 ⁰C altında da decoction yapabilirsiniz ama bu sefer haşlamayıp 70 ⁰C de tutabilirsiniz ayırdığınız tahılı.

4 Beğeni

Merhaba, bu hafta sonu üç ayrı bira kaynatmayı planlıyorum. İki pilsner bir tane de Kölsch. Pilsner çok tükettiğimiz için ideal reçeteyi, belki daha doğru ifadeyle eşin dostun damak tadının alışık olduğu bol bol tüketmeyi teşvik edecek tuborg-carlsberg arası bir reçeteyi yakalamaya çalışıyorum.

Daha önce brewersfriend sitesine üyeydim ve onu kullanıyordum. Fakat buradaki bir videoyu da görüp izleyince Brewfather denen mükemmel oyuncağı yeni keşfetmiş oldum. Şaştım kaldım. Olması gereken değerler girilen bütün malzemelere göre tablo halinde çıkıyor falan :slight_smile: hemen üyelik alıp makine profilimi, su profilimi, malzemeleri girip oynamaya başladım, çok beğendim.

Neyse sistemde halihazırda bulduğum reçetelerde bazı oynamalar yaptım. Çok “düz” bir pilsner istediğimi belirterek ve aralarında nasıl bir fark olacak görmek için de değiştirdiğim bu reçeteleri buradan paylaşıyorum. Yardımlarınızı yönlendirmelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum. İlki Pilsner ikincisi Kölsch.

3 Beğeni

Tek step decoction pek fark yaratmıyor, iki step yapıyorum ben genelde, yukarıda da reçetem var

2 Beğeni

Bence iki reçete de gayet güzel, mümkünse iki reçeteyi de 1 ay lagerleyebilirseniz, hiçbir eksiği kalmaz.

Bana da güzel göründü.
Jet30 varken 23 litreye mahkum kalmak biraz gereksiz geliyor bana.
Bir de ben olsam mayşeleme suyunu biraz artırıp yağmurlamayı biraz azaltırdım. Mümkün olan durumda verimi artırırmış gibi bir izlenim var bende.