Reçetem Olur Musun?

İki maya da tam anlamıyla neipa mayası değil ama m44 daha mantıklı bence

3 Beğeni

Abi fermzillaya koydum. Üzerinden 18 saat geçti ve hava kabarcıkları çıkmaya başladı. Rapt ile fermantasyonu gözlemliyorum. Gravity düşmeye başladı ve alkol oranı yükseliyor. Şu aşamadan sonra basınç altındaya geçeyim mi yoksa normal mi bırakayım süreci? Yoksa dryhop yaparken mi spunding valf takayım?

İnternette fermantasyon olurken dryhop yapın diyor neipa için. Oksidasyonu önlemek için diyor ben yanlış anlamadıysam.

Mayan güzelce çalışmışi artrtık spunding valf’i takman ve basıncı hedeflediğin değere 1 bar civarı ne ise gelmen lazım…Spunding valf olarak elinde ne var? Bendeki basıncı 0.5 bar kadar yüksek ölçüyormuş, dün fark ettim, mümkün ise check ederek kontrllü gitmeni tavsiye ederim…

Abi sana ben satmıştım o spunding valfi. Büyük saatliydi analog. Biraburada dan almıştım onu. Yanlış ölçmesine şaşırdım. Peki nasıl fark ettiniz yanlış ölçtüğünü? Regülatörün saatinden mi?

Bendeki bu. Ama yeni nesil konnektör var. Duotight takmaya gerek olmayanlardan.

Ücret iadesi yapabilirim. Mesaj ile iban at abi ama bozuk ya da yanlış ölçtüğünü bilmiyordum. Yeni nesil aldığım için sattım.

1 Beğeni

Bende şu anda 4 adet oldu, 1 dijital, 1 adet g2 spunding valve, senden gelen ve resmini paylaştığın. Dijital olan ve G2 olan birebir aynı ölçüyor, senden aldığım 0.2-0.3 bar daha yüksek ama resmini gösterdiğin çok daha yüksek!!! Şöyle örnek vereyim ibre max’a dayandığında dijital olan ve G2 1.1 civarında bir ölçüm yapıyor!!! Ben iki kez bu spunding valf ile yapmayı denemiştim ve 1 bar civarında tutmuştum. İki seferinde de bana çok gazlanmış gelmemişti, ben beceremedim diye düşünmüştüm, meğerse olması gerekenden çok daha düşük basınç altında tutmuşum.

Regülatör ile fermzillaya co2 bastım. Regülatör ve spunding valf değerleri bunlar.

Hangisine göre hareket edeceğim?

1 Beğeni

Sanırım neredeyse aynı…ciddi bir fark yok gibi görüyorum…

Regülatördeki gibi verip taktım valfi. Bakalım nasıl olacak. 300 gram hop inşallah boşa gitmez. Hiç bu kadar hop kullanmamıştım. Hemde güzel hoplar.

1 Beğeni

Boşa gitmez, henüz zaten daha atmamışsındır, benim merak ettiğim 300 gr otu atınca fıçıya aktarımda sorun yaşayacakmısın? Umarım çabuk tecrübe edinirsin, benim ilk denediğim senin kadar olmasa da şerbetçi otu yüksekti, fıçıya aktarıncaya kadar tecrübesilik ile basıncı ayarlayamadım ve çöken otları biraya karıştırdım. Tam öğrenene kadar dry hop yapmamaya karar vermiştim. Ben de şu anda 19-20 C sıcaklıkta lager deniyorum, bakalım ne çıkacak ortaya…

300 gram değil dryhop. 185 gr. Toplamda300 gram kullandım. Abi cold crash yapmayacağım. Bi videoda neipa için cold crash yapmayın. Oksidasyona sebep olabilir diyordu. Ne kadar dibe çökerse artık. 2. Olarak tek yapacağım corny ile fermzilla arasında basıncı eşitleyip yapacağım aktarımı. Sen nasıl yapmıştın?

Basıncı eşitlemeye çalıştım ama akış kısa süre sonra durdu, her durduğunda ferm’e basınç vermeye çalışnca da verdiğim basınç birayı allak bullak etti, bir de şerbetçi otu filtreyi tıkıyor gibi geldi, en sonunda beceremeyince açıp aktardım. Yani ilk denemede başaramadım. Video seyrederken çok basit gözüküyor :slight_smile: Her seyrettiğimde aa ne kolay diyorum.
Sonradan anladım ki ferm’e basınç verirken de çok düşük seviyede açarak vermek lazım, yoksa bir anda içi karışıyor…

1 Beğeni

Flow control yazan ürünler var sanırım bu yüzden kullanılıyor. Bakalım ben nasıl yapacağım. Tadı nasıl oldu biranın peki?

Tatsal olarak hiç bir sıkıntı yok, sadece biraya hava karıştırmadan aktarılırsa kısmını henüz tam beceremiyorum, ikinci denemem daha iyiydi, üçüncü de işi bititirm inşallah :slight_smile:

1 Beğeni

Tat güzelse, bol bol şerbetçi otu kokuyorsa sıkıntı yok. Yeterki kötü olmasın sonuç. Zaten neipalar bulanık olur :grin:.

Neipalardaki o hazy görüntüyü elde etmek için yani şerbetçi otlarının izomerizasyonları içinfermentasyonın en şiddetli olduğu 3. Gün civarı atılıyor ayrıca son üç gün dry hopları da var

1 Beğeni

180 gramı yarıya bölüm 3. Gün ve son 3 gün olarak mı yapayım? Yoksa 3. Gün olarak hepsini atayım mı? Çok tat ve koku farkı oluşur mu son 3 gün otlarını yapmasam.

Bence ikiye böl ilk 3 gün attıkların o haz görüntüyü sağlayacak neipanın alameti farikası hesabı son 3 gün de bildiğimiz dey hop; koku.

2 Beğeni

Söz konusu NEIPA ise fermantasyona basınç uygulamak maya ve şerbetçi otundan gelecek tüm pozitif esterleri baskılayacağı için basınç altına almanızı önermem. Basıncı fermantasyon bittikten sonra yüzeydeki şerbetçi otlarını dibe çöktürmek için kullanabilirsiniz(fıçılamadan 24 saat önce). Çökme tamamlandıktan sonra basıncı yavaşça serbest bırakın. Fermenter atmosfer basıncına eşitlendikten sonra yalnızca transfer amacıyla basınç kullanıp dibi kaldırmadan aktarım yapın.

2 Beğeni

Basınç altında uygulamarda henüz çok vakit bulamadığım için fazla giremedim, hala okuyup bakıyorum, yukarıda örnek verilince bakacak vakit buldum ve basınç altında fermantasyonun sonuna doğru ve bittikten sonra olmak üzere iki aşamalı ekleme yönteminin fayfalarını yazan yer ve anlatan youtube video gördüm. Sanırım Neipa tarzı biraları basınç altında fermantasyon ile ilgili ilk başlarda yazılan meyveli esterleri baskılayacağı tarza yazılar var, ama bu yazılardan sonra da denemeler olmuş ve hatta birçok yerel bira fabrikasının 10psi basınç altında şerbetçi otu atılmasını önerdiklerini de okudum. Olumlu örnekler ve anlatımlar var. İnsanoğlu yerinde denemeden duramıyor :slight_smile: Ben çift şerbetçi otu atma yöntemini bilmiyordum, ilk fırsatta deneyeceğim.

1 Beğeni

Aynen bende @augurs un dediği gibi baştan sona basınç altında yapanların esteri etkilemediğini okudum. Siz iki şeklide denediniz mi?