Reçetem Olur Musun?

O zaman maksimum %60 kullanmak lazım.
@augurs sen hangi oranda kullanmıştın?

1 Beğeni

Bu şekilde düzenlesem nasıl olur?

2 Beğeni

Tamamen zevk meselesi. Piwo Grodziskie %100 meşe isli buğdayla yapılıyor ama is tadı çok fazla hissedilmiyor. Yazın su niyetine tükettik. Schlenkerla’nın buğdayını içtiğimde ağır gelmişti, marzenini ise sevdim. Bir tık daha az isli olsa daha da severdim açıkçası. Uğur’un birası gayet güzeldi. Fakat ilk kez içeceksen yarı yarıya kullan derim.
Yani ben olsam % 47.5 isli, %47.5 viyana % 5 kızıl çavdar kullanırdım.

4 Beğeni

Elimde o kadar viyana yok, kızıl çavdar hiç yok.
Aşağıdaki şekilde yapıp deneyeceğim bakalım. Artık ne çıkarsa şansıma :slightly_smiling_face:

6 Beğeni

Benim srm 17.43, bir de bu benim ilk yıllarda yaptığım ilk dark strong ale, muhteşem olmuştu bu arada, ama alameti farika ne maltta ne candyde , maya yapıyor ne yapıyorsa ve tabi sabır, 9 aydan önce açtığın her şişe ziyan

1 Beğeni

Abi ben bunu 9 ay bekletebilirim ama fıçıda. Fıçıda bekletirken şişeleme şekeri koyup fıçıya dışarıda mı bekletmeliyim yoksa dolapta co2 tüpüne koyarak mı bekletmeliyim?

1 Beğeni

Dışarıda oda sıcaklığında gazlandırmadan bekletiyorum ben, mayalar çalışacak ve o birayı muhteşem hale getirecek.

1 Beğeni

Haftasonu kaynatacağım. Teşekkürler abi.

1 Beğeni

İşlerden feci yoğunum bu gün girip yazdığını okuyabildim.
Ben aldığımda sadece 1 kg isli satışı vardı, daha fazla miktar ekleyemiyordum, sadece kit olarak vardı gelen kit’de aslında diğer maltlar çok fazla değildi, miktarı azaltabilirdim, açıkçası firma bu şekilde yollamış ve bir de firmanın daha önceki malt tecrübelirim verim çok başarılı olmadığı için hepsini kullanayım ne çıkacak bakalım dedim. Tamamına yakını isli malt idi.

Kovaya kaç litre aldın? Kitinde 5 kg isli malt diyor. Hitit olduğu için de bende 5kg kullanayoçım dedim ama. İlk isli denemem olacağından 2 kg kullanmaya karar verdim. Deneyime göre kalan 3 kg maltıda başka bir reçetede denerim artık.

Bakmam lazım ama 22 litreden az değildir…

1 Beğeni

O hacimde 5kg rahatsız etmediyse 2-3 kg dan korkmaya gerek yok o zaman.

1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba. 3 farklı reçete uygulamasında da bu biranın reçetesini bulamadım. Hep kozel stout vs gibi koyu renklilerin reçeteleri var. Elinizde varsa veya daha önce bunu yaptıysanız reçetesini paylaşabilir misiniz?

Çek lager değil mi bu bira? Sen zaten Pilsner urquell klonu yapmadın mı ale mayası ile?

Evet Urquell yaptım. Yeni reçete arıyorum yeni parti yapmak için. Daha önce içip beğendiklerime yöneleyim dedim de çek biraların reçetelerde maşallah saaz olmadan olmuyor :laughing:

Sen bilirsin çek yaptın diye dedim ama bide bunu dene bakalım tatları arasında nasıl bir fark olacak damağında.

09A Doppelbock
Doppelbock

9.5% / 22.5 °P
Recipe by
Ahmet B.

All Grain

BrewZilla 35L Gen4
76.4% efficiency

Batch Volume: 21 L
Boil Time: 60 min

Mash Water: 28.74 L

Sparge Water: 5.78 L @ 76 °C
Total Water: 34.52 L
Boil Volume: 27.42 L

Pre-Boil Gravity: 1.079

Vitals
Original Gravity: 1.094

Final Gravity: 1.022

IBU (Tinseth): 21

BU/GU: 0.22

Color: 33.5 EBC

Mash
Strike Temp — 36.7 °C
Phytase — 35 °C — 15 min

Glucanase — 45 °C — 15 min

Protease — 55 °C — 15 min

B-amylase — 65 °C — 60 min

Mash Out — 75 °C — 10 min

Malts (8.2 kg)
2.5 kg (30.5%) — Weyermann Munich I — Grain — 15 EBC
2.5 kg (30.5%) — Weyermann Munich II — Grain — 23 EBC
2.5 kg (30.5%) — Weyermann Pilsner — Grain — 3.3 EBC
500 g (6.1%) — Weyermann Melanoidin — Grain — 59 EBC
100 g (1.2%) — Weyermann Caramunich I — Grain — 101 EBC
50 g (0.6%) — BestMalz Chocolate — Grain — 900 EBC
50 g (0.6%) — Weyermann Special “W” — Grain — 300 EBC
Hops (60 g)
20 g (7 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh 4% — Boil — 60 min

20 g (8 IBU) — Saaz 4.5% — Boil — 60 min

10 g (3 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh 4% — Boil — 30 min

10 g (3 IBU) — Saaz 4.5% — Boil — 30 min

Yeast
1.1 pkg — Mangrove Jack’s M76 Bavarian Lager 76%
Fermentation
Step 1 — 8 °C — 1 days

Step 2 — 10 °C — 1 days

Step 3 — 12 °C — 21 days

Diacetyl — 13 °C — 1 days

Diacetyl — 15 °C — 1 days

Diacetyl — 18 °C — 7 days

Cold Crash — 2 °C — 3 days

Lagering — 2 °C — 35 days

Carbonation: 2.4 CO2-vol

3 Beğeni

Doppelbock’a decoction çok yakışıyor kesinlikle tavsiye ederim.

1 Beğeni

Biliyorum ama taşınabilir bir ocak aldığımda deneyeceğim. Terasta yaptığım için şu an in çık zor oluyor. Elektrikli bir ocak almayı düşünüyorum yakın zamanda.

Decoction olmadan olmaz bence bu stil, diasetyl için de 2 gün yeterli bence, lagering için de ben olsam 9 hafta ayırırdım.

1 Beğeni