Şişede Bekleme Süresi

Sevgili arkadaşlar,2 haftalık mayalanma bekleme sürem doldu.1 haftadır ev dışında olduğum için sıcaklık 14 dereceye inmiş.2 haftanın sonunda hava kiti eşitlenmemişti ve hala ara ara kabarcıklar çıkıyordu.Buna rağmen şişe dolum yaptım.Kova dibinde tortular vardı, çamur gibi.Bu normal mi bilemedim.Sıcaklık düşük olduğu için mi?Ama lezzet, koku ve renk tam bira.Şişeleme bitti.1 hafta bekleyeceğim sanırım.

Kovanın içindeki tortu normal. Fermantasyon bittikten sonra kovanın soğutulup düşük sıcaklığa çekilmesi şişeleme sonrası daha berrak bira sunar, oldukça uygulanan yöntemdir.
Şişeleme sonrası gazlanmayı etkileyen birçok faktör olmasına karşı 1 hafta sonra gazlanma tatmin edici olmasa da içilebilir gazlı bir bira sunar.
Fakat verimli gazlanma ve ideal tat için güzel sonuçları 1 ay sonunda görmek daha olası.
Şişeledikten sonra mümkünse oda sıcaklığının üzerinde(25-28 gibi) gazlanma için bırakmayı tercih ediyorum süreç daha hızlı ilerliyor.

Fermantasyonun bittiğini anlamak için hidrometre almanızı tavsiye ederim, özellikle belirttiğiniz gibi fermantasyon sürecini gözlemleyemediğiniz zamanlarda, hava sıcaklığının mayaların uyku derecesine kadar düşmesi fermantasyonun tamamlanmamasına ve şişeleme sonrasında büyük problemlere yol açabilir.

1 Beğeni

Bilgi için teşekkürler

Merhaba, deneyiminiz ile ilgili detay bilgiler verirseniz insanlar size daha çok yardımcı olabilirler. Kit mi? Tam tahıl mı? Hangi stil? Hangi maya? Fermentasyon sıcaklığı kaç derece? Og-fg bilgileri gibi. Yani siz ne yaptığınızı anlatabilirseniz biz de size deneyimlerimiz doğrultusunda yardımcı olabiliriz. 2 hafta kova, 1 hafta şişe gibi şehir efsanelerine inanmayın ve en güvenilir dostunuzun hidrometre olduğunu unutmayın.

2 Beğeni

Merhaba ben şişe dolumu yapmadan önce birayı ayrı bir aktarma kabına alıyorum. Şişelemeden önce de 2-3 saat bekliyorum. Bu şekilde dibindeki tortulara 2 kez süzme işlemi uyguluyorum. Şişeye neredeyse hiç tortu gitmiyor. Bu uygulamayı tavsiye ederim.
Tabi aktarma kabını iyice sanite etmek gerek. :slight_smile:

2 Beğeni

Haklısınız.Kitle yaptığım ilk denemem.Koku, tat başarılı gibi.Şişelemeden önce tattım :grinning:güzeldi.Aklıma takılan videolarda fermantasyon biti mi hava kitindeki suyun dengelendiğiydi.Bende öyle olmadı.Öyle olmalımıydı? Buna rağmen şişeleme yaptım.Beklemeye geçtim.Tşk ederim

Tavsiyem hidrometre edinip ölçüm yapmanız. Fermentasyonun bitip bitmediğini anlamanın en kesin yolu budur, hava kilidi yanıltıcı olabilir.

2 Beğeni

En doğrusu ve emin olunabilir yöntem @Ozerrock un da dediği gibi hidrometre ölçümü.
Hidrometre yoksa eğer, en iyisi de hidrometre alana kadar mayanın özelliklerine uygun ısıda 3 hafta kovada bekletmek olacaktır. Şişeledikten sonra da gazlanması için oda sıcaklığında en az 2 haftalık süreç gerekir ki bu sürenin bile az olduğunu ilerleyen zamanda anlayacaksınız. Yani 2 hafta kova 2 hafta şişe hurafedir.

1 Beğeni

Kova sıcaklığı 14 dereceye inmişse mayalanma yarım kalmış olabilir. Şişeleme yaptıysanız şişeleri patlama ihtimaline karşı ortalığı batırmayacak şekilde saklayın. (Kapaklı plastik kutu, kalın çöp poşeti vs.)

1 Beğeni

1 lt lik skol şişelerinde lager bira yaptım. Taster olarakda soda şişesine bir örnek yapmıştım. 2 hafta sonunda soda şişesindeki bira da herşey harikayken, skol şişesinde genizde kalan acı bir tat hissettim, sizce 23-25 C de şişeleri bekletmeye devam mı etmeliyim, yoksa rtık buzdolabına mı kaldırmalıyım ? ) Şişeledikten sonra 16. gündeyim) Gazlanma acı tadı baskılar mı diye düşünüyorum, daha mı fazla gazlandırmalıyım ? ne düşünüyorsunuz

2 hafta çok erken , her iki haftada bir deneme yapabilirsiniz,

Merhaba, iki yıldır kitle bira yapıyorum ancak gruba yeni katıldım. Bu sefer, kovada mayalanma süresi bir ayı bulduğu halde gaz çıkışı devam ediyor. Ne yapmalıyım? Yanıtlarsanız sevinirim.

2 Beğeni

Ölçüm yapma şansınız var mı?