Şişede Gazlanma İçin Kesme Şeker

Bir fg ölçümü yapar mısın, bakalım kontamine olmuş mu?

Şişelediğimde 1.008 @17.2°C idi. Bir tane daha açtığımda bakarım.

1 Beğeni

Kaynatmalarin bir tanesinde miktarı arttırmak için biraz sınırları zorladım ve 30 litre şıra elde ettim. Kaynatma sonrasi gravite 1050. Damacana ve 10 litrelik su bidonu olmak üzere ale maya ile fermante ettim. Buraya kadar sorun yok. Ben gazlanma şekerini hesaplayıp şekeri az bir suda kaynatıp soğutarak şıraya ekliyorum ve öyle şişeliyorum. Sorun olmuyordu hiç. 10 litelik bidonu şişelerken denemek için toz şekeri kaynatmadan aldığım az bir miktar şıra içinde karıştırarak bidona geri döktüm. Sonuç olarak 19 litre damacana yani kaynatıp soğutup koyduğum şişelerde gazlanma sorunsuz. Ama diğeri, şıraya katıp karıştırıp koyduklarım gazlanmadı. Acaba kesme şeker koymaktan yaptığımın farkı şekerin bidonun içinde homojenlesmemesi olabilir mi?

Şekeri ekledikten sonra karıştırmış mıydınız?
Gerçi şekeri karıştırmayı unuttuğum da oldu benim ama özellikle bir sorun yaşamamıştım.
Şişelemenizin üzerinden ne kadar geçti bilmiyorum ama biraz daha zaman tanımayı düşünebilirsiniz.

Şişeleme sonrası 8. Hafta. Ve evet karıştırdım. Yaklaşık 1 kasa bira boşa gitti gibi.

Anlattıklarınıza bakılırsa, neden şekerle ilgili olamaz. Muhtemelen damacana içindeki mayayla ilgili bir sorun. şunu deneyebilirsiniz: Küçük bir starter hazırlayın. Maya çoğaltmak için değil, elinizde her şişe için 3 ml kadar yoğun aktifleşmiş maya içeren karışım olmasını sağlamak üzere. Biraz da starsan karışımı hazırlayın. Şişeleri teker teker açıp her birine şırıngayla 3 ml kadar maya karışımı ekledikten sonra ağızlarını starsan ile silip starsanla sanite ettiğiniz kapakla hemen tekrar kapaklayın. Bunun sorunu çözeceğini sanıyorum.

6 Beğeni

Ben şişelemeden önce fermanterden şırayı ayrı temiz bir damacanaya aktarıp sonra şeker katıp oradan şişeliyorum. Siz maya deyince aklıma geldi. Bunun bir etkisi olmuş olabilir mi?

1 Beğeni

Normalde olmaması gerek ama kimbilir.

1 Beğeni

Bu sorun artarak devam ediyor. Yeni yaptığım seri 5 haftadır kasada, açtığım bazı şişelerde gazlanma çok iyi ve köpüğü yerinde. Ama bazı actigim şişelerde ne köpük ne gaz var. Sizce ben nerde hata yapıyorum. Kapaklamakla ilgili olabilir mi?

Bir sonraki partiyi uygun miktarda küp şeker ile şişelerseniz sorunun çözümüne çok yaklaşmış olursunuz.

Şişelerin içine mi küp şeker koyuyorsunuz

Evet.
Kısaca düşük/orta seviyede gazlanma için 750gr/360ad olan küp şekerlerden bir adet koyuyorum.
Lager, Wit, Weizen tarzı yüksek seviyede gazlanma için 750gr/360ad olan küp şekerlerden iki adet atıyorum.

7 Beğeni

Küp şekeri dün denedim,sonucu paylaşacağım. Kafama takılan bir soru var. Ben hafta sonları vakit ayırabildiğim için fermantasyon süreci bazen 14 günü görüyor. Gazlanmanın düşük olma sebebi mayadan kaynaklı olabilir mi?

14 gün sürüp sürmemesi önemli değil, yaptığınız ölçümler sonucu fermantasyon bitmişse şişeleyebilirsiniz.

3 Beğeni

Tamam soruyu şu şekilde sorayım. Fermantasyon bittikten sonra beklemenin gazlanmaya etkisi var mıdır? Bir de birayı olgunlastirmak için dinlendiriyorlar ya evde bira yaparken bunu deneyen oldu mu hiç aramızda?

Çok detaya girip kafanızı karıştırmak istemem hocam ama kısaca yok diyelim.

Yaklaşık bir yıldır dinleniyorlar;

9 Beğeni

Biraburada kitleri için genelde “geç gazlanıyor” eleştirisi yapılıyor. Hakan Özkan cevap olarak, fermantasyon bittikten sonra beklenildiğinde, mayaların tembelleşmeye başladığını yazmıştı bir kaç kişiye. Gün üzerinden değil de ölçüm üzerinden şişelemek belki bu şikayetinizi azaltabilir.

2 Beğeni

Ben kıt yapmıyorum, kaynatarak yapıyorum. Kesme şeker ile yaptığım 3. Haftada ve gazlanma gayet iyi

Merhaba aşağıdaki videoda testini yapmış hazkat kanalı. Kesme şeker olmasada belki bir fikir oluşturabilir sizlerde. Dekstroz ucuzken bende dekstroz kullanıyordum ancak pahalilaştıgı için toz şeker kullanıyorum. Şişede gazlanmayi kontrol edemıyoruz malesef o yüzden alkol oranına göre eklemek gerekıyor miktarını. %4.2 alkol oranına sahip biraya ölçekteki 50 cl lik için atınca %80 köpük oluyor. Bide 1 ay ilerden gidilebilir ben şahsen en az 1 ay bekletiyorum biraları. Stout, wheat,ipa tarzlarıda 2 ay beklettiğim oldu sonuç farkediyor cidden.

Ben burada ne demek istediğiniz anlayamadım.