Sohbet Muhabbet

Stabilite problemini gözardı edersek şık tasarımlar. Ama çok bira ziyan edilir bunlarla. Üst baş da batar bu arada.

Bu hesabı ben de kendi maaşım üzerinden yapıyorum :slight_smile: Burger indexi vardır ya, bende kendime göre bir bira indexi oluşturdum.

Yıllar bazında alabildiğim bira sayısında çok da büyük bir değişiklik olmadı. Yıllara göre oynasa oynasa %10-15 kadar farklılık gösterir. Yani bira indexinde çok büyük bir oynama yok.

Yalnız, bizim para döviz karşısında çok ezildi. 10-15 sene önce bira $2 dolar seviyelerindeydi. Dolar enflasyonunu da hesaba katarsak şu anki $3 olarak düşünün, oysa ki şu an $1.5. Demek ki alım gücümüz yarı yarıya gitmiş.

Eminim ki, yukarıda hesap yapan abiler vurup öldürmeden ne kadar fazla vergi kopartırız hesabı yapıyorlardır. Yani bunlar tesadüf değil.

2 Beğeni

Neler kaynatacaksınız, neler mayalayacaksınız ilerleyen günlerde? Ben uzun süredir bira tüketmiyorum, yaza stok yapıyorum. İki stil var aklımda, üçüncü sürekli değişiyor, uygun bir planlama ile kovaya girecekler; witbier ve apa kesin, sıcaklara kalan için saison ama çok emin değilim.
Sizde neler var planda?

2 Beğeni

Herhalde sırada planladığım Belgian Dubbel’i atlayıp bir Golden Ale kaynatacağım. Yaz yaklaştıkça ağır biranın düşüncesi de ağır gelmeye başladı.

3 Beğeni

Ben geçen hafta yıkadığım us05 sirkeye dönmeden bir blonde ale yapmayı düşünüyorum. Sonra sürekli ertelediğim golden ale var ve düzgün maya bulursam fruit witbier yapıp yaza yetiştiririm diyorum inş.

3 Beğeni

Elbette sırada Bayram ale var :slight_smile:

5 Beğeni

Fruit witbier, blanc tarzı mı? Ben de bu aralar onun gibi bir şey düşünüyorum. Ne meyvesi kullanacaksınız?

2 Beğeni

Bir ara forumda konusu dönünce bir gazla reçete hazırlamıştım. Standart limon portakal falan gömmüşüm reçeteye.

Malts (2.52 kg)

1.4 kg (55.6%) — Thracian Wheat Malt — Grain — 4 EBC

500 g (19.8%) — Thracian Blonde Pilsener — Grain — 3.9 EBC

500 g (19.8%) — Thracian Pale Malt — Grain — 5 EBC

120 g (4.8%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

Hops (22 g)

4 g (10 IBU) — Chinook (BH) 11.6% — Boil — 60 min

18 g (5 IBU) — Cascade (VM) 6.2% — Boil — 5 min

Miscs

5 g — Coriander Seed — Boil5 min

5 g — Lemon Peel — Boil5 min

100 ml — Lemon juice — Boil5 min

5 g — Orange Peel, Sweet — Boil5 min

200 ml — Orange juice — Boil5 min

3 Beğeni

Bak şimdi bütün planlarımı değiştirdin, ben de mi bayrama bunu patlatsam? :thinking:

4 Beğeni

Misafirliğe gelenlere ikram edecek bir şeyler olmalı diye düşünüyorum. Likör eskide kaldı yeni akım australian sparkling ale!

5 Beğeni

Bayramlarda kahve yanında likör ikram edilen bir dönemi yaşadık mı biz ya. Vay be nereden nereye…

3 Beğeni

Eh, bazılarımız yaşadı. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Biri Likör mü dedi :slight_smile:

3 Beğeni

Farzımisal @ers
Tabii Cihan Harbi’ne denk gelmeyen yıllardan bahsediyorum.

1 Beğeni

Likör tarifleri geldi mi

2 Beğeni

Forumun ihtiyarları, eski ramazanlar, eski bayramlar nasıl olurdu? Anlatsanız da biz gençler de aydınlansak (!)

2 Beğeni

Benim çocukluğuma denk geldi. O keyfi yaşayamadık. Büyüdük ve kirlendi dünya…

1 Beğeni

Bu arada Antakya’da hala var bayramlarda likör

1 Beğeni

Ben bayram dışında da her gelene Likör ikram ediyorum. (Apo hariç)

6 Beğeni

Mendil içinde bayram harçlığı almış olanlar muhtemelen vardır :slight_smile:
Bir de Bayramlarda Anneannemin yaptığı ev baklavaların yeri her zaman bir başka olacak…
Şimdiki çocuklarda bayramda cep telefonlarına oyun yüklemek için para istiyorlar :slight_smile:

3 Beğeni