Sohbet Muhabbet

Burada da bir özet geçersiniz inşallah. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Lahmacunu burada yaptırıp göndereceğim, o ısıtacak. sihir değil, çözüm bu :slight_smile:
@Soyhan iyi biliyor bu çözümü :slight_smile:

7 Beğeni

İlk ben de bunu görmüştüm ama verilmez bu para

2 Beğeni

:joy: evde uğraşılmaz diyorsunuz yani. Ben gelip yiyeceğim yerinde, var öyle bir hayalim

3 Beğeni

Yani biz de burada önceden yaptırıp dondurucuya atıyoruz. Isınınca fırından çıkmış gibi oluyor. Evde lahmacunun sadece içi hazırlanır.

6 Beğeni

Ayvalı yaptırıyorlarmış bi de

4 Beğeni

Evet sen yedin, yorumu sen yap :slight_smile:

3 Beğeni

Hocam selamlar.

Bu tarz bir ürünü kullanmadım ancak fi tarihinde crate&barreldan aldığım 7mm kalınlığında çelik bir pizza taşı var elimde gayet iyi oluyor.
Ayrıca Instagram üzerinden döküm tepsi satılıyor, bir inceleyebilir.

3 Beğeni

Pizza taşı işe yarıyor diyorsunuz, onu da çok düşünmüştüm. Tekrar bir döneyim ona

2 Beğeni

Bir önceki hayatımda pizzacıda çalıştım. Dominosta dikkatli baktıysanız bantlı bir fırın var, benim çalıştığım yerde de bantlı fırın vardı. Tam 5 dakikada çıkıyordu. Altını kontrol ederdik, gerekirse fırının ucundan ufaktan geri iterdik.

Kullandığımız tepsiler özel ve inceydi, ısıyı hemen geçirmesi için. Dominos mesela delikli tepsi kullanıyor. Benim bir arkadaşta evinde delikli pizza tepsisi vardı, 1-2 defa kullanmıştık. Hatırladığım kadarıyla fark yaratıyor.

Şahsen taş almayı ben de düşündüm. Ki bence ev için belki de en iyi çözüm. Bizim ankastre 230-250 dereceye çıkıyor.

Evet değil gibi. Bu arada bazı tost makinelerinde vardır ya, döküm plakalar. Öyle plaka ile bu fırınlar iş yapar.

Hocam o kadar da değil. Günümüzde ev cihazlarının çoğu 2000-2500W ile sınırlanıyor, hatta eskiden 2kw olan bir cihazların yenileri 1.7-1.8kW olarak üretiliyor. Zaten sigorta da 16A ile sınırlı, bu da max 3.5kW demek oluyor.

Fırınlar 800-1400W rezistans kullanıyor, bu da altlı ve üstlü kullanımlarda 2000-2800W arasında değer veriyor. (üst ızgaralı olan fırınlarda üst ızgara çift rezistanslı ama normal kullanımlarda yine tek rezistans çalışıyor)

Sonra, fırın gücü sürekli kullanacak değil. Termostat denilen alet var. Arçelik’in etiket değerlerine göre normal kullanımda fırın ortalama 0.8kW elektrik tüketiyor. Bu tüketiminin çoğu da zaten ilk 10 dakikada olur. Bu da saatte 1-1.5TL arası bir tüketim demek.

5 Beğeni

Aynen @menegin ’in dediği gibi efsane oluyor. Topluca yaptır, at derin dondurucuya yiyeceğin zaman at tavaya mis gibi fırından yeni çıkmış gibi ye :slight_smile:

3 Beğeni

3 kıymalı 3 lahmacuna 187,50 verdim iki gün önce.
Hamurunu 2 liraya satıyor aynı yer.
Aynısı olmayabilir belki ama evdeki daha güzel ki zaten…

1 Beğeni

Bu derecelerde kullanımda ön camın patlama riski çok fazla o yüzden kurulumu yapan teknik ekip eğer maksimum güçte çalıştırılacaksa ön kapak hafif aralıklı bırakılmalı diye tavsiyede bulunmuştu.

1 Beğeni

Valla 250 dereceyi pek kullanmıyoruz ama 220-230’a kadar açıyorum. Ankastre yuvasını (çerçevesini) kendimiz yapmıştık, fırını oturtmak için biraz uğraşmıştık. O zaman fark ettim ki fırın kenarlardan sıcak hava atıyor. Yani fırın içinde basınç birikmesi olmaz. Ama ısıya dayalı patlama olayını bilemem.

250 dereceye kadar dayanmayacaksa neden 250 derecelik fırın üretiyorlar ki? Merak ettim şimdi…

Ben biraz yurt dışında da yaşadım, genelde her tarif 220-230C der. Bizde ise 180-200C, bu da benim çok dikkatimi çekmiştir. Acaba sebebi bu mu?

1 Beğeni

Önceki evde 2008’de aldığım bir Bosch solo fırın vardı. 3.5-3.6kW civarındaydı. Şimdiki evde mütahit montajı bir ankastre Franke var. 3.3kW. Tabii ki bütün pişirme süresince rezistanslar devrede olmuyor ama düdük kadar bir pizza ya da ekmek için 60-65 litre hacmi 200-220 dereceye kadar kabul edilebilir bir hızda ısıtıp sonra da o sıcaklıkta tutmak bana çok verimsiz bir iş gibi görünüyor. Ha, evde tepsi tepsi börek pişecekse bu büyüklük normal ama aynı anda iki tepside birden kaç kişi kaç kere pişirme yapıyordur ki? Bizim evde yapılmıyor, onun için bu cihaz bozulduğunda iyi kalite bir tezgah üstü mini fırın alırım.

O zaman ekmeği de bunda pişirmeye başlar, ekmek yapma makinesini emekliye ayırırım. Laf aramızda Tefal Pain Dore’den de hiç memnun değilim. Kullandığım en kötü ekmek yapma makinesi.

1 Beğeni

Düzgün markalarda imalat veya ciddi tasarım hatası dışında bu olayla karşılaşmak mümkün değildir. Borosilikat camların ısıl genleşmeleri çok düşüktür. Eğer fırın kapağı bu genleşmeye dahi izin vermeyecek yapıdaysa yüksek sıcaklıkta cam ister istemez patlar.

Bu da aklıma başka bir soru getirdi: Ocak üstünde kaynatma yaparken Erlenmeyer şişesini çatlatan patlatan var mı? Bir zamanlar benim korkulu rüyamdı ama şimdilik öyle bir kaza gelmedi başıma.

1 Beğeni

Bizde dayıdan aşırma bir Beko ekmek makinesi var, Arçeliklerle tıpa tıp aynı… Kalite olarak idare eder, hamuru daha iyi karabilirdi. Motor kayışını değiştirdim bir kere, triger gibi…

Bizde mini fırın da var, bekarlığımdan kalma. Ufak yemekler onda pişer ama börekler ankastrede…

Bu arada 3.5kw fırın için çok ve sigorta attırır. 16*220=3520W, tolarans 0.

1 Beğeni

Ben evde fırın taşı kullanıyorum, işe yarıyor. Sanırım pizza taşı ve ateş tuğlası aynı ürünler. 2 cm olanı almakta yarar var, daha kolay ısınıyor.

4 Beğeni

Yer varsa şu epey güzel

5 Beğeni

Normal fırın için sosu hamura sürdükten sonra 3-4 dk pişirip daha sonra diğer malzemeleri ekleyip tekrar fırına vermek pişmeme sorununu gideriyor.

3 Beğeni