Sohbet Muhabbet

Tek nesil kullanılabilen mayalar olduğu kanaatindeyim, orjinal kveik maya kullanıp memnun kalan arkadaşlar da var ama o kadar güzel mayalarımız var ki açıkçası hiç ihtiyaç duymuyorum, kendi açımdan 25 lt birayı daha kötü yapma riskine girmeme gerek yok açıkçası, karınca misali stoklu çalıştığım için de yazın bir ağıstos böceğinin durumuna düşmüyorum, çok da bira yapmam gerekirse yaparım bir saison, bir buğday veya bir belgian geçerim modundayım

3 Beğeni

Daha Yeni Fiyat Güncellemesi

4 Beğeni

33 lük şişe para tuzağı :laughing:

1 Beğeni

Bizim tekel 15 yapti bile 50lik birayı insafsız…

3 Beğeni

Ben epeydir 15,75 veriyorum, zengin semtinde oturduğum için.

Genellikle 20 verip üstünü almıyoruz biz.

6 Beğeni

Furkan sen düzgün haber vermez misin diyeceğim ama bu sıralar o düzgün haber zor.

6 Beğeni

Hocam sen tek tek alıyorsun sanırım, ben düz hesap 150tl vermiyorum, üstü kalmadığı için de polemiğe girmiyorum.

2 Beğeni

Hocam ben hep aynı alıyorum…
Mazudu da yüz alıyorum misal.

1 Beğeni

Fakirin tavuğu tek tek yumurtlar misali :slight_smile:

1 Beğeni

O değil de, ben çift sarılıları nasıl ayırıyorlar diye merak etmişimdir hep.

3 Beğeni

Ben uzun süredir 15’e alıyorum zaten, öyle zengin semti falan da değil, bizim buralarda zaten yuvarlıyorlarmış anlaşılan.

1 Beğeni

meraklısına duyurulur

3 Beğeni

Bu mayadan aldım ama daha kurulum yapamadım. Kaynana tencereyi götürmüş, reçel ve salça mevsimi olunca böyle oluyor.

Eski forumda kveik yorumları ve yazıları vardı. İlk defa denemiş olacağım. Okuduğum kadarıyla mayalama sıcaklığı özellikle 30-40C arasında olması tavsiye ediliyor ki paket üzerinde optimum sıcaklık da 30-40C olarak verilmiş. Yani sıcaklık kontrolü yapmamıza gerek yok.

1 Beğeni

Bende 1 paket aldim, Yabanci kaynaklardan uzun suredirde arastiriyorum kendisini. Simdi sira denemeye geldi, Benim henuz tecrubem yok ama arastirdigim kadari ile ogrendiklerimi yazayim, belki denemis bir arkadasimiz daha iyi aydinlatir :slight_smile:

Okudugum kadari ile 30-40 arasinda biraz ester uretebiliyor, bu esterleri sevenler var, hatta 35 derecede sabitlemek icin isitici kemer falan baglandigi videolar gordum. Ayni arkadaslar 20-25 derece civarlarinda bu esterlerin azaldigini ve notre yakin bir tat olarak anlatiyorlardi.

Gelelim zurnanin bozdugu yere, Bu mayalar kovadayken tabiri caizse beton gibi dibe cokmesi sebebi ile sisede gazlamak neredeyse imkansiz oluyormus. Sisede gazlama icin tavsiye olarak seker ile birlikte ekstra maya eklenmesini oneriyorlar.

Mayanin ester profili ile uyumlu citrus IPA falan yaparim diye almistim, Simdi mayanin kendisi zaten 55 TL gibi ucuk, 1 paket Citra desen 80 TL olmus :slight_smile: Bu kadar masraf edip gazlanmayan biram olursa valla kafayi yerim. Ya bir arkadas ben yaptim sorun yok diyecek, yada kegging sistemi kurana kadar bekleyecegim, Daha son kullanma tarihine 2 yil var :slight_smile:

4 Beğeni

Her ne kadar bizim kullandıklarımı nereden geldiği belli olmayan kveikler olsa da, benim bildiğim kadarıyla şişede gazlanma sorunu yaşayan olmadı. Sanırım üç partide kullandım ben ve şişeye şeker haricinde herhangi bir şey de eklemedim.

5 Beğeni

Merhaba arkadaşlar 2 kişi hazır kit yapiyoruz 6 farkli bira mevcut. Ankara içi tam tahıl yapan birisi varsa takaslayabilirsek çok güzel olur. Aradaki farkı anlamamız için çok makbule geçer. Yardımcı olabilcek varsa çok sevinirim.

Her yere başlık açmayın! Sohbet muhabbet kısmına yazabilirsiniz bu tür şeyleri. Ayrıca gereksiz polemiklere giriyorsunuz, uzatmayın lütfen!

5 Beğeni

Kova tortusunu ekmege suruyorlar herhalde :grinning:

N

5 Beğeni

Herkesin hoşuna gitmeyecek bir tad, ben seviyorum bal kıvamında ama tadının mayaya benzediğini söyleyemem, çok koyu soya sosu, hatta biraz ançuez gibi, ecnebilerin umami dediği tad işte.

3 Beğeni

Alıp okuduk mu yoksa çevire çevire sayfaları lime lime etmecesine?

2 Beğeni