Sohbet Muhabbet

Bende bunun benzeri var, Tchibo’dan almıştım 15 sene olmuştur. Tabanı taş, döndürerek pişiriyor, çok güzel pizzalar yapmıştık zamanında.

Taşı önce ısıtınca yarım saatte çıkıyordu.

Üst kapak biraz alçaktı bizim aletin, hamur kalın olursa malzemeler rezistansa değiyordu.

İnsani ölçülerde yemek yiyen bir iki kişi için işe yarıyor, eğer aile kalabalıksa arka arkaya bir kaç pizza yapmak gerektiğinden sıkıntılı oluyor.

Doğalgaza elektriğe de zam gelip duruyor, alın bir kuzine, verin odunu, hem ev ısınsın hem de börek pizza pişsin, üstünde de çay demlenir miss :slight_smile:

6 Beğeni

Bende Sinbo ekmek yapma makinesi vardı. Senelerce kullandım memnun kaldım. En son motoru yanınca emekliye ayırdım. Şimdi Arçelik var, fena değil ama ben öncekinde de bunda da pişirme özelliğini kullanmıyorum. Ekmeğin hamurunu hazırlatıp ön dinlendirmeyi yaptırıyorum, sonra bir gece dolapta bekletip ertesi gün fırında pişiriyorum.

Çünkü şunu ekmek yapma makinesinde yakalayamıyorsunuz ;

6 Beğeni

Güğümde su ısıtıp banyo da yaparız :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 Beğeni

Bu ürüne de bakabilirsiniz, kanalından bir video da ekledim

Sanal fırın delikli tepsi

1 Beğeni

@FAtE @Alpayc @magunay
Şömine?

2 Beğeni

:+1: Hatta sadece hamuru yarım pişirip buzlukta stoklamanın da sonradan hem düzgün pişmeye, hem de sürate katkısı var.

Bu başka bir boyut. Hatta yapılır ona benzer bir şey. Yeter ki uygun bir yaşama alanı olsun.

İlk iki makinem Arçelik 2715 idi. İyi yoğuruyor, iyi pişiriyordu. Onlar sırayla gümleyince bir Sinbo 4705 aldım. Daha da şahane çıktı. Muhteşem kabarmış ekmekler yaptı iki sene boyunca. Fakat bunların hepsinin yoğurma palasına hareket aktarma mekanizması çok ilkel; parçalar hızla deforme oluyor, aşınıyor. Sinbo da ölünce yerine şimdi kullandığım Pain Dore’yi aldım. Arkadaş bu kadar mı kötü olur bir cihaz. Yoğururken teflon haznesine hamur yapışmasından mı bahsedeyim, homojen yoğuramamasından mı bahsedeyim, kabarmış hamuru pişirene kadar çöktürmesinden mi bahsedeyim. Belki çözemediğim bir ısı kaçağı problemi var ama bir çare bulamadım.

Ben de makinenin yoğurduğu veya elde yoğurduğum veya “no-knead” yöntemiyle hazırladığım ekşi mayalı hamurları zaman zaman fırında pişiriyorum. Sonuç da gayet başarılı oluyor. Fakat günlük ekmek için pahalı bir yöntem. Belki uygun ekmek kalıpları temin edip haftalık ekmeği bir seferde pişirmek lazım.

2 Beğeni

Bendeki Arçelik k2705. Bu haznesi yatay değil dikey olanlardan. Hazne dikey olduğu için ekmeği iyi yoğuruyor ama pişirirken çöktürüyor. O yüzden fırında pişiriyorum. Dediğiniz gibi günlük tüketime uygun değil bu iş. Ben de ekşi mayalı yapıyorum ama köy ununu çok kullanıp bol tahıl koyuyorum. O şekilde 3 gün kadar gidiyor 1 ekmek.

1 Beğeni

Yarım bira satışları başlamış sanırım. (Bardak güzelmiş bu arada)

11 Beğeni

Yakında bununla gelecek bira

8 Beğeni

Can sıkıntısından yıllara göre bira/asgari ücret kıyaslaması yaptım. 2002 yılı öncesi asgari ücretle ortalama 350 bira alınabiliyorken 2002 sonrası ortalama 200 bira alınabiliyor. 2023 asgari ücretini hesaplarken 2022 sonuna doğru standart bira fiyatı ile 200 ü çarpın yaklaşık değeri bulursunuz :wink:

3 Beğeni

Ama bardak seti olarak çok güzel değil mi ya :sweat_smile:

2 Beğeni

Stabilite problemini gözardı edersek şık tasarımlar. Ama çok bira ziyan edilir bunlarla. Üst baş da batar bu arada.

Bu hesabı ben de kendi maaşım üzerinden yapıyorum :slight_smile: Burger indexi vardır ya, bende kendime göre bir bira indexi oluşturdum.

Yıllar bazında alabildiğim bira sayısında çok da büyük bir değişiklik olmadı. Yıllara göre oynasa oynasa %10-15 kadar farklılık gösterir. Yani bira indexinde çok büyük bir oynama yok.

Yalnız, bizim para döviz karşısında çok ezildi. 10-15 sene önce bira $2 dolar seviyelerindeydi. Dolar enflasyonunu da hesaba katarsak şu anki $3 olarak düşünün, oysa ki şu an $1.5. Demek ki alım gücümüz yarı yarıya gitmiş.

Eminim ki, yukarıda hesap yapan abiler vurup öldürmeden ne kadar fazla vergi kopartırız hesabı yapıyorlardır. Yani bunlar tesadüf değil.

2 Beğeni

Neler kaynatacaksınız, neler mayalayacaksınız ilerleyen günlerde? Ben uzun süredir bira tüketmiyorum, yaza stok yapıyorum. İki stil var aklımda, üçüncü sürekli değişiyor, uygun bir planlama ile kovaya girecekler; witbier ve apa kesin, sıcaklara kalan için saison ama çok emin değilim.
Sizde neler var planda?

2 Beğeni

Herhalde sırada planladığım Belgian Dubbel’i atlayıp bir Golden Ale kaynatacağım. Yaz yaklaştıkça ağır biranın düşüncesi de ağır gelmeye başladı.

3 Beğeni

Ben geçen hafta yıkadığım us05 sirkeye dönmeden bir blonde ale yapmayı düşünüyorum. Sonra sürekli ertelediğim golden ale var ve düzgün maya bulursam fruit witbier yapıp yaza yetiştiririm diyorum inş.

3 Beğeni

Elbette sırada Bayram ale var :slight_smile:

5 Beğeni

Fruit witbier, blanc tarzı mı? Ben de bu aralar onun gibi bir şey düşünüyorum. Ne meyvesi kullanacaksınız?

2 Beğeni

Bir ara forumda konusu dönünce bir gazla reçete hazırlamıştım. Standart limon portakal falan gömmüşüm reçeteye.

Malts (2.52 kg)

1.4 kg (55.6%) — Thracian Wheat Malt — Grain — 4 EBC

500 g (19.8%) — Thracian Blonde Pilsener — Grain — 3.9 EBC

500 g (19.8%) — Thracian Pale Malt — Grain — 5 EBC

120 g (4.8%) — Thracian Carapils — Grain — 8 EBC

Hops (22 g)

4 g (10 IBU) — Chinook (BH) 11.6% — Boil — 60 min

18 g (5 IBU) — Cascade (VM) 6.2% — Boil — 5 min

Miscs

5 g — Coriander Seed — Boil5 min

5 g — Lemon Peel — Boil5 min

100 ml — Lemon juice — Boil5 min

5 g — Orange Peel, Sweet — Boil5 min

200 ml — Orange juice — Boil5 min

3 Beğeni

Bak şimdi bütün planlarımı değiştirdin, ben de mi bayrama bunu patlatsam? :thinking:

4 Beğeni