Sohbet Muhabbet

Ben kaynama sonu beklemeden serpantin ile soğutuyorum 80Cye düşmesi birkaç dakika sürüyor. Programı biraz daha kurcalayınca 80C altında zaten kayda değer bir IBU artışı olmadığını gördüm. Dediğiniz şekilde ayarlayınca da çok bir IBu artışı olmadı. Dolayısı ile bu durum evhamlanacak kadar bir değişiklik yaratmıyor diye düşünüyorum artık.

1 Beğeni

Dediğiniz sebeple acılık otlarında çok bir artış olmuyor ama 8 dakika otu kullandığımda fark olur diye düşündüm. Yukarıda yazdığım sebeple çok önemli değil diye düşünüyorum artık.

8 derecede ibu veriyor zaten ,kaynatma bittikten sonra da ısı çk hızla düştüğü için çok da fark etmez

1 Beğeni

Almanya’dan arkadaşına/eşedosta maya aldıran oldu mu?
Oldu ise nereden veya hangi siteden alındı mayalar?

1 Beğeni

Ben de bunu buldum.

2 Beğeni

Evet buradan da gelmişti ama genelde biz diğerini kullandık.

1 Beğeni

Teşekkürler dostum, ben ikisinide paylaşayım hangisinden alabilirse artık. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Super bunu kaydettim, Almanya için bulmakta zorlanmıştım. Bir sitede maya yok ise diğer siteden alınabilinir, bende yazın aşağıdaki siteden Şerbetçi otu alıp yönlendirmiştim. Çok hızlı teslim ettiler.

1 Beğeni

Evet, iyi oldu bu siteler. Herkesin işine yarayabilir.

Hocam varsayalım ki flameout yaptık. O anda otu attık. 3 dk bekledik. Soğutmaya başladık. 1 dk sonra 95deyiz. 1 dk daha sonra 90dayız. 90da iken soğutmayı durdurduk ve serbest düşüşe bıraktık. Diyelimki 10 dk sonra 85, 10 dk sonra da 80 oldu. Sonra başladık full soğutmaya. Bu işlemden alacağımız ibuyu nasıl hesaplayacağız. Ben reçeteye şöyle girdim ama sanırım her adım sonrasında aa’nın azalacağını fln varsaymak lazım. Buradan 42 ibu gelmesi ilginç geldi bana.

Tabi hopstand 100 derece 30 dkde de 60 ibu vermesi de bambaşka birşey.

Bir reçetede otların hopstand 100 derecede kullanıldığını gördüğüm için merak ettim bu mevzuyu.

EYT kararını bekleyen bütün arkadaşların gözleri aydın :beers:

5 Beğeni

Selam Herkese,

Fermantasyon kovasını sanırım iyi muhafaza edememişim, yıkadıktan sonra nemli kaldığı için içerisinde büyükce ve siyahça küfler oluşmuş, bu kova tekrar kullanılabilir mi? İnternette bu küflerin plastiğin içine mikron olarak sporlarının işlediğini, starsan ve pbw ürünlerinin küfü temizlemede yeterli olmadığını okudum, Başına gelen var mı ? Kovayı çöpe atıp yenisini mi almalıyım?

Teşekkürler.

Bende dediğiniz kadar büyüklükte hiç olmadı ama ne yazık ki nemli kadığında çoğu zaman az miktarda küfler oluşuyor, nemli bırakmamaya çalışsam da ara ara oluyor, bu şekilde olduğu zaman starsan ile temizlediğimde de hiç sorun ile karşılaşmadım. Ama kovanızda çok derin çizikler var ve bu çiziklere işler ise bir sorun ile karşılaşma ihtimali olabilir. Bu durumda, ben kendi açımdan beğenmesem de, bir çok kişi risk almamak için çamaşır suyu kullanıyor.
Üç sene kadar önce bir arkadaşım kovasını şişeleme sonrası temizlemeden dışarırda bırakmıştı, bu unutma sonucu sizin dediğiniz gibi oldukça fazla miktarda küf kovayı kaplamıştı, kovayı sadece strasan ile iyi temizlediğini düşünerek yaptığı ilk bira da ne yazık ki çöp olmuştu. Ama kovası yeni sayılmaz ve kova yüzetyinde de fazlaca çizikler vardı, bu sonucu görünce bir daha risk almak istemeyerek yeni kova almıştı.
Ne olacağı bilinmez ama kovada küf ile çizikler fazlaca ve derin ise sadece starsan’a güvenmeyin derim.

Pms+citrik asit (limon tuzu) karışımı denenebilir. Forumda uygulamalı bir tarif vardı.

1 Beğeni

Kaynar su + çamaşır suyu ile kovayı çalkalıyorum ve oyle bırakıyorum. Bir gun boyunca aklıma geldikçe de çalkalıyorum.

Sonra da yıkıyorum.

Kaynar su kovadaki havayı birden ısıtığı için hava genleşiyor, ve dikkatli olmak lazım. Ben genelde kapağı kapatıyorum ve ilk çalkalamayı yavaşça yapıyorum.

Biranın belgeseliyle karışık 4000 yıllık tarif uygulaması.

7 Beğeni

10 Beğeni

Hatay Antakya Antep
buradaki arkadaşlarda bir sıkıntı var mı. ses verin.

1 Beğeni

O bölgede benim bilgim olan @menegin ve @Baltazar var. Engin ile görüştüm. Onlarda bir sıkıntı olmadığını söyledi.

4 Beğeni