Sohbet Muhabbet

Hiç doğru değil, hazır stir platete çoğaltılmış maya oksijenlendirilmiş kovaya eklendiğinde işlemine başlar , alkol oluşmaya başladığı andan itibaren ise oksijen oksidasyona neden olur, bu da hiç istenmez

6 Beğeni

Ne günlerdi be…

17 Beğeni

Vaay 95 yazı, ne makbule geçerdi

2 Beğeni

Sadece 95 miydi?
Yok yahu, ben pek çok zaman gördüğümü hatırlıyorum.

2 Beğeni

İlk hatırladığım 95 yılı

3 Beğeni

Hmm…
Haklı olabilirsin ama olmayabilirsin de.
Ben askerdeydiğim dediğin zamanda, orduevi barında içiyordum genellikle ve o dönemde deneyimlemiş olamam. Ama acaba bedava kola mı karıştırıyor aklımı diye de düşünmeden edemiyorum.
Bunu bi ara konuşalım. :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

1999-2000 yıllarında da vardı diye hatırlıyorum.

3 Beğeni

Bir de hangi markaydı hatırlamıyorum, şişe resmini yakalarsan kazanıyordun. Bazen tam bazen yarım şişe resmi çıkıyordu kapağın altında. İki yarım götürüp bir bira alıyorduk. 5 altın rengi açma halkası götürünce bir kutu efes verdikleri bir dönem de olmuştu.

9 Beğeni

Efes, zaten o zamanlar tuborg nekaat dönemindeydi

1 Beğeni

Butikbira’ya baya uygun fiyata kveik maya gelmiş. Severlere, ilgililere duyrulur. :beers:
BB-22 Voss Kveik Bira Mayası - Butik Bira

Ürünün ikinci resminde ve açıklamasında Lallemand Voss var, sanırım bölünüp paketlenmiş. Diğer ale ve lager mayaları gibi bilinmedik ürün değil.

İzlerken keşke yakınlarımda böyle mekanlar “sanayi1a” olsa dediğim yer… :beer: :grinning:
https://www.instagram.com/reel/CvZ6XWJoPFe/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng%3D%3D

Bunu gördünüz mü :flushed:

Sanayiye giden yol Metal’den geçer diyerek şunu bırakayım izninizle, Tanju dostumuza bir selam da böyle çakalım. Expres Kokoreç’ten Sanayi1A’ya uzanan dolambaçlı yol… Ağlamıyorum, gözüme yarım yüzyılın, saçlarımızı bıçaklarla kesen 1990’lar faşizmimin (süregelen) acısı ve mebzul miktarda bira kaçtı :,)

6 Beğeni

Bir süredir evde değildik. Elektrikler kesilmiş ve şalter atmış. Buzdolabı ve derin dondurucunun içindeki herşey çözülmüş ve kokmuş. Hani öyle bir koku ki binada yaşlılardan biri öldü sanmışlar o derece.

Neyse temizledik ettik ama çürük et kokusu dolaptan çıkmıyor. Sirke, karbonat, çamaşır suyu gibi bir kaç şey deniyoruz ama aklıma şöyle birşey geldi. Koku bakteri üremesi kaynaklı da olabilir mi. Eğer öyleyse dolabın içini pms ile güzelce silip sonra bir kabın içinde pms+citric yapsam nası olur.

Webde dolap temizliği araştırırken bi firmanın hidrojen peroksit ile dezenfeksiyon yaptığını gördüm. Oradan alevlendi fikir.

Ülkede Lalemand maya çeşitliliği artmakta: https://egemalt.com/mayalar/

3 Beğeni

BB’den starsan, pwb, vs gibi bir şeyler almayı düşünüyordum. Geçmiş siparişlerime baktım da en son 4 yıl önce oradan alışveriş yapmışım.

Sepetimi hazırladım, ödeme yapacağım ama kredi kartı ödeme kısmı açılmıyor. Altında da havale seçeneği var, mecbur havale seçtim.

Google’da aratınca esasında bunun yeni bir problem olmadığını okudum, ekşide yazıyor. Sanırım peşin para ile çalışmak ve kredi kartı ile uğraşmamak için böyle bir yola başvuruyorlar. Garipsedim, pazarda bile kart kabul eden pazarcılar var.

Yarın sabah havale yapıp siparişimi tamamlayacağım. İlk göz ağrım BB’den tekrar alışveriş yapmış olacağım :slight_smile:

PS: BB’nin yeni nesil kitlerini deneyen var mı?

https://instagram.com/asantebrewery?igshid=MzRlODBiNWFlZA== hayırlı olsun. Yeni bir markamız olmuş ülke olarak.

3 Beğeni

Ben deneme amaçlı sepet oluşturup ödeme kısmına ilerledim. Kredi kartı ile ödeme seçeneği aktif oluyor. Sizin yaşadığınız problem tarayıcı ile ilgili olabilir. Farklı bir tarayıcı ile deneyebilirsiniz.

Türkiyede roasted barley satan bir yer bulamadım. Var mı bildiğiniz?

Ben de baktım göremedim. Kendiniz yapmak isterseniz

Birkaç bira seven arkadaşla eğlenceli bir hafta sonu etkinliğine dönüşebiliyor… Biz @BoBo ile birlikte çok eğlenmiştik :slight_smile:

5 Beğeni