Sohbet Muhabbet

Yok fermentasyon yarıda kaldığı için %3.5 civarında kalan birayı daha içilebilir bir yüzdeye ulaştırmak için.

Yaptım ama beyazlama olmadı bende böyle. Çizik falan var üstünde ama beyazlama yok. Ben başka pil taktım ama. Kendi içindeki pili kullanmadım.
Panasonic NCR18650 3.7V 3400mAh Başlıksız Li-ion Pil bu pili satın almıştım.

Bu hiç aklıma gelmemişti. Peki malttan gelen alkolün tadı ile etilin tadı farklı mı?

Ben kendi pilini kullanıyorum. Aslında elimde yeni Sony VTC6 pil de vardı ama kendi pilini kullanmayı tercih etmiştim.

Kavruk maltların çok olduğu bir bira olduğu için etilin keskin tadını perdeler diye düşündüm. Zaten 24 litre için 350 ml de çok değil. Biraz da fıçıda demlenince tat iyice oturur. Açık renk bir bira yapmış olsaydım da birayı kurtarmak için aynı eklemeyi gene yapardım. Çünkü yarım kalan fermantasyonu devam ettirmeyi başaramadım.

Düzeltme: Şişeleme yapsaydım asla böyle bir şey denemezdim tabiki. Şişede devam etme ihtimali olan bir fermentasyon potansiyel bir şişe bombasıdır çünkü.

Geçen forumda bir arkadaşında yüksek bitmişti. Devam ettirmek için uğraştı ama etmedi. Şişelemeden sonra devam etti.

Acaba devam etmesini sağlayan şişeleme şekeri mi? Eğer öyleyse şeker koyduğumuz başka bir kovaya aktarma yapsak yine devam eder mi?

Benimde başım dertte çünkü stuck ferm ile.

2 Beğeni

Soğukta kalması ve fermantasyonun bitmemesi ile ilgili bir sorun olabilir. Yada vahşi maya, mikrop vs sebebiyle biranın bozulması… O arkadaşınki bunlardan olabilir, kullandığı maltlar her ne kadar verimsiz olsa da kovada fermantasyon durup da sonradan şişede nasıl mayalar o maltları (o şırayı) yiyebildi de gaz üretti? Yüksek derecede mayşelemeden vb konuştuk yerli malt sitesini gömdük ama ( o ayrı bir durum) başka faktörler de olabilir, ‘‘yiğidi öldür ama hakkını yeme’’ gibi bir durum da olmasın…(o başlığı bulup oraya yazsam daha iyi olabilirdi) Senin kurduğun kovada belki başka bir sebep vardır. İlk iki cümlede söylediğim şeyler yada bambaşka şeyler, kendi ar-ge ni kendin deneyip göreceksin bu hobide… Senin yerinde olsam ekstra şişeleme şekeri koyarak başka bir yere aktarmazdım. O arada sıcaklık artardı ekstra şişeleme şekerine gerek kalmadan da fermantasyon kaldığı yerden devam ederdi. Bunu görmeden ekstra şişeleme şekeri eklediğin başka bir fermentere transfer edince ve sıcaklık da artınca bu sefer de fazla gazlılıktan şikayet edip bozulmamış birayı mikrop kaptı bozuldu aşırı gazlandı sanabilirsin…

Bu maya milletinin sağı solu belli olmuyor bazen. Fermenterde durup şişede devam etmesi ortam değişikliği, şişeye girerken yeniden oksijenlenmesi, eklenen şeker vs vs etkili olabilir.

Aslında yaptığım biradan ve sonucundan tadım sonrası tadım bölümünde bahsedecektim ama konu açılmış oldu burda bahsedeyim. Elimdeki eski maltları değerlendirmek adına bir hamle yapayım diye aranırken @Durul abinin Special Smoked Ale recetesine gözüm ilişti. Baktım maltların neredesye hepsi mevcut. Kaynatma işine giriştim. Maltlardan güzel verim aldım ve resimdeki gibi güzel bir manzara ortaya çakardım.

Elimdeki mayalar da eski olduğundan ve çoğaltma fırsatım olmadığından mayayı yormamak için bal, akça ağaç şurubu vs eklemelerden vazgeçip yalnızca malt ile çalıştım. Mayayı desteklemek için bolca oksijen ve maya besini eklemesi yaparak ekimi yaptım. İlk bir buçuk gün fermentasyon çok güçlü başladı gravite düşüşü gerçekleşti. Sonrasında şak diye durdu. 3 gün boyunca rapt aynı graviteyi gösterince örnek alıp refraktometre ile teyit ettim. Fermentasyon kesinlikle durmuştu. Dip hareketlendirme, ısıyı yükseltme işe yaramayınca ya herru ya merru diyip ikinci maya ekimini yaptım(farklı ve gene eski bir maya) o da kar etmeyince ayrıca tadını da beğenince etonol eklemesi yapıp 6 günlük bir cold crash sonrası fıçıya aldım. Fıçılarken de fermenterin yüzer şamandıra hortumu uzun geldiğinden midir nedir ucu zaman zaman sıvı yüzeyinde kaldı ve hava yaptığı için zaman zaman fıçıda köpürmeler meydana gelse de uğraşa uğraşa onu da hallettim. Sonra bir baktım ki Rapt ın şeffaf bölümü puslanmış. Eyvah dedim içine sıvı mı girdi acaba? Söktüm baktım içinde nem bile yok ama renk de değişmiş. Düzelmiyor da. Çok önemli mi değil tabi sonuçta düzgün çalışıyor. Ama merak ettim başka başına gelen biri var mı diye.

@Durul üstad reçete için emeğine sağlık bu arada. :clap:t2:

3 Beğeni

‘‘Fermentasyon kesinlikle durmuştu’’ neye göre kesinlikle durmuştu? FG kaç? Sıcaklık kaç derece? Hangi maya?? Sıcaklığı kaç derece yükselttin? Lager maya ve kuru serpiyorsan bu epey önemli olabilir. Uyanma ve ilerleme için ilk 2 gün 16 altına düşürme derim. Daha az önce rapt pill den aldığım verilere göre 16 derece altinda atılan yada çok hızlı soğutulan mayşede kuru maya tam uyanamamıştı ve 1042 den 1040 a düşmeye acizdi 2 gün boyunca. Sonra 16-17 ye yükselttim ve 1033 e iniverdi 1 günde. Üstelik maya paketinin çok yakınına sıcak tencere koymuştu annem ve mayalar hepten öldü mü şüphesi vardı bende… Lager maya da olsa eğer kuru maya ise ilk 1-2 gün 16 üzeri kalsın… Ayrıca pekçok şeyden emin olmadan 6 gün cold crash niyedir? Ve biraya etanol (etil alkol) eklemek nedendir???

1 Beğeni

Bunu bana sen mi dedin kim dedi hatırlamıyorum neipa basınç altında yaparken. O yüzen şamandıralı hortuma paslanmaz bi ağırlık tak diye. Taktım sıvının altında kalıyor. Aktarım yaparken çok iyi oluyor. Paslanmaz pul taktım ben ağırşık olarak.

1 Beğeni

Hocam ilk baştan belirteyim hesap sorar üslubunuz ve sonundaki çoklu soru işaretiniz hoşuma gitmese de sorularınıza cevap vereyim. Ektiğim maya oda sıcaklığında uyandırılmış Lallemand Windsor British Ale. Uyandığına emin misin diye sorma ihtimalinize karşı baştan söyleyeyim evet eminim. Fermantasyon başlangıç sıcaklığı 18 derece. Başlangıç sonrası güçlü evrede dış sıcaklık 17 iç sıcaklık 21 derece. Daha önceki mesajlarımdan birinde yazdığım gibi OG 1053 stuck gravite 1027. Üç gün boyunca değer değişmeyince refraktomekre ile teyit alınıp ısı 22-23 dereceye çıkarıldı, dip hafifçe havalandırıldı. Üç güne yakın durum değişmeyince elde olan bu olduğu için gene eski ve farklı bir maya eklendi(S33). Bir kaç gün boyunca herhangi bir değişiklik olmayınca size göre pek çok şeyden emin olmadığım ama ben kendimce emin olduğum için cold crash a aldım. 6 gün boyunca almamın özel bir nedeni yok. Zar attım şeş geldi diyeyim. Etanol(Etil Alkol)(Etilen) ekledim çünkü malt tabanı zaten güçlü bir birada fermentasyon da yarım kalınca %3.5 hacim BENCE az olacaktı bir miktar yükseltmek istedim.

4 Beğeni

Fermenteri ilk defa kullandım. Dalgınlıkla bu ayrıntıyı unutmuşum. Zaten hortum da fazla uzunmuş biraz kısaltmak lazım.

Hesap sormak için değil ( keza ben kendimi hiç usta olarak görmem) yorumları okuyanlara belki faydası olur diye biraz sivri üslupla yazmış olabilirim.(zaten kafam da iyi şu an) sizin rumuzunu sanki çok gördüm belki benden çok da iyisinizdir. Çoğu açıklamanız belki de size göre haklıdır ancak ben biraya ilave etil alkol eklemeyi tercih etmem, diyelim ki çok düşük alkol ve yüksek fg bitiş oldu o zaman bile sadece içtiğim bardağa eklerdim etili… Zaten birada yüksek alkol aramam yaz aylarında … Herkesin damak tadı ayrı tabii…

1 Beğeni

Bu stuck ferm ticari biralarda olunca ne yapıyorlar acaba?

Stuck ferm? Sıkışmış, durmuş fermantasyon mu? Sanırım ticari biraların maya üstadları bu duruma düşmüyorlardır. Ona göre gereken maya hücresi sayısını, sıcaklık derecesini vb vb tüm faktörleri hesap ediyorlardır. Bizler bundan çok uzağızdır ve başımıza gelir böyle şeyler… F2 maya filan vardı sanırım bitmemiş fermantasyonu tamamlasın diye eklenen bi maya türü…

F2 maya fıçıda şişede koşullandırma yeniden mayalama için kullanılıyor ama stuck için değil bu maya. Uzun süre bekletme, yıllandırma için anladığım kadarı ile.

1 Beğeni

Söylediğin şeyleri de başarıyor olsa da, yeniden mayalama, uygun düzeyde gazlandırma da demiş… Belki (büyük ihtimalle) yarım kalan fermantasyonlarda da işe yarar… Bu aralar nedense yarım kalan yada beklenen FG ye düşmeyen fermantasyonlar epey oldu zannımca…

Yok abi bu koşullandırma için. Yoksa yeniden mayalama ya da fermantasyon devamlılığı için olsa herhangi bir maya atılabilir ama işe yaramamış, @Crusher atmış mesela maya ama devam etmemiş.

Genelde stuck fermentasyonlar fıçılama/şişeleme sonrası az veya tam olarak çözülüyor, sebebini bilemiyorum belki az da olsa oksijenlenme olduğu için belki şişe şeker eklemesi içindir bilemiyorum, bu açıdan da baktığımda stuck çözülüp fg de düşeceği için abv de artacaktır, dolayısıyla ben etanol eklemezdin Çağdaş Üstadım, gerçi sen ne eylersen doğru eylersin, senin basınç altında fermentasyon imkanın da vardı acaba kovayı basınç altına almayı denesen nasıl olurdu…

1 Beğeni