Sohbet Muhabbet

Girdap yoksa balık dönmüyor demektir. Girdap olmadan olmaz. Balıkla oynayıp mıknatısın kapmasını sağlayın

1 Beğeni

Mıknatısı ortalayın çok yavaştan döndürmeye başlayın, girdap yoksa oksijenlenme olmaz, maya da fermentasyona başlar

1 Beğeni

Öncelikle ne birası,
Sonra, maya neydi kaç derecede fermente oldu
Yine sonra bekledikçe bir miktar körelir illa ki
En son olarak da tek bir yere ve ilgili yere yazın lütfen😉

2 Beğeni

teşekkürler cevap için hallettim

3 Beğeni

Yarım saat kadar döndü fakat tekrar durdu. Balık çekim alanının dışına gidiyor. Tekrar ortaya çekiyorum belli bir süre sonra tekrar duruyor dönmesi. Balık mi küçük ya da karıştırıcıdaki mıknatıs mi yetersiz acaba?

Fazla hızlı döndürmeye çalışıyor olabilirsiniz.

2 Beğeni

İyi karışsın diye hızlı çalıştırıyorum. Hızını kısarak deneyeyim. Teşekkürler

2 Beğeni

Butik bira Export pilsner kitle beraber gelen mayayı kullandım

Hızı azaltın. Manyetik balıklar çeşitli ağırlıklara sahip. Hafif balıklar hızlı dönünce fırlıyor. Tecrübem bu yönde. Ağır ve uzun balıklarda girdap daha çok oluyor.

1 Beğeni

Aslında tam tersi, küçük balığı manyetik karıştırıcı daha iyi tutuyor ve kolay bırakmıyor. Küçük balık büyük hacimlerde zorlanacağı ve girdap daha az olacağı için daha büyük balıklar tercih ediliyor. Ben küçük balıkla daha iyi verim aldığımı söyleyebilirim.
Manyetik karıştırıcı ile maya çoğaltmada bira yapımındaki gibi ilk oksijen önemli. İlk 1 saat daha hızlı devirde çalıştırarak bol oksijen almasını sağladıktan sonra düşük devirde devam etmek önemli. Ne zaman dönme zorlaşmaya başlıyorsa o zaman hız ayarı arttırılmalı. Tekrar dönme kolaylaşıp krausen söndüğünde de zaten işlem de bitiyor. Bu şekilde normal oda sıcaklıklarında 48 saat civarında işlem tamamlanıyor. Tabii ki mayşe ve maya miktarı da en önemli etken.

5 Beğeni

Bende dümen şeklinde olandan da var. Döndüğünde erlenin içinde tufan çıkarıyor. Ama ne yazık ki sürekli dönüşünü bir türlü tutturamadım.

IMG_5687

2 Beğeni

Daha önce bu kupa bardağı denemiştim 330cl olduğu için az geliyordu ama iş gördü.

3 Beğeni

Teşekkürler cevap için. Krausenin sönmesini beklemem gerekiyor o zaman işlemi bitirmek için. 24 saat olmadı henüz durum bu

3 Beğeni

krausen söndü

2 Beğeni

Ali meydan köyüne gidip geliyor musun? Oradaki fırından biberli ekmek siparişi verebiliyor muyuz :slight_smile:

Abi benim ev meydan köyüne 2 km uzaklıkta. Hergün oradayım. Bizimkiler tandırı yakınca yaptırıyorum valla :sweat_smile: fırın da zaten teyzemlerin. Harcını ben evde kafama göre yapıp onlara veriyorum.

Yaptırırım yine ama sana nasıl ulaştıracam :smiling_face:

Yok maalesef Bizim aklımızdaki fikrimizdeki oranın biberli ekmeği.

Valla kalite her yıl düştü, aklında mı halen senin?

Valla hemen yaptırır paketleme yaparım fakat yolda ekşir iyi bir ambalaj ve dondurma yapılırsa gelir mesafe fazla değilse harika olur ya da bu sene bir buluşma daha yapalım :sweat_smile::sweat_smile: çok harika olur