Sohbet Muhabbet

Biberli ekmek hazırlatacaksak iki tane de ben isterim.

Yapan değişti çünkü, o fırın iyi yapıyor.

3 saatte biberli ekmek ekşimez :wink:

Baş tacı abi yaparız :hugs:

1 Beğeni

Sen Gazianteptesin değil mi abi? :sweat_smile: Yetişir ozaman. Hangi fırın olduğunu söyleyin hemen giderim oraya

1 Beğeni

Merhaba bu cider kitini deneyen var mı arkadaşlar?

Öncelikle kusura bakmayın, doğru başlığa sorup sormadığımdan emin değilim.:sweat_smile: ortalama olarak Türkiye’de erişebileceğimiz en hızlı fermantasyonu sağlayan maya hangisidir? Yaz bitmeden bira tamamlamam gerekiyor.:sweat_smile: kveik mayalar haricinde soruyorum çünkü sorunumun müsebbipi zaten o lanet mayalar.

Hocam cider kitiyle alakalı başlık yok malesef yöneticilerde yeni başlık açma dediler Nasıl bir forum anlamadım labirent gibi onu buraya yazma yeni başlık açma felan neyi nereye soracağımı şaşırdım :joy:

Öyle bir maya yok, ya da ben duymadım. Hızlı çalışmasını sağlayan başka etkenler var, basınç altında fermentasyon, daha fazla maya, ya da yüksek sıcaklıklarda çalışma gibi. Bir ara oyl 200 efsanesi vardı mesela, ama aslolan 29⁰C lerde sorun çıkarmamasıydı. Kveiklerin meşhur olmasının sebebi de oydu, 35⁰C lerde çalışmasıydı.

Başlık açılmasına karşı çıkan yok, aynı sorunun bir kaç yerde sorulmasına ya da hiç araştırma yapmadan konu açılmasına karşı çıkılıyor. Sonuçta burası bir forum, herkes bilgisi ya da deneyimledikleri ölçüsünde yardımcı olabiliyor. Siz bir soru sorduğunuzda karşınızda yanıtlayacak bir yapay zeka yok. O kiti kullanan birisi varsa zaten cevap yazacaktır. Kullanan yoksa nasıl bir yorum bekliyorsunuz?

Yukarıdaki arama tuşuna basıp arattığımda;

31 adet cider ile ilgili sonuç buldum.
Kiti kullananı görmedim, bunun için sizden özür dileriz. Daha önce gerek hazır elma suyuyla gerekse katı meyve preslerinden yapılan elma suları ile cider yapanlar oldu. Ama siz bu kiti alıp deneyimleyip sonuçları burada yazabilirsiniz, ya da beğenmediğiniz forumu bırakabilirsiniz. Ama elde olan bu maalesef.

5 Beğeni

Kveik mayalardan hızlısı yok maalesef. Fakat alternatif olarak hızlı bir ale maya tavsiye edecek olsam, bu Lallemand’ın Bry-97 mayası olacaktır. Lallemand’ın sitesine göre “4 günde tamamlanabilen güçlü fermantasyon” şeklinde yazıyor. Biraburada’da “American West Coast” adı ile satılmakta.

3 Beğeni

Ben denemiştim. Neyi merak ediyorsunuz?

Tamamdır deneyimlediğim zaman sonuçları paylaşırım. Yorum yapan yok diye bir şikayetim yok bu arada yazdığım yazıda sadece neyi nereye yazacağımı şaşırdım yazıyor . İlginiz için teşekkür ederim

Tadı nasıl yapılır içilir birşey mi ve orijinal tarife göre kurduysanız ölçümler nasıl çıkıyor ?

3-4 yıl önce denemiştim. Cider mayası ile birlikte geliyor. Ayrıca bir de kit adını taşıyan meyvenin konsantre tatlandırıcısı var. Fermentasyon bittikten sonra ekleyip 24-48 saat sonra şişeliyorsunuz. Kurulum bira gibi. Kitin üzerine su ve 1kg şeker ekleyip 23 litreye tamamlıyorsunuz. Ben elma ciderini beğenmiştim. Ama bira gibi şişe şişe içemezsiniz. Çabuk keser. Sıcak yaz günlerinde serinleme amaçlı bir bilemedin iki şişe güzel gidiyor. Ciderler şarap ya da şampanya gibi değil. Hafif tatlı, gazlı ve düşük alkollü. Benzetme tam oturmasa da yoğun aromalı alkollü bir meyveli sodayı andırır. Ölçümler kit birasına yakındı yanlış hatırlamıyorsam. OG 1044 civarı FG de 1005 civarı

4 Beğeni

Hocam çok teşekkür ederim :+1:

Çok teşekkür ederim, bilgilendirici oldu.

1 Beğeni

Konuya benzer bir deneyiniz vardı, oldukça bilgilendiriciydi. Deneyeceğim, teşekkür ediyorum.

1 Beğeni

Bu yabani böğürtlenden bayağı var ve aroması yüksek. Düz bir pils. İle kaynatsam ya da buğdaya daha mı çok yakışır?

3 Beğeni

Tadı nasıl, çok ekşi ise sour biralarda değerlendirebilirsin.

Mayhoş bir tadı var. Fazla şekerli değil. Ekşimsi ve aromatik.