Sohbet Muhabbet

Dere kenarında herkes kök ilacı uygulamış ben pek kimyasal kullanmam ben sıkmadım arazi komple böğürtlen.

Belki buğday, ya da stout a yakışabilir ama çok ekşi ise direkt sour yap gitsin, ekşitmek için de prebiyotik kullanman lazım, probest gibi.

1 Beğeni

Probiyotik kısmını okumuştum bir yerde. Koyu renkli olanlar mayhoş fakat kırmızı ham olanlar bayağı ekşi. Onlardan yapacam araya biraz koyu olanlardan da kullanırım. Renk olsun.

1 Beğeni

Bu başlığa ve sour diye aratarak tüm sour başlıklarına göz atabilirsin.

1 Beğeni

Harika! Çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Arama fonksiyonunu kullanmayı öğrenseniz artık :slight_smile:

Arama yerine ahududu ve böğürtlen anahtar kelimelerini yazdım fakat sour yazınca daha detaylı başlıklar çıktı karşıma. :laughing: Kullanıyoruz yani. Yeterli bilgi olmayınca sizlere soruyoruz.

Malt değirmenim arızalı hazır kırık malt satan bir firma var mı? Biraburada kaldırmış. Kırmıyormuş.

Kediköy gönderiyordu bir aralar. Bayadır stokta yok. Başka yer varsa bana da lazım :melting_face:

1 Beğeni

Böğürtlen günün sonunda birayıekşitiyor, sour biralara gider @menegin dediği gibi ipalara da olabilir, bir black ipa denenebilir

ipa yapmayı düşünüyorum. Fıçılar boş kışlık kumanya yapmalı.

Bildiğim kadarıyla sadece Hitit Malt kırılmış olarak satıyor mevcutta. Birde bir kaç sitede sadece tam tahıl set olarak malt satılıyor, onlarda da kırılmış opsiyonu var sanırım. Hitit Maltın verimi bilindiği gibi çok düşük, tam tahıl set satanların da fiyatları uzun vadede pek ekonomik gelmedi. Malt değirmeni aldım bu yüzden.

2 Beğeni

Tüm siteler boş. Malt kıtlığı var.

1 Beğeni

Kendime malt değirmeni bakıyorum zaten. En azından elimdeki maltları da değerlendiririm. Kırılmamış bir sürü malt birikti.

Arkadaşlar resimde görüldüğü gibi corni fıçılardan birinin borusunun ağzını içeriye sıvı, hava almayacak şekilde kapatmak istiyorum. Sanayiye gidip krom işi yapan birine yaptırmak için pek zamanım yok evde bir şekilde halletmek istiyorum. Kapama işlemini yaptıktan sonra fıçıya sorunsuz takıp çıkartabilmem gerek. Önerileriniz varsa alabilir miyim?

Bunu yapmaktaki amacım dip borusunu termovel olarak kullanarak doğru ısı takibi yapabilmek (bu fıçıda fermentasyon yapacağım). Konnektör takılan yere de Kegland’ in aşağıdaki bağlantısını takacağım, sıvının çıkmasının engelleyen parçayı söktüğümüzde borunun içine doğru termostatın probunu indirebiliyorum. Sadece ihtiyacım olan başta da belirttiğim dip borunun ağzını sağlıklı bir şekilde kapayabilmek.

ball lock

normal fermentasyonda sorunsuz çalışır. Basınç altında fermentasyonda basınç etkisiyle içe doğru ilerleyeceğini sanmıyorum.

2 Beğeni

Selamlar,
İki yöntem geldi aklıma sorunuzu görünce.
İlki oldukça basit ama benim pek tercih etmeyeceğim bir yöntem. Dip borusunun ucuna uygun çap ve uzunlukta silikon hortum takarak (tercihen en az 5-10cm kadar boruya girmeli) sonra hortumun kalan kısmını yukarıya doğru kıvırarak paslanmaz tel vs ile hortum ağzını bağlamak. Hortumun ucunu en üst noktaya kadar çıkarırsanız en azından sıvı kaçma ihtimali ortadan kalkar. Olası bir kaçakta sadece CO2 çıkışı olacaktır.

Diğer yöntem ise böyle bir termowell’i kullnamak. Ball lock post’larına da uyabilir (ölçüleri kontrol etmek lazım, fıçı üreticisine göre değişiyor) ama fıçının kapağını delerek takabilirseniz kapalı transfer yapabilme imkanınızı da kaybeymemiş olursunuz.

Normal fermantasyon yapacağım bu şekilde. Basınçlı fermantasyon için bu şekilde ısı kontrolünü kullanmayı düşünmüyorum. Bir kaç farklı boyutlarından sipariş edip denemeyi düşünüyorum. Teşekkürler öneri için.

1 Beğeni

Birinci yöntemde fermantasyon bittikten sonra bu dip borusunu çıkarma çok zor olur. Fermantasyon bitince termovel olarak kullandığım bu dip borusunu çıkartıp, gaz için olan kısa boruyu takacağım ve sıvı çıkışı olan tarafa floating tube bağlamış olduğumdan direkt gazlama ve servis ya da kapalı transfer ile diğer fıçıya aktarım. Bu nedenle kapağı açmak, telip söküp boruyu çıkarmak biraya birçok kez temasa neden olacak gibi.

Ben buna benzer şunu yaptım. Bu dip borularının çapı 8mm. Kegland Duotigth ürünlerin 8mm olanları dip borularına direkt oturuyor ve hiç kaçırmadan tutuyor aynı slikon boruları tuttuğu gibi. Aşağıda linki olan vanayı kısa bir dip borusunun (pinlock fıçı dip borusu, pinlock fıçılar daha kısa ve boruları da kısa) ucuna takıp vanayı kapattım. Çok da güzel iş gördü, probu borudan içeri sallayıp tam istediğim ölçümleri aldım. Fermantasyon bitince dip borusunu hızlıca çekip bu vananın aşağı borudan kurtulup düşmesini sağladım. Floating tube zaten takılı olduğundan direkt gazlayıp musluğa bağladım. Sonuç güzel de vanam biranın içinde kaldı :slight_smile:

Belirttiğiniz termovele ben de baktım ancak bunu corniye taktıktan sonra üstte kalan kısmını sabitlemek mümkün değil ne yazık ki. Somun corni bağlantılarına uymuyor, daha önce kontrol etmiştim. Şu anda yaptığım gibi ball lock postlar ile kullanamam.

Ama kapak delmek aklıma hiç aklıma gelmedi, elimde yedek kapaklar vardı aslında onlardan birini delebilirim. Ya da mevcutta kapakta bulunan emniyet valfini söktüğümüzde bu termovel ile gelen " Gen3 - 8mm duotight x 1/4" BSP dış dişli " emnşyet valfinin yerine oturur mu acaba sorunsuz? Dişler ve boyut birbirine uyarsa süper çözüm olur benim için. Teşekkürler öneri için.

Merhaba. Isı kontrolünü ne ile sağlayacaksınız?