Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Merhaba,
Öncelikle çok güzel sorular :slight_smile:
mayanın 34/70 olduğunu var saymıştık. Baktığımızda bu mayanın sindirim oranı: Apparent attenuation %80-84. OG1045 için diğer parametler de etki eder ama FG1009-1010 gibi bitmesi lazımdı. Alman stili lager biralar için FG daha düşükken Çek stili lager biralar için FG daha yüksek oluyor. Burda tabii amaç IBU’yu dengelemek.
Dediğiniz gibi lager/pils tarzı biralar yapması zor türler.

Evet elbette kalan fermantasyonu tamamlamaya yardımcı olur ve az da olsa bira karakterine etki eder.

1 Beğeni

Bence Fg german pilsner için çok olmasa da yüksek, 1010-1011 gibi bitse iyi olurmuş, og de sıkıntı yok, cold crash öncesi oda sıcaklığına iki gün yükselttikten sonra cold crash ve mümkünse 4 hafta sıfır derece civarında lagerlemek birayı çok yükseltir

2 Beğeni

Merhaba, benim böyle deneyimim oldu. Ocaktan çıkan dumanı ayrı bir kanaldan tahliye edebiliyorsanız (ufak bir sobanın üzerine kazanı koyman gibi) is tadı geçmiyor ancak doğrudan ateşin üzerine kazanı koyarsanız is tadı kaçınılmaz oluyor. Bununla ilgili detaylı bir gönderi hazırlamayı düşünüyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa ulaşabilirsiniz. Şimdiden bol köpüklü biralar dilerim…

2 Beğeni

Merhaba geçenlerde yaptığım NEİPA tarifinde “Honey Malt” diye bir malt vardı. Bu maltı bulamadığım için ki çoğu tabloda da yok bu arada, bulduğum bir tabloda ve bir iki forumda yerine Melainoidin öneriyordu. Fakat çoğu kişi yerini tutmayacağı konusunda da görüş bildirmişti. Sanırım bu Honey Malt ne ise eksikliği hissediliyor gibi geliyor. Daha önce bu maltla haşır neşir olan var mı ya da yerine başka malt kullanıp verim alan?

Honey malt malesef ki yok üreticiler galiba iki marka var ikisi de amerika ve kanadada, avrupada brühmaltz eşdeğeri ama ben de erişemedim henüz, melanoidinden ziyade biscuit malt öneriliyor ki şu anda tam da scottish heavy kaynatıyorum, honey malt yerine buscuit malt kullandım, tam olarak tutmaz ama en yakını bu @Homemaltster daha ayrıntılı açıklayabilir .

2 Beğeni

İçeriğe tam bakmadım ama bizde şu başlık var;

Daha önce Brulosophy’de melanoidin ile honey malt karşılaştırmasına rastlamıştım. Karşılık malt mı, bence değil. Ayrıca @Durul kızıyor melanoidin kullanımına :wink:

2 Beğeni

Yok kızmıyorum ben de kullanıyorum sadece decoctionın yüksek fg sini verebilir o tat o aromayı veremez diyorum😉

2 Beğeni

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Çılgın bir arkadaş bu karşılaştırma için baya uğraşmış;

ayrıca girişte Honey Maltın gizli tutulan özel bir süreçle Brumalttan esinlenme ile ortaya çıktığını belirtmiş. Ben de şu tablodan referans almıştım;

Fakat maltın karakterinde olan maltsı yoğun tatlılık kesinlikle benim biramda eksik kaldı. Bu arkadaş baya kör tadımlarla işi akademik seviyeye dökmüş ve en azından kendi izlenimiyle Melanoidinle ürettiği daha keskin, lager karakteri yakalamış. Honey maltı ile ürettiğini ise daha gövdeli tatlı ve meyvemsi algılamış. Benim biramda tam olarak eksik şeyin de bu olduğunu düşünüyorum. Bir daha neipa yaparsam biscuit deneyeceğim.

4 Beğeni

Tek başına biscuit de ikame etmez belki şöyle yapılabilir, biscuit+ ana malttan eksilttiğimiz kadar munich 2

3 Beğeni

Abi fermente edilemen şekerler içeren malt kullansak daha tatlı olmaz mı? Ya da maya olarak daha yüksek fg veren mayalar? Tatlılık açısından diyorum. Daha düşük ısıya tabi tutunca maltları daha gövdeli olmuyor mu? Arkadaşın istediği daha tatlı bir bira ise bunları uygulaması gerekmez mi? Neipa için mangrove saison mayası kullanırsak şeker kullanım oranı yüksek olduğu için fg düşük çıkacak ama m66 gibi yüksek fg veren bir maya kullanırsa arkadaş çok daha uygun olur.

Tatlılık istediği için söylüyorum. Melanoidin ve biscuit malt yine kullansın tariflerde ve bunları eklese sonuç daha istediği gibi olur diye düşünüyorum.

Tam tersi

Tat kısmında, burada amaç honey maltı. Verdiği o balsı tatlılığı yakalamak sadece tatlılık değil , evet düşük sindirimli maya yüksek fg verir ama buradaki amaç yüksek fg değil

2 Beğeni

Abbey malt da acaba honey malt yerine, elbette birebir olmasada, kullanılabilir mi? Bu sekilde kendime not almıştim, gerci hiç bir recetemde yer almadı.
Sanırim burada gördüm Malt Substitution Chart

1 Beğeni

Honey malt özel bir malt tek başına ikamesi yok, ne olabilir, base malt olarak abbey -viyana-munich karışımı kullanılıp biscuit melanoidin karışını da kullanılıp ikame edilebilinir

2 Beğeni

Konu hakkında linkteki abimiz araştırma yapmış biraz. Bende denemiştim bir zamanlar ama yapımı zahmetli.
Çimlenme düzeyi tamamlanan yeşil maltın oksijenle teması kesilip sıcaklığın doğal olarak veya dışarıdan müdahale ile 50 C’ye çıkması sağlanıyor. Asit düzeyi arttığından ph’ı düşük, asit maltın giriş seviyesi değerinde bir malt elde ediliyor. Bal tadı ise yüksek nem oranında ana malta oranla yüksek derecede fırınlama ile kısmi olarak kristalize edildiği için ortaya çıkıyor. Diastatik gücü bu nedenle düşük bir malt.
Bu maltın muadilini elde etmek için piyasada bulunabilecek 3 malt karıştırılabilir.
% 40 melanoidin + % 20 acid malt + % 40 Carahell olabilir.

Benim yaptığım deneme şöyleydi;

9 Beğeni

Merhaba…
Tam tahıl reçetelerde dekstroz oyuna ne zaman dahil ediliyor acaba? Kaynatacağım Belgian Blond Ale reçetesinde 500 gr dekstroz var da :flushed: Kitlerdeki gibi kovaya aldıktan sonra ekleyip karıştırmak mı gerekiyor mayadan önce ?

1 Beğeni

Kaynama esnasında ekleyebilirsiniz.

2 Beğeni

Evde bir curcunadan ötürü mash out stepini atlayıp, 68 derece mayşeden direkt yağmurlamaya geçtim. Öneminin farkındayım, fakat olduya çare yok. Bu durumun çok bir eksisi olur mu?

1 Beğeni

Orada oldum, bunu yaptım. :stuck_out_tongue:
Hiç sorun değil…
Aynen devam.

1 Beğeni

Eyw abi, rahatladım valla :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Merhaba…
Dekstrozu kaynama esnasında eklersem pre-boil gravity otomatik olarak tutmayacak. Ölçüm almanında bi manası yok sanırım değil mi??

1 Beğeni