Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Bende üzümü dikkate almadığımdan zaten fazlaca çıktı, tadı bana kötü gelmez ise sana yollarım :slight_smile:

benim aklımdasın sende :+1:

Günaydınn, ben diastatic power konusunu merak ediyorum. internette biraz araştırdım ama sanırım kafam daha çok karıştı. uygulamalı olarak anlamaya çalıştım, malt seçimi hakkında biraz fikrim oluştu (bir de şey var sonuçta sırf diastatic power yüksek olsun diye de stil dışı reçete hazırlanmaz) ama reçeteyi hazırladıktan sonra 60L ile 105L arasındaki farkı anlayamadım.
yani şöyle diyebilir miyiz acaba; Diastatic power düşükse amilaz kademesi koyulması iyi olur gibi
ya da 60L ile 100L arasındaki fark hiç anlaşılmaz görmezden gelinebilir.

Örnek bi blonde ale yapmaya çalıştım. pale maltı yükseltip pilsner maltı düşürünce diastatic power 70 lere kadar düşüyor.

1 Beğeni

Hatırladığım kadarıyla en az 30-40 Lintner gerekiyor şeker dönüşümü için. 104 gayet iyi bir değer. Eğer teorik değerlerin doğru olduğunu kabul edersek.

Çook eskilerde Tuborg malt ile bir deneme yapmıştım. Kendi ağırlığı kadar bulguru da mayşelemeyi becermişti.

Bence çok güzel hazırlanır. Stil dediğimiz şey, büyük ölçüde dünyanın değişik coğrafyalarında değişik zamanlarda karşılaşılan ekonomik ve lojistik kısıtların getirdiği bir sonuç. Bizi hedeflediğimiz lezzete götürecek stil dışı birçok çözüm bulup uygulamamızda bir sakınca göremiyorum.

8 Beğeni

Benim Brewfather’da diastatic power değerini göremiyorum ? Bir yerden açıyor musunuz bu özelliği?

Bildiğim kadar Brewfather, weyerman malt olmayınca diastatic power değerini vermiyor.

2 Beğeni

Ben herhangi bir ayar yapmadım, hatta şimdi baktım ayrıca bi ayar da göremedim.

1 Beğeni

Maltları tanımlarken aşağıda gösterilen yere değeri girmeniz gerekiyor. Bazı maltlar için önceden tanımlı geliyor Brewfather’ da ancak kontrol etmekte fayda var

3 Beğeni

Abi, sen yazınca farkettim thracian marka maltı weyermann ile değiştirince diastatic power ölçüsü gitti oradan.

1 Beğeni

Merhaba mayadan memnun kaldınız mı? Hazkat HİtitMalttan alıyrmuş mayayı.

Selamlar,
Hititmaltın mayasını kullandım fena değildi ancak 4 kere aldım 2 paket çalıştı diğer iki paket çalışmadı. Kuru maya içinse şöyle bir yorumum var zor uyanıyor ve çok yavaş çalışıyor. Muhtemelen bir çoğu ölü. Fiyat olarak değerlendirin zaman bence 10 TL fazla verip fermantis maya almanızı öneririm. Hemen hemen tüm tedarikçiler de paket bölerek satılıyor. Butik biranın mayaları da pek iyi değil. Olumlu sonuç alan varsa yazar zaten. Bu benim kişisel deneyimim.

Biraburada ve birahouse’ın sattığı noname mayalar fermentisden bölünme diye biliyorum. Fiyatlarıda hititin mayasından ucuz. Riske gerek var mı?

2 Beğeni

Arkadaşlar, fermentere alırken süzme konusunda sıkıntı yaşıyorum, yaptığım şey bez torbalardan süzme ama istediğim sonuç olmuyor, fermentere bolca tortu giriyor, bu konuda sizler nasıl yapıyorsunuz, tavsiyelere ihtiyacım var.

Ben şişelemeden önce yerçekimi yardımıyla ve ucuna şerbetçiotu torbası bağladığım bir hortumla yeni bir kovaya alıp şekerini yeni kovada ekliyorum. Tortuyu da çok umursamadığım için sonuç benim için tatminkâr oluyor.

1 Beğeni

Fermentere alırken musluk ucuna 3 tane iç içe “akvaryum filtre malzemesi filesi” bağlıyorum.

https://www.juenpetmarket.com/ti-sert-akvaryum-filtre-malzeme-torbasi-29-x-13-cm-u-6679

Aklıma takıldı biramızı bu yeşil renkli şişelerde ne kadar süre bekletirsek o skunk koku ve aromayı alabiliriz ? bir de sanırım her tür veya şot bu kokuyu vermez, doğru mudur.

Bunun tam bir cevabı yok, ışığın süresine ve şiddetine göre değişiyor, ben beyaz flip kapak ikea şişesini direk güneş altına bir kaç dakika bekletmekle sonuç aldım. Yani şiddetli uv radyasyonu altında saniyeler mertebesinde oluşabilen bir olay, ayarını kaçırırsanız pek hoş olmuyor onu söyleyeyim. Bir de yüksek şotlu biralarda tadını iyice kaçırabilir.

2 Beğeni

Kahverengi şişe direkt güneş altında yarım saat falan bekletmiştim. İpa Apa gibi türlerde değil de lager tarzı biralarda denemeni öneririm.

1 Beğeni

wit tarzı bir birada denedim. 3-4 gün direkt güneşte değil ama ışık alan bir yerde durdu. çok bir fark hissetmedim.

ama şişede kondisyonlandıktan sonra mı yapmalı yoksa önce mi yapmalı ?

Arkadaşlar reçetem için az bir miktar Malageta Biberi (Grains of Paradise) gerekiyor. Bu biberi veya eş değerini nereden önerirsiniz? (yerine karabiber olur mu?)