Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Mayşeleme bittikten 3 saat sonra kaynatma yapabildim ben son denememde. Sıcaklık 50 dereceye düşmüştü ama bir sorun yaşamadım.

Mash out yapmazsanız fg beklenenden düşük olabilir.

1 Beğeni

Aylardir aradigim bilgiyi bir çırpıda söylemişsin abi teşekkürler :slight_smile:

3 Beğeni

Mash out yaptiktan sonra şıranın suzulmesi esnasinda beklenen sürede şıranın sıcaklığının olması gereken bir sıcaklık aralığı var mı?

1 Beğeni

Kaynayacağı için yok tabii.

1 Beğeni

… direkt boil’e koşmaca.
Süzülürken vakit kaybetmeden ısı kaynamaya doğru gitsin.

1 Beğeni

Belgian blond şeker eklemesi ile ilgili çok değişik uygulamalar var, kimi kaynamanın başında kimi bitime 10 dakika kala, kimi ortada kimi bittikten sonra… buradaki çoğunluğun genel kanısı ve uygulaması nasıldır?

1 Beğeni

Candy sugar’ı da, sofra şekerini de kaynatmanın sonuna doğru ekliyorum.

2 Beğeni

Başında veya sonuna doğru atmanın bir farkı yok mu peki? Sanki başında atılınca biraz daha fazla karamel tadlar gelir diye mantık yürütüyorum ama emin olamıyorum.

1 Beğeni

Okuduğum bir yazı candy şekerin bir kısmını kaynatma başında bir kısmını kaynatma sonunda eklemenin bir etkisi olup olmadığı ile ilgili idi, yazıda candi şekeri uzun bir üretim süreci ile halihazırda karamelize edilmiş olduğundan bira yapımında extra uzun süre kaynatmaya gerek olmadığını ve tüm şekeri kaynatmanın son 5-10 dakikalarında ilave edilmesinin yeterli olacağı fikrinde olduklarını yazmışlardı. Aklımda bunlar kalmış…

6 Beğeni

Teşekkürler.
Candy ile sofra şekeri arasında fark yok diyenleri dinleyip bende toz şeker kullanacağım. Madem ikisi aynı o zaman son 10-15 dakikada eklerim.

1 Beğeni

(5.09)

Bende okuduklarım arasında tat olarak hiç fark yok diyenleri gördüm, çok güzel b,r aroma verdi diyenleri de okudum, burada güzel aroma veren diyenler arasında yorum yapanlar arasında acaba bu aroma candi şekerden mi geliyor yoksa kullandığım özel maltlardan mı geliyor emin olamıyorum diyen de vardı. Renk dışında tat olarak belki de büyük bir etki yaratmıyordur. Dediğin gibi galiba hala bir tartışma konusu :slight_smile:

2 Beğeni

Bir bilen @ers der ki; d-90 d-180 hariç çok fark yaratmıyor, uğraşmaya deymez

PS: Tat için tabi, renk için ayrı tabi de benim yaklaşımım orada abbey malt kıllanmak olur zaten

3 Beğeni

48 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: Oradan Buradan Taşınanlar

Ben de tencerede demleme yapıyorum hiç ısı kaybı yaşamıyorum 67 derecede bırakıyorum kapağı kapalı 1 saatte 65 dereceye anca düşüyor. Normal çelik aşure tenceresi 10 litlerik.
Kademeli mayşe hiç denemedim tam olarak ne işe yarıyor ?

bu kompleks bir konu. şöyle kaynakları bırakayım biraz fikir verir ;

https://www.evdebirayap.com/post/kademeli-mayseleme-step-mashing

7 Beğeni

Çok bilimsel bilgi bilmemekle beraber amatör olarak birkaç kez kademeli mayşeleme denemesi de yaptım. 6 Kademeli mayşelemeler yapmıştım (C:50-58-62-68-72-76 - Dk.:10-10-25-50-25-10 şeklinde) ama sabit mayşeleme ile arasında herhangi bir lezzet ya da içim farkı alamadım. Bu sebepten sadece 90dk 67-68 derece arası sabit mayşeleme yapıp geçiyorum artık. Mash out yapmayla yapmama arasında da bir fark görmediğimden dolayı mash out bile yapmıyorum. Tabi bu deneme ve kıyaslamaları malt değirmenim olmadan önce kırılmış olarak alıp kullandığım Hitit Pilsner ve BiraBurada Bohemian Pilsner maltları ile yapmıştım. Wayerman Pilsner’de ya da farklı firmaların pilsner maltlarında aynı denemeleri yapmak farklı sonuçlar verir mi bilemiyorum…

1 Beğeni

2 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: Oradan Buradan Taşınanlar

Şimdi son noktayı koyalım bu duruma
Ben tencere ile pişiriyorum mutfakta ver her pişirme günü sabah erken kalkıp önce mutfağı süpürüyorum ardından bizim evde buhar makinası var süpürge gibi bişey onla yerleri, tezgahı ve ocağı falan dezenfekte ediyorum çöpü çıkartıyorum benim ablam gıda mühendisi bu temizlik konusunda o yönlendirdi beni herhangi biyerdeki bakteri hava yolu ile bulaşabiliyomuş. Bi de benim soğutma için bişeyim yok mutfak lavabosuna koyuyorum en son tencereyi kapağını kapatıp açıyorum suyu alttan öyle soğutmaya çalışıyorum. Biraz can sıkıcı oluyor. Beni en çok yoran bu ön temizlik ve soğutma oluyor açıkçası. Pişirme kısmı çorba yapmaktan daha kolay. :slight_smile:
Şimdi makina kullanan arkadaşlar siz böyle bir temizlik yapıyor musunuz bira pişirmeden önce ? Soğutmayı nasıl yapıyorsunuz ? Makinanın kendi soğutma sistemi falan var mı ?

1 Beğeni