Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Üreten Hitit malt bu şekilde gönderince güvendim kurdum.
Mayşelemeden kalan malt artıklarını poşette attım 6 saat sonrasında bile hala yumuşamamıştı, ilginç…

Aslında kırım güzel görünüyor

1 Beğeni

Tazemayşe sitesinde antioksidasyon tozu gördüm bugün.
Lion Bite – A Asidik, anyonik dezenfektan - 21,90 TL
Anladığım kadarıyla şarap yapımında kullanılan potasyum sülfat (e224) veya diğer adıyla camped kimyasalı. Bir süredir bu kimyasalı araştırıyorum şarap yapımında sıkça kullanıyor daha önce sitede bira yapımında kullanan var mı? deneyimleriniz neler oldu ? Hali hazırda fermente olan bir mayşem var ve satın alıp fermantasyonun son gününde eklemeyi düşünüyorum.

Bana da öyle geldi, yaptım attım kovaya bakalım tat nasıl olacak.

Bildiğim kadarıyla, Camden tabletin yada toz haliyle potasyum metabisülfitin (veya sodyum metabisülfitin) kullanım amacı mayşe için suyu hazırlanırken musluk suyu kullanılıyorsa su içindeki kloramin ve klor’ü suydan ayırması, çünkü bira yapımında istenmeyen maddeler bunlar. 20 litre için yarım tablet atıyorlar bu da 0,6 gr’a denk geliyor.

Şarap yapımında ise daha büyük oranlarda eklenerek fermantasyonu tamamen bitirmek için kullanılıyor sanıyorum. Ayrıca temizlik için de kullanılıyor ama ben hiç kullanmadım.

Ben bahsettiğiniz ürün nedir bilmiyorum kullanmadım detaylı da yazmamışlar. Eğer ürün dediğiniz gibi PMS ise zaten PMS ucuz bir ürün. IPA haricinde çok da şart olmayan bir detay bana göre. Ben oksitlenme engeleme için askorbik asit kullanıyorum.

Klor zaten bekletince uçan bir şey değil mi.

Evet tamamen uçması birkaç saat bekletmek gerekiyormuş.
Bekleyerek kloru sudan uzaklaştırmak mümkünken kloramini sudan çıkarmak imkansız deniyor.

Gıda için kullanılan potasyum metabisülfit, potasyum sülfat gübre aslında ama aynı şey mi bilemiyorum :slight_smile:

Dezenfeksiyon için şarap, bira ekipmanlarında kullanılabilir. Sitrik asitle birlikte kullanmak gerekir.

Fermantasyon market sitesinde şöyle tanımlanmış.

Campden Sülfit
Toz halindedir. Potasyum metabisülfit içerir. Bira ve şarap yapımında oksidasyon oluşumunu engellemek, maya dışında ortamda ve meyvenin üzerinde bulunan mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek ve fermantasyon prosesini sonlandırmak fonksiyonları arasındadır. Bu fonksiyonlarının yanı sıra bir gıda asidiyle birlikte ( örneğin Sitrik Asit) ekipman sanitasyonunda kullanılır. Aşağıda iki ayrı fonksiyon için önerilen dozajlar ayrı ayrı verilmiştir.
Dozaj: Şarap ya da şırayı sterilize hale getirmek için: 1 gr/10 lt.
Kullanılacak ekipmanın sanitasyonu için önerilen miktar: 1 litre suya 1-2 gr Potasyum Metabisülfit ve 0,5 gr sitrik asit.
Ekipman sanitasyonunda gıdaya uygun bir asitle birlikte kullanılması önerilir! (Örneğin Sitrik Asit)

Karışımı yaptığınızda çıkan gaz dezenfeksiyon sağlıyor, ayrıca sıvıyı da kullanabilirsiniz.

Gaz her çatlağa nüfuz edebildiğinden kurtulması zor yabani maya veya bakterilere karşı etkili.

Eğer bu ürün pms veya pms içerikli ise 1 kova için tek kullanımlık 21,90 tl fiyatı var. Neredeyse 100 gr pms fiyatı. Güzelmiş. (olumsuz manada)

1 Beğeni

Tazemayşe ekibine mesaj atmıştım bu şekilde dönüş yaptılar

Ürün tam olarak ne açıklamamarı veya formül vermemeleri ilginç.
Askorbik asit türevi kullanmak yerine aynı işi gören ve çok daha ucuz askorbik asit kullanın geçin derim.
Askorbik Asit (E300)
Aynı fiyata 15-20 kere kullanın.

2 Beğeni

@Ozaprin bir yerlerde bir yanlış var , askorbik asit c vitamini’dir. Tam olarak Tazemayşe’ye neyi sordunuz ?

Verdiğiniz linkte dezenfektan yazıyor ama link antioksidan ürüne gidiyor?? kafam karıştı o yüzden soruyorum.

Aslında C vitamininin bir formudur, gıda takviyelerindeki haplarda olan C vitamini değil.
Askorbik asit bira yapımında oksitlenmeyi engeller.
Askorbik Asit (E300)
C Vitamini (İlaç Kalite)

1 Beğeni

Ürünün camden maddesi mi yoksa farklı bir kimyasal mı diye sordum. Şişede bira yapıyorum fermantasyonu devam eden bir birada ve yakın zamanda yapacağım tripel birasında( ikincil fermantasyon da planlıyorum) kullanmayı planlıyordum. Uzunca bir süre şişede kalması gerektiğini düşününce bu tarz bir antioksidanın faydalı olabileceğini düşündüm. Ama sitede kullanan yok o yüzden bende kullanıp kullanmama konusunda kararsızım.

Entrasan bir konu, üzerinde araştırmaya değer. Vakit bulur bulmaz yurtdışı kullanımını araştırmaya çalışacağım. Yazılanları okuyunca NEIPA türü biraların şişedeki raf ömrünü ve oksidasyon riskini azaltır mı diye aklaıma geldi ve ilk aratmada karşıma çıkan bir forumda 5g/20l askorbik asit ile şişeleme yaptığında iyi sonuç aldığını yazan bir kişinin yorumunu okudum, bu kişi bundan başka 1/3 oranında campden tablet de ileve ettiğini yazmış. Daha fazla bakacak vakit bulamadım, ben bunu biraz araştırıp öğrenmeye çalışırım. NEIPA’da oksidasyon riski nedeniyle şişe önerilmiyordu eğer işe yarayacak ise super olur.

5 Beğeni

İşe yararsa NEİPA için mükemmel bir fikir aklıma gelmemişti :clap:t2:

1 Beğeni

Askorbik asit C vitaminidir.Türü türevi olmaz. Saflığı söz konusu olabilir. Yaygınlıkla antioksidan olarak kullanılır. Taze Mayşe’nin ürün sayfasını hazırlayan arkadaşın da okulda Türkçe Kompozisyon dersinden pek parlak notlarla geçtiği söylenemez. Ayrıca ürün hakkında da pek bir fikri yok anlaşılan.

4 Beğeni

Bende bana biri dese hemen bu C vitamini derdim, ama yukarıda gördüyseniz bir arkadaşımız Cvitamininin bir formudur demişti, katkıdeposunun açıklamalarına baktığımda da gıda için kullanılan E300 formu ve C vitamini ilaç olarak iki ayrı askorbik asit sattığını görüyorum. Bu konuyu biraz daha araştıracağım aklıma yatarsa düşündüğüm mangolu bir NEIPA vardı kesin onda denerim :blush:

Bir de video da bir uygulama gördüm…

2 Beğeni

C Vitamininin genel “E” KODU E300,

E300 Askorbik asit olmakta, yalnız ilaç ve diğer alanlarda kullanılmak üzere c vitamininin değişik tuzları kullanılmaktadır, Bunun sebebi c vitamininin düşük ph’sı ilacın bileşimindeki diğer vitamin veya taşıt madde ile uyumluluğu, ayrıca kullanım yolu (oral, enjeksiyon vb.) biçimine gözönüne alınması.

Yani E300 askorbik asitken, E301 Sodyum Askorbat, E302 Potasyum Askorbat, E303 Kalsiyum askorbat olarak devam etmekte, merak edenler E30X diye arattırıp diğer formlarıda internette araştırabilir.

Ama E300 diye iki form yok. Bence de durum saflıkla ilgili olabilir, bir çok kimyasal değişik grade’ler altında üretilir mesela gıda amaçlı olmayan kimyasallar technical grade’den food grade, medical grade, analitik grade şeklinde saflığa doğru gidebilir. Genellikle ciddi üreticiler bunu belirtirler ve ürünlerinin yanında MSDS güvenlik bilgi formunu sunarlar.

Nacizane fikrimde bira yapımında kullanılması gereken E300’dür.

3 Beğeni

Formdan kastım dediğiniz gibi grade anlamındaydı zaten ama grade daha doğru oldu.
Evet bence NEIPA gibi IPA larda, bol şerbetçi otu olan, oksijene çok hassas olan tarzlarında kesinlikle yapılması gereken bir adım.
Askorbik asit şişelemede de ve/veya mayşeleme aşamasında kullanılabilir. Ben artık tüm biralarımda kullanıyorum mayşeleme aşamasında. 19 litre için mayşe aşmasında 3-5 gr koymak yeterli. Mayşe PH’nı etkileyecek kadar asidik de değil.

2 Beğeni