Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Ben wild, farmhouse, sour, philly, brett , lacto, pedio bu kelimeleri içeren çok biralar yaptığım için kovalarını önce mutlaka kaynar suyla muhattap ettiriyorum, sonrasında pbw ve starsun yapıyorum

Sevgili arkadaşlar, biraburadanın “New Lager” ini deneyimleyen oldu ise tecrubelerini paylaşabilir mi? Lager mayayı ale maya gibi kullanmak ve fermantosyonu erken bitşrmek mümkün mü? ; Sıcaklığı kaça ayarlasam acaba? Gerçekten 6 günde ferm. bitiyor mu? Özelliklerinde şunlar yazıyor:
"6 günde tamamlanabilen güçlü ferm.

Yüksek şeker tüketimi ve Orta derece çökelme.

Tat ve Lezzet temiz bitişli, orta - az ester oluşumu. sülfürsüz.

Fenolik tatlar içermez.

Uygun sıcaklık aralığı 10°C(50°F) ila 22°C(68°F)'dir.

Ben 2 kere kullandım. Biri bu forumdaki pirinç birası, şişeleyeli 1 ay oldu ve aralıklarla 2-3 kere içtim daha önceleri Lallemand Essential Lager kullanan biri olarak sonuç üründen memnunum.
19 derece fermente ettim. Diğerini de daha bugün şişeledim, bu 5 günde bitti diğeri 7 günde bitti.

2 Beğeni

Arkadaşlar benim daha genel bir merakım var. Ben doğru düzgün tüm adımlarıyla pilsner üretmeye başladığımdan beri bu iş bana sonuçta elde ettiğim litre sebebiyle rahatsızlık vermeye başladı. 3 hafta mayalanma, Cold Crash, Lagering, karbonlama derken haftalar sürüyor ve elimde 20 litre bira oluyor. 33cl ikram ediyorum sadece ikinciyi vermiyorum insanlara :slight_smile: .Ki bu aşamalar arasındaki oksidasyon v.s. için riskli koşullar iceriyor.

Benim elimde jet 30 var maksimum 25 litre falan uretebiliyorum biliyorsunuz. Mayalanma kovalarının piyasaki sınırı belli. Sadece aynı gün içinde 50 litre üretip iki set halinde daha büyük fermenterde mayalamayi düşündüm ama uygun birşey bulamadım bir de öyle birşey deneyen var mı?. Muhakkak bunu siz daha deneyimli arkadaşlar daha önce hisssetmişsinizdir. Bir çözüm ürettiyseniz paylaşabilir misiniz. Saygılar.

1 Beğeni

Benim yöntemim kova sayısını arttırmak oldu.

2 Beğeni

Fiyat performans açısından en kabul edilebilir çözüm daha çok kova sahibi olmak.
Fermentasyonu gerçekleştirmek için daha hacimli ürünler kullanılabilir tabii ki ama standart dışına çıkmaya başladığınız zaman maliyelet hızlı bir şekilde yükseliyor.

1 Beğeni

Yüksek ogli mayse yapıp fermentere su eklemesi yaparak hacim artırılabilir. Efficiency düşer muhtemelen ama büyük ekipman yatırımına gerek kalmaz. Kolay yoldan yüksek og elde etmek için partial mash ile pilsener maltinin bir kısmı için malt özü kullanılabilir.

Büyük fermenter olarak da mavi turşu/yağ bidonlari kullananlar var.

2 Beğeni

Arkadaşlar piyasada tam tahıl set bulamıyorum. Malt değirmenim yok mecbur kırılmış almam lazım ancak 250 vb gramlarda satan bildiğim tek bir site var onu da beğenmedim verimi çok düşüktü önerebileceğiniz bir şey var mı?

A- Malt değirmeni almak.
B - Bira Yapımı için Malt Şerbetçiotu Maya

2 Beğeni

jet 30 kazana ek yaptırıp kazanın kaynatma hacmi genişletilebilir sanırım

40 ve 60 litrelik makinelerde artık piyasada.

Mayşeyi soğutma esnasında pompayı çalıştırmanın bir sakıncası var mı? Kazanımda bir tabanda bir de daldırma şeklinde iki sıcaklık sensörü var. Tabandaki sensör 20 derece gösterirsek mayşenin üst kısmındaki sensör 45 derece gösteriyor. Pompayı çalıştırsam homojen bir soğuma olacak ama bu seferde kazanın dibine çökmüş şerbetçi otları da karışacak. Siz ne yapıyorsunuz?

Sürekli pompa çalıştırmaya ya da karıştırmaya gerek yok soğutma aşamasında. Sensörlerin farklı değerler göstermesi normal. Arada karıştırıp daldırma el termometresi ile sıcaklı kontrol etmeniz yeterlidir. Şerbetçiotları için kaynatma aşamasında paslanmaz çelik, askılı şot süzgeci kullanın. Soğuttuktan sonra mx. 1 saat bekletirseniz malt tortuları da kazanın dibine çökecektir. Sonrasında muslukla tortusuz bir şekilde fermentere alırsınız şırayı. Kazan dibindeki malt tortusu ortalama 1 - 1.5lt kadar şıra emmiş olacaktır. O malt tortusunu da ayrıca 5lt su şişesine alarak ertesi güne kadar bekletip şişede çökelterek, üstte kalmış 1 - 1.5lt’lik tortusuz şırayı da alıp fermentere ekleyebilirsiniz.

2 Beğeni

Whirlpool çubuğu/degasser ile karıştırmak hem mayşeyi karıştırır hem tortuları ortada toplar.
Ya da pompa dönüş hattına kazan duvarını takip edecek şekilde bir boru ayarlanıp pompa baskısıyla dönerek karışması sağlanabilir.

2 Beğeni

25-26 derecelere düşmeden oksijenlendirmemek lazım birayı, hot side aeration denilenşey olur,

4 Beğeni

Uzun süredir kırılmış set bulamıyorum problem orda başlıyor zaten neden kırmıyorlar hiç bir fikrim yok

@Piizman ın yönlendirdiği siteye baktınız mı? setlerin içine girince kırılmış/kırılmamış seçeneği çıkıyor. Aralarında sadece 10 lira fark var.
Örneğin: Sabro IPA

1 Beğeni

Burada da kırılmış seçenek mevcut

Merhabalar. Carlsberg luna, efes summer brew gibi hafif apa yapmak istiyorum. Dry hop için litre başına ne kadar ot kullanmalıyım sizce? (citra)

25 litreye 100 gram dryhop mesela, ama işte böyle demek pek doğru olmuyor, hopstand yapılır 0-5 dk larda otlar atılır falan, değişir yani, forumda çok apa reçetesi var Kasım, o reçetelerden bakarsan bir fikir verebilir sana

4 Beğeni