Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Soğutunca evet bira içerisinde çözünüyor. Soğutmayınca olmuyor.

Hiç bilgim olmayan konu, ilginç geldi biraz bakındım, okuduğum kaynak çoğu gazın “sıfır” derecede sıvılaşacağını söylesede Co2 gazı için sıcaklık ve basınç gerekiyor. Basınç etkisi ile sıvıkaştığını anladım, co2 gazı için sıcaklık sıvı hale geçmesi için sanırım tek başına bir etken değil.

Çoğu gaz normal atmosfer basıncı altında basitçe soğutularak sıvı haline getirilebilir . Karbon dioksit gibi birkaç gaz için de ayrıca basınç altında tutma işlemi uygulanması gerekir.
**CO2, yoğunluğu 1,52’dir. Sıfır santigrat derecede ve 35 atmosfer basıncı altında kolayca sıvılaşır.

5 Beğeni

Cold Crash 4⁰C civarında yapılıyor, CO2 nin sıvı hâle geçmesi ise 0 ⁰C de oluyor. Bir miktar sıvıya dönüşme elbette ki olacaktır, tıpkı suyun normal şartlarda 100 ⁰C de buharlaştığı ama 20⁰C lerde bile bir miktarı buharlaşabildiği gibi.
Yani dediğiniz gibi bir problem olası değil. Ayrıca o derecelerde yaşayan aktif organizma 20 ve üstündekine göre çok az.

4 Beğeni

Herkesin sana anlatmak istediği söylediklerinin bilimsel gerçeklerden uzak olduğu yani yanlış bildiğini ifade etmek. 0-5 derece arasında dahi CO2 gaz olarak kalmaya devam ettiğinden sıvıya tamamen neşrolması bulunduğumuz rakımlardaki basınçlarda ve ilgili sıcaklıklarda imkansız. CO2 sıcaklık düştükçe genleşmez, aksine yoğunlaşır çökme yönelimi gösterir. CO2 duvarının yokolduğunu söylemeniz bilimsel değildir. Bilime aykırıdır. Fıçıda gazlanma yaparken bile hava basıncından yüksek bir basınca maruz bırakırız ki biranın içine neşrolsun.

Sadede gelirsek. 4 derecede ve 1 atm (normal hava basıncı) basınç altında CO2 'nin biranın içine tamamen neşrolduğu bilgisi tamamen yanlış bir bilgidir. Lütfen sizde araştırın.

3 Beğeni

:+1:

1 Beğeni

25lt fermantasyon bitmiş birayi ust kattan aşağı kata şişeleme için indirdim. Ertesi sabah yeniden fokurdama gördüm. Ne kadar beklemem lazım sizce şişeleme için. Ek bilgiler; bira porter, maya ale, fermante baslama 1052 fermante sonu 1010 üç gun ara ile kontrol etmiştim, degişmemişti. Fermante başlayalı 13. Gun bugün.

1 Beğeni

Büyük olasılıkla birayı taşırken çalkalandığı için kova içindeki serbest kalan karbondioksit dışarı çıkıyordur, maya aktif olmamıştır, içiniz rahat etmesi için bu akşam bir daha ölçüm alıp kontrol edebilirsiniz.

5 Beğeni

Arkadaşlar selam. İlk lager denememi yapıyorum. 2 haftadır kovada. 10 derecede yaptım fermantasyonu ve kademeli arirarak 18 dereceye çıkardım diactyl rest için. OG 1052 idi Diactyl dinledirmesine geçmeden önce 1042 ye inmişti şimdi ise 1020 de. Lagering aşamasına geçmeli miyim artık ? Ve soğutma işlemini kademeli mi yapayım yoksa direkt 3-4 dereceye indirsem sıkıntı olur mu? Bir de hava kilidini çıkarıp bantlamam gerektiği ile ilgili bilgiler gördüm. Bu konu da ne dersiniz? Teşekkürler

Bence 1015 civarına yada daha aşağı düşmesini bekleyin. Soğutmayı kademeli yapın. 10 dereceye kadar düşürüp orda bekleyin tekrar ölçüm alın.

1 Beğeni

Ben diasetil dinlendirmesini yaptığımda da yapmadığımda da pek bir fark görmedim. Yine de tahmini bitime 10 puan falan kala üç derece yukarı çekerim mayalanma sıcaklığını. Mayalanmanın bittiğinden emin olunca da 1 derece civarına doğrudan çekiyorum dolap sıcaklığını. Eğer hava kilidindeki sıvı içeriye kaçarsa bir miktar daha ekleme yapıp bir ay kadar bekliyorum.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar.
Mayayı atalı 3 gün olmuş ve baya hızlı gitti herşey. Normalde 1012 de bitmesi gerekiyordu ama dün gece 1024te kaldı birden. Dün ısı birden yükselmeye başladı. 25 dereceye kadar ve sonra birden düştü. Otları attıktan sonra oldu bu sanırım. 90 gram dryhop attım.

Rapt grafiği.

Acaba fermantasyon bitti ama otlardan dolayı düzgün ölçüm yapamıyor mu rapt? Çünkü otlar yüzeyde birikmiş gibi. Üstü zaten ot kaplandı raptın.

Acaba bi sallasam mı fermenteri bu çözüm olabilir mi? Evdeki hidrometre kırıldı. Başka ölçümde alamıyorum. Kegland üzerinden refraktometre sipariş etmiştim ama daha kargoya verilmedi çinde kutlama olduğu için.

Ne önerirsiniz?

Yukarıdaki birayı fıçıya aktarırken ancak 4-5 litre aktarabildim. Basınç azaldıkça otlar yukarı çıktı. Filtreli tıkandı. Sıvı tarafından co2 bastım filtredeki otları geri püskürtsün diye ama biraz aktarım yapınca sonuç aynı oluyor. 11 litre fermzillada kaldı. Coldcrash için dolabı 2 dereceye ayarladım(en düşük sıcaklık bu kadar). Bir daha neipa yaparsam cold crash yapacağım ve filtre kullanmayacağım.

Daha önce neipa içmedim. Kıyas yapamayacağım ama 3kafadarın mosaic ipa ile alakası yok. Stardust bulabilirsem karşılaştırma yapabilirim olmuş mu olmamış mı diye. Efes summer brewdeki koku var ama summer brew yanından geçemez yoğunluk olarak. Aşırı tropikal meyvesi. Ancak bir dahakine dhaa çok buğday ve yulaf kullabnmalıyım. Daha yoğun olması için. Yeteri kadar ağız doluluğu yok sıvıda. Aktardığımı tüpe bağladım sonuçları göreceğiz.

6 Beğeni

Rengi tutturmuşsun, görünüm, renk şahane

2 Beğeni

Fıçılamadan 24 saat kadar önce fermentere basınç uygulamış mıydın? Ben bu şekilde yaptığımda otların(250 gramlık bir dryhop) neredeyse tamamı dibe çökmüştü. Aktarmada hiç sorun yaşamadan tamamını fıçılamışım. Kapalı transfer yaparken fermenter basıncı fıçı basıncına denk olmalı yoksa ya fıçıda köpürme olur ya da fermenter dibi havalanır.

2 Beğeni

Teşekkürler abi. Tadıda bence güzel ama her kaynatmada bir sıkıntı ile karşılaşıyorum ya da böyle fıçılarken. İnşallah zamanla elimiz alışacak.

2 Beğeni

Abi 15psi da bekledi ve dibi kabarmadı, maya havalanma ama otlar nedense yüzeydeydi. Kontrollü bğr şekilde yavaş yavaş aktardık ama tıkanıklık oldu işte. Eğer cold crashten fayda göremezsem sifon ile aktaracağım ama hiç yapmak istemiyorum bu stilde.

2 Beğeni

İlk denemem de bende neipa denemiştim, yukarılarda yazdığım gibi ilk acemilikte yapmamam gereken tarzı denedim, aktarırken senin yaşadığın gibi önce başladı sonra azaldı, azaldığı yerde fermantere basıç verdim ama işte bu noktada hata yaptım basıncı kontrolsüz verdim ve benim az diye düşündüğüm basınç bile bir anda alttaki çökmüş ne varsa biraya karıştı, sonrası sendeki gibi karışınca filtre tıkandı. Bende açıp sifon ile aktardım. Ne oldu, olmasını beklediğim gibi basınç altında oksijen teması olmadan bir aktarım olmadı, tadı kötü mü oldu, inan yaptığım en iyi biralardan biri oldu, o kadar iyi oldu ki çok da hızlı bitti :slight_smile: İkinci denemem de daha başarılıydım, ama düz biraydı. Yaşanmışlıklar dediğimiz şey yani tecrübe çok önemli :slight_smile: Kafaya takma öyle veya böyle zaten çok hızlı o bira bitecek :beer:

5 Beğeni

Dryhop için şerbetçiotu torbası kullansak olmaz böyle ama onda da sanki aromalar tam anlamıyla biraya geçmeyecekmiş gibi geliyor.

zaten basınç ile dipte toplandığı için aslında torbaya da gerek yok, daha sonradan dipteki tortuyu kaldırmamak için eğer fermantere gaz vermek gerekir ise çok dikkatlı ve çok yavaş/az açarak gaz verdiklerini gördüm.

2 Beğeni

Torba aromayı azaltıyor kesinlikle.

Yukarıya yazdığım biraz eksik olmuş.

İlk önce fermenter basıncı ile fıçı basıncı eşitlenip sabitlenmeli. Elinde spunding valf varsa kolaylıkla yapılabilir.

Ben şu şekilde yapmıştım. Fıçılamadan 24 saat önce fermentere 10(15 de olabilir tam hatırlamıyorum) psi basınç verdim. Çökme gerçekleştikten sonra fermenter basıncını sıfırladım. Fıçılama yapacağım zaman fıçıya ilk önce gaz verip tahliye ederek oksijenden arındırdım. Fermenter basıncı 0 psi aynı şekilde fıçı basıncı da 0 psi, yani eşit. Sonra spunding valfi boş fıçıya takıp gaz çıkışına izin vermeyecek şekilde ayarladım. Daha sonra fıçı ile fermenter bağlantılarını yaptım. Fermentere hafifçe gaz vermeye başladığımda doğal olarak aktarım gerçekleşmedi çünkü fıçıdaki spunding valf kapalı konumdaydı. Sonra spunding valfi hafifçe gevşetmeye başladım. Bu sayede fıçıdaki boşalan karbondioksitin yerini fermenterden gelen bira almaya başladı. Fermenterin dibini kaldırmadan tüm bira fıçıya girmiş oldu.

Burda dikkat edilmesi gereken nokta fermentere yalnızca birayı itmeye yetecek kadar basınç uygulamak. Ayrıca fıçıdaki valfi de aynı dengede gevşetmek gerekiyor ki aktarım bir denge içinde olsun.

Eğer tüm fermantasyon basınç altında olmuşsa ve fıçıya gazlı bira aktarılmak isteniyorsa gene aynı şekilde fermenter basıncı ile fıçı basıncı eşit olmalı. Fermenter basıncı 10 psi ise fıçı basıncı da 10 psi olmalı. Sonraki işlem aynı. Yani fıçıdaki valf dengeyi bozmayacak şekilde serbest bırakılacak ve fıçıdan boşalan gazın yerini fermenterden gelen bira alacak. Dengesizliğin büyüklüğüne göre fermenter dibi çok fena kalkabiliyor. Spunding valf varsa bu denge kolayca sağlanabiliyor. Bir de gazlı bira aktarımı yapılacaksa ilk önce fernenter iç basıncı itici güç olarak kullanılmalı hemen gaz verilmemeli. Aktarım yavaşladığında ya da durma noktasına geldiğinde fermentere itiş gücüne yetecek kadar gaz takviyesi yapılmalı. Denge gene valf aracılığıyla takip edilip anlık ayar yapılmalı.

6 Beğeni