Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Ben abi 2 tarafıda 15psi basınca ayarladım. Çünkü 3 gün otları atınca 15psi vermiştim fermentere. Her 2 tarafada aktarma hortumunu taktım ama aktarma gerçekleşmedi çünkü iki tarafta 15 psi. Sonra yavaşça corneliusun valfini gevşettim. Dip kabarması olmadı ama otlar yüzeye geldi nedense 4 5 litre aktarınca. Ankayamadım. Dip kabarsa zaten farketmemek olmaz. 3 litre dip tortusu var. Sanki dryhop otları askıda kaldı fermenterin ortasında be basınç azalınca çıkmış gibi oldu. İyi bir deneyimdi. Fermzillaya dryhop için olan aparatıda alırsam sıfır oksijen olacak. Corneliusun içini ful starsan doldurdum. Sonra boşalttım oksijen kalmaması için. İnternette böyle yapın yazıyordu yabancı forumlarda. Bir daha yapacağım bu stili bu zorlukları aşmak için.

2 Beğeni

Bendeki fermenter konik yapıda olduğu için basınç otları iyice koninin içine sıkıştırmış olabilir mi diye geçiyor aklımdan. Belki de ben şanslıydım bilemiyorum :grinning: Ama maya ya da ot havalanıyorsa basınç dengesiz demektir.

Ha bu arada bir de şu var. Eğer basınç dengesizliğinden fermenter yönüne doğru bir vakum etkisi oluşmuşsa eyvah eyvah… Fermenterin içinde parti başlıyor :partying_face:

2 Beğeni

Abi aslında etkisi olabilir iyice aşağıda toplanmasına ama fermzilla allrounderın dibide baya oval. 5 saatlik cold crash ile çöktü otlar abi. Hepsini aldım ürünün ancak 20lt fermentere aldığım ürün 16lt olarak fıçıya girdi. Az önce bir hesap yaptım otlar+malt+maya+elektrik falan koyduğunda 50cl bira 50tTL yi geçiyor. Ev biracılığı için baya yüksek bir fiyat. Burada asıl bizim bulmamız gereken şey 20lt şıra için 300gr ot fazla mı? 150 gram ile yapılsa çok fark eder miydi? Ya da litre başı maksimum ne kadar ot kullanılmalı?

2 Beğeni

Evet otlar da çok sıvı çektiği için son ürün daha da az oluyor NEIPAda. Yüklü miktarda da maya ve ot tortusu. Ben 250 gram kaynatma ve hopstand, 250 gram da dryhop olmak üzere 500 gram ot kullanmıştım. 20 litre civarı bira çıkmıştı bende de. Ot kullanımı biraz da keyfe keder bir durum. Ama 20 litre için aşırı fazla değil, ki ben dediğim gibi 500 gram kullandım. Yalnız şöyle bir durum var. Sınır nedir bilmiyorum ama belli bir miktardan sonra ne kadar ot atarsan at, sıvı alabileceğinden fazla aromayı almıyor şeklinde okumuştum. Bu acılık için de geçerli.

2 Beğeni

Konu neipaysa 300 gram ot az bile, ipalarda o kadar ot kullanılıyor, 150 gramla da pale ale olur, neipa dediğin zaman minimum 450- 500 gramlardan başlaması lazım

1 Beğeni

Abi peki 500 gram otun çoğunluğunu aroma hopstand mı kullanmalı yoksa dryhop mu yapılmalı. Ya da kaça kaç oran? Damak meselesi hangisi daha önemli içim, tat, koku için? Ya da uzmanlar ne diyor bu konuda?

Zaten acılık otu yok, 200 gram hopstand olsa , 150 gram 3 gün 150 gram da 7 gün, bitti gitti

4 Beğeni

Ben NEPA cı olacağım.

3 Beğeni

Büyüyünce olursun işallah😉

2 Beğeni

Arkadaşlar artan şerbetçi otunu nasıl muhafaza ediyorsunuz?

Hava almayacak şekilde kapatıp bantladıktan sonra buzlukta muhafaza ediyorum.

1 Beğeni

Mutfakta kullandığımız vakumlama makinesi var. ŞO kullandıktan sonra kalanları aynı poşette tekrar vakumlayıp buzdolabında saklıyorum.

İnternette baktım da vakumlama yaparak saklayın şeklinde yazıyor ama makine lazım onun için. Ben de sizin yaptığınız gibi yapmayı düşünmüştüm.

Streç film ile hava almayacak şekilde sararak buzlukta muhafaza ediyorum. Henüz bir sorun ile karşılaşmadım.

2 Beğeni

Merhabalar.
Hafta sonu bir Pilsner kaynatacağım, şu an fermenterde olan Çek Pilsneri şişeledikten sonra kalan "trub"a yeni mayşeyi dökerek fermente etmeyi planlıyorum. Mayayı yıkayıp, starter yapıp eklemekle uğraşmak istemiyorum.
Bildiğim kadarıyla bazı brewerylerin de böyle yaptığını okumuştum (tabi aynı stildeki biralardır) bu uygulamada dikkat etmem gereken veya ekstra yapmam gereken bir durum var mıdır?

1 Beğeni

Hiç bulaşma bu işe derim. Bu yüzden 3-4 kovamı lavaboya dökmüştüm yıllar önce. O zamandan beri hep sıfır paket maya kullanıyorum. Maya maliyetinden kaçarken daha fazla maliyet ve emek ziyan olabiliyor. Dip tortusunu ayrıştırıp kullanmayı bile tavsiye etmem. Ar ge yapacaksam şerbetçi otu, malt, su vb değiştiriyorum. Pahalı da olsa her kurulumda 2 paket lager maya maliyetini ister istemez kabullendim çünkü birayı maya yapıyor…

Hiç yapmadım muhtemelen yapmam da, tavsiye de etmem, o mayalar az da olsa değişti, üstelik eski şerbetçiotları da içinde, ilk fermentasyondan kalan istenmeyen tortu içeriği de cabası

1 Beğeni

Dün geceden beri daha önce bunu soran oldu mu diye aradım fakat bulamadım. Daha önce sorulduysa kusura bakmayın.

Öğütülmüş maltı poşeti açmadan saklayıp tekrar kullanabilir miyiz? Cevap evet ise ne kadar süre saklanabilir kullanım için?

Sanırım Grainfather Blog’da okumuştum. Kırılmış malt vakumlanmadığı takdirde en fazla 1 hafta içinde kullanılması gerektiği yazıyordu. Kırılan maltta yüzey arttığı için oksidasyon daha hızlı olacağından dolayı tazeliğin kaybolacağını ve en fazla bir hafta içinde kullanılmalı deniyordu.

2 Beğeni

O zaman kaynatma için kullanamayacağım gibi bir yarım kilo malt var. Ziyan olmadan farklı bir şey için kullanılabilecek farklı önerilere açığım :smiley: