Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Bi tencerede mayşelersen, 4 lt civarında 1035 og li ürün çıkar kaynatma sonu, bunu da starter olarak kullanabilirsin i4 e bölüp 4 kere kullanırsın, değerleri kaba saba tahmini yazdım programla net değerler çıkar

2 Beğeni

Öncelikle herkese merhaba. Formu uzun süredir takip ediyorum. Burdan okuyup öğrendiğim bilgilerle tam tahıl bira kiti satın alıp kaynatmaya karar verdim. Maltı yanlış kırmamdan dolayı ve su hesabını yanlış hesaplamamdan dolayı 23 litre çıkması gereken ürünü 19 litre olarak kovaya aldım. 1072 çıkması gereken og 1066 çıktı. Sanitasyon işlemini gerektiği gibi yaparak kovaya aldım. Kovada herhangi bir kaçak olmadığına emin olarak mayayı ekledim. Sıcaklığı gerektiği gibi sabit tuttum. İlk iki gün hava kilidinden gerektiği gibi hava çıkışı oldu. Bugün üçüncü gün gaz çıkışı durdu. Kovanın etrafına sanitasyon sıvısı sıktım kaçak yok sıcaklık sabit. Hidrometre ile ölçüm yaptım 1012 fg çıktı. Kovanın içindeki kokuda herhangi bir sorun yok hayat güzel kokuyor.

Sorum ise bu birayı çöp olduğu için dökmem mi gerekiyor? Yoksa kurtarmak için yapabileceğim bir şey var mı?

sıcaklık sabit derken kaç derecede? Sanki yüksek sıcaklıklarda mayşelenmiş gibi düşünüyorum, 18-20 derecelerde bu kadar hızlı olmaz, ya da maya miktarı fazla gelmiş de olabilir. Çözüm elbette beklemek, iki gün arayla ölçü almaya devam edin, değişme olmazsa şişelemeye geçebilirsiniz. Siz “biram çöp mü oldu?” tarzında yazılan sorulara takılmayın, içmeden ne olduğuna kimse karar veremez. Burada onu yazan arkadaşlarımız genelde espri olsun diye yazıyor.

Fermantasyon kovası çantasına koyduğum buzlar ile sıcaklık en düşük 19 en yüksek 21 dereceyi gördü. 23 litre çıkması gereken şıra 19 litre çıktı. Set ile gelen mayanın tamamını 19 litre şıraya serptim. Kaç litreye kaç gram maya kullanacağımı bilmediğimden hepsini kullandım mayanın. Ölçüm yapmak için aldıgım sıvıyı içtiğimde pek aroma alamadım. Sadece alkolü hissedebildim. Dry hop yaparak biraya lezzet katıp tatlandırma şansım var mı acaba?

Her stile dry hop yakışmayabilir, siz hangi tam tahıl seti aldınız?
Ben yine de bugünden itibaren en az 1 hafta beklemenizi öneririm. En doğru sonucu size yine ölçümler verecektir ama beklemekte fayda var.

1 Beğeni

Belgian blonde tam tahıl setini satın aldım. Ürün elime 4 günde ulaştı. Kargonun yolda geçirdiği süreden dolayı şerbetçi otlarının aroması kaybolmuş olabilir mi?

Dediğiniz gibi yapıp bir hafta daha bekleyeceğim. Her iki günde bir Hidrometre ile ölçüm alacağım. Çıkan değerde değişme olmazsa şişelerim. Önerileriniz doğrultusunda hareket edip çıkan sonuçları size mesaj yoluyla iletirim.

Burada garip olan durum 23 lt 1072 çıkması gerekeiirken 19 lt 1066 çıkması, bu yanlış su hesaplamadından kaynaklanan bir sorundan ziyade aşırı düşük verimle alakalı bir durum, 3. Günde 1012 ye düşmesi fermentasyonun bittiğini göstermez, hele hele biranın çöp olduğunu hiç göstermez, maya ne optimım sıcaklık aralığı ne, yüksek sıcaklık ve fazla maya da hızlı fermentasyona sebep olabilir, bence her halukarda fermentasyonu 3 haftaya tamamlayın16. Ve 19. Günlerde birer ölçüm alın aynıysa iki gün cold crash sonrası şişeleyin

2 Beğeni

Maya set ile birlikte gelen Belçika ale mayası. Sitede yazan sıcaklık 20 derece. Bende bu derecelerde sabit tutmaya çalıştım. En düşük 19 en yüksek 21 dereceyi gördü kova sıcaklıgı. Verimin düşük olmasının sebebi Maltları ideal boyutta kıramadıgım için olduğunu düşünüyorum.

Peki Dry hop için hangi şerbetçi otunu kaç gram kullanmamı öneriyorsunuz?

Maltları nasıl kırdınız , ince kırdıysanız verim daha yüksek çıkar unlaşma çok olur devir daimde sıkıntı olur kavuz kullanmak gerekir, kalın kırdıysanız veya kırılmayan maltlar varsa verim düşük çıkar

Dry hop gelen sette yok muydu dry hop önermiyorum ayrıca.

2 Beğeni

Maltları malt değirmeni ile kırdım. Arasındaki boşluğu ayarlamak için merdanenin arasına iki tane kredi kartı koyarak ayarladım.

Tek kart kalınlığı kullanıyorum ben. 2 kart çok açıklık oluşturur. Maltların ezilmesinden ziyade ortadan ikiye bölünmüş olması bence en iyisi. Bilmiyorum başkaları nasıl yapıyor ama ben kırdığımda bütün gibi duruyorlar ve elime alıp bibiraz oynadığımsa ikiye bölünüveriyor. Böylelikle güzel bir malt yatağı oluşuyor.

3 Beğeni

Doğrusu da bu, kavuzlar da parçaşanmadığından devirdaim güzel oluyor

2 Beğeni

İki kredi kartı demek maltlar kırılmadan mayşelenmiş demek, verimin bu bu kadar düşük çıkmasının sebebi belli oldu

2 Beğeni

Yazdıklarınızın hepsini not aldım. Bir sonraki kaynatmaya kadar formdaki gerekli başlıkları okuyarak yazdıklarınıza harfiyen uyarak yeni bir kaynatma yapacağım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim hepinize.

5 Beğeni

Herkese iyi geceler.

2 sorum olacak.

Diyelim ki kapalı transfer ile biramızı fıçımıza transfer edeceğiz. Fıçı sanite edildi, içine co2 basıldı ve valf ile oksijen dışarıya atıldı. Sallıyorum üst kısımda biraz oksijen kaldı. Böyle söylenmez ama diyelim iki parmak üç parmak falan. Kalan bu oksijen biranın tamamını okside edebilir mi yoksa belli bir kapasitesi mi var?

Diyelim bir neipa bira yapıyoruz ya da herhangi bir bira yapıyoruz. Şırayı soğuttuk ve fermentere alırken oksijen mayaya yardımcı olsun diye yukarıdan köpürte köpürte şırayı fermentere aldık bol bol oksijenlendirdik. Bu okaijenlendirme işlemi oksidasyona sebep olmuyor mu?

Karbondioksit gazı, havadan ağırdır. Dolayısıyla kapalı transfer sırasında en üst bölgede sıkışmaya uğrayacaktır. Karbondioksit tabakası birayı koruyacaktır. Sallantı olmazsa fiçıda oksijen ile temas olacağını düşünmüyorum.

Fermantasyon süresinde maya çoğalma aşamasında mayşedeki oksijeni tüketip bitiriyor diye biliyorum. Oksidasyon için fermente olmuş olması lazım.

2 Beğeni

Mayalar bulunduğu ortamdaki oksijeni tüketene kadar çoğalırlar, oksijen bitince etil alkol fermantasyonuna başlarlar.

1 Beğeni

Oksidasyon için alkol üretiminin başlamış olması lazım

2 Beğeni

Kapalı transfer yaparken dolum yaptığınız fıçıya dip tüp ile aktarma yaptığınızı varsayarsak, fıçı içinde oksijen kalma ihitimali sıfıra yakın diyebiliriz. Hatta başlangıçta bastığınız CO2 nun bile bir kısmı tahliye olacaktır.

1 Beğeni

Hocam o iki parmak oksijen birayı çöp etse bizim beyaz plastik kova ve çubukla şişeye dolumlar hiç mümkün olmazdı herhalde ya. Ben bir kere dandik aktarma çubuğu ile ikinci fermantasyon kabına birayı alırken fokur fokur oksijen temasına neden oldum en son o zaman korkmuştum o zamandan beri oksijen tüpünü alıp içine basmadığım sürece pek bir şey olmaz gibi geliyor belki de oksitli bira içiyorum :smiley: . Yine de azami özeni göstererek şişelerim hep.

5 Beğeni