Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Maltlar Hititten. 65_68 arası sabit tutmaya çalıştım. Dün örneği filtreleyip ölçtüm yine 1020 çıktı. Tortudan kaynaklı olmadığını bulduk. Maya eksik mi kaldı desem 23litre için K97 bir paket kullandım. Hayli hayli yetiyor olması lazım aslında. Berraklık için whirlfloc kullandım kaynatmanın son 10 dk sında. Acaba o mu sorun yaptı

1 Beğeni

Whirlfloc yapmaz. Fermantasyon sürecinin kontrolsüzlüğünden kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Isının aşırı yükselmesi gibi. Benimde başıma geliyor çünkü. Abiler daha iyi bilir tabi.

1 Beğeni

Hitit malta göre 65-68 mayşeleme derecesi fazla, düzgün verim almak için 62-63 öneriyorlardı diye hatırlıyorum. Belki bu sebep olmuş olabilir.

1 Beğeni

Fermentesi bitmiş birayı cold crash için soğuturken kova veya fıçının içine starsan çekmesini önleyebileceğimiz bir uygulama yöntem vs kullanan varmı? Ben düşün düşün bulamadım. Gerçi çokta düşünemiyorum zaten :grinning:

1 Beğeni

Hortum ve su dolu kap, tabii ki kap aşağıda duracak, hortum ne kadar uzunsa onu çekmesi o kadar zor oluyor. Yalnız çok ince serum hortumu olmasın.

3 Beğeni

O zaman yapılması gerekeni yapmışım zaten abi. Gaz hortumu kullanıyorum hava kilidi olarak kaplar da aşağıda starsan dolu vaziyetteler.

1 Beğeni

Ben bant yapıştırıyorum

2 Beğeni

Merhaba çilek ile bira yapmadım fakat bazı araştırmalarım olmuştu. Özellikle insanların plastik bant kokusu ve tadı aldığını belirttiği durumlar var. Buna benzer bir şey mi? İkinci olarak suçlunun çilek değil üzerindeki tohumların olduğuna dair bilgiler var. Bu nedenle özellikle püre halinde kullanmayı ya da pastorize edilmeyi öneriyorlar.

@ersnyksn Merhaba bunun en kolay yönteminin soğuk şot yöntemi olabileceğini düşünüyorum. En azından içilebilir hale getirmek için.

@ugurayan Merhaba. FG yüksek. Fakat türe göre çok değişken olduğu için bir reçete ve tür bilgisi önemli. İmkan varsa sıcaklığı yükseltmeyi deneyin ve 2-3 gün sonra tekrar ölçüm almayı deneyin. Stuck fermantation çok karşılaşılan bir sorun. Özellikle yeterli olması dışında güçsüz maya kullanımında da karşılaşılabiliyor.

@Fazlilhan91 Bu konuda tecrübelerime dayanarak en idealinin kristal hava kilidi kullanmak olduğunu söyleyebilirim. Kristal hava kilidi starsun’ı da kilitleyerek içeri geçirmiyor. Sonradan kontrollü bir şekilde geveşetebiliyorsunuz. Onun dışında hortumun ucunu starsuna daldırdığım durumlarda çok fazla çektiğini belirtmeliyim.

3 Beğeni

Evet plastik kokusuna benziyordu ama kayısılısıda plastik gibiydi.

1 Beğeni

Kovayı karıştırmama rağmen 1020 yi devam ettiremedim. Tek küp şeker ile şişeledim geçen hafta. Bugün kontrol için açtım şişe. Deliler gibi köpürmeye başladı. Tadında acılık ekşilik sirkelenme yok.

Şişeden ölçüm alsana.

1 Beğeni

Umarım plastik şişeye kontrol amaçlı şişeleme yapmışsınızdır. Eğer yüksek fg den dolayı fermantasyon şişede devam ediyorsa tehlikeli olabilir.

1012 olmuş. Kovada o kadar karıştırmama rağmen devam etmeyen fermantasyon şişede devam etmiş.

1 Beğeni

Boşalttım hemen şişeleri. Bir partiye yazık oldu. Hitit maltın olduğu şehre bile zorda kalmadıkça gitmemek lazım. Diğer firmalarda stokları güncel tutsa keşke, bizde başka yollar aramasak.

1 Beğeni

Keşke kapaklardan fıslatarak ilerleseydiniz. Yazık olmuş hakikaten üzücü.

1 Beğeni

Keşke boşaltmasaydın. Hızlı hızlı içseydin her gün 10 tane içsen 4 günde biterdi.

Risk almaya gerek yok. Şişeler patlarsa iç işleri bakanı şafak operasyonu yapar bir gece ansızın :joy:

1 Beğeni

Fıstlatıp basıncı azaltmaktı en doğu çözüm ve de seri tüketim

Valla denedim ama ufak bir fıslatmada fışkırıyordu deli gibi. Lavaboda açabildim hepsini

Merhaba. Fermantasyonda sıcaklık dalgalanmasında mayaları strese gireceği sıcaklık aralıkları nedir? Buz küpleri eridikten ve yeni buz koyduktan sonraki sıcaklık arasında 4-5 derece düşüp çıkıyor. 18-23. Bir sorun olur mu?