Tam Tahıl Bira Yapımcılarına Sorular

Buz kasetlerini daha sık değiştirip dalgalanmayı2-3 derecenin altında tutmaya çalışırdım ben olsam mayalara huzurlu bir ortam oluşturmak adına

3 Beğeni

“Fermentasyon süreci” dediğimiz şey biranın kalitesini etkiliyor, ödüllü reçeteleri her yerde bulabiliriz çok da basit maltı kır o ısılarda mayşele şerbetçiotlarını reçeteye uyarak at vb, olay kovada başlıyor çünkü zor kısım o, ısı kontrolü, reçetedeki fermentasyon ısılarını sağlayabildiğin kadar biran iyi oluyor, mesela us 05 kullanıyorsun sabit 19 derecede tutabildiğin kadar biran iyi oluyor, ısı dalgalanmam sabitse %100 reçetedeki hedefine ulaşıyorsun, bu dalgalanma aralıkların arttıkça hedeften şaşılıyor , çünkü o bir derecelik fark bile biranın tadını etkiliyor, haa bizde onu anlayacak ağız , burun, dil vb var mı orası tartışılır ama durum bu, tabi o ısı marjları arttıkça esterler de artıyor ister istemez, ama bunu istediğimiz bira türleri de var weissbier, saisonlar ve hatta belçikalar gibi, tabi mayalar için öngörülen güvenli sınırlarda kalmak koşuluyla.

8 Beğeni

Merhaba bir reçetedeki biscuit malt yerine weyerman abbey malt kullanılabilir mi ?

sky is the limit denir ya…

3 Beğeni

Kullanılabilir tabi de abbey malt base malt biscuit malt özel malt , ikamesi değil yani.

2 Beğeni

Merhaba tekrar. 1-2 hafta içerisinde 70-80 litrelik pilsener kuracağım üç ayrı set halinde. Hepisini en fazla birer gün arayla yapacağım için maalesef maya çoğaltma işine girmeden, maya uyandırması yaparak kuracağım. Fakat ben biranın iyice zayıflamasını istiyorum mümkünse 1.008 i görmek benim için önemli.

Bu durumda maya besini kullanmam bu sorunu çözer mi ya da maya miktarını artırmam mı daha doğru olur? Teşekkürler.

Mayşeleme ısısı ve mayanızın şıra kullanım oranı önemli.

Mayşeleme ısısının önemi nedir? Standart W34/70 maya. 1008 bitişli %5 abv üreteceğim fakat mayamın gerçekten 1008 i vermesini istiyorum kısaca 1010 da kalmak istemiyorum. Maya besini bu konuda destek çıkar mı ondan emin değilim.

Ek; mayanın canlılığı vs elbette önemli fakat maya besini etkili olur mu emin olamadım. Kısaca bütçem sarsılmasın dostlar :slight_smile:

%5 seviyesindeki alkollü bir bira için neden maya besinine ihtiyaç duyuyorsunuz? Yeterli maya miktarı ile reçeteyi rahatlıkla tutturursunuz. (6 paket kadar) Bütçeyi sarsacak kısım bu bence.

2 Beğeni

O zaman yapıp kavanoza koyayım starterı. O kadar sarsma işin tadını kaçırıyor.

Üstad nasılsın……………:wave:

1 Beğeni

Son yaptığım partide 2 paket ale maya ve bir miktar maya besini ile 1006 ya indirdim. Denenebilir.

1 Beğeni

Mayşeleme ısısı düşük olursa bitiş sek olur fg düşer, mesela 65-66 dereceler,
Ayrıca pilsner malt hariç reçetende olabilecek vienna melanoidin carapils gibi maltların miktarını düşürmelisin
Fg üzerinde elbette mayanın da etkisi var ve mutlaka bata baya çoğaltmalısın o kadar litre için
Ben german pils yapsam fg sini 10-11 arasında
Abv sini de 4.8 civarında tutardım

2 Beğeni

Ben altı paket denince 25 litre için gibi düşündüm bir şüphelendim zaten . Karmaşık hiçbir şey olmayacak sadece pilsen malt. Isıyı o seviyede tutacaktım zaten ama öğrenmem iyi oldu. Teşekkürler. Yine de araçla bir maya ekleme miktarına bakarım. Bu bitişin sek olmasıyla ilgili de mayşeleme sıcaklıklarıyla ilgili bilgi veren bir yer bulup okuyabilirim sanırım.

1 Beğeni

Brewfather sana fikir verecektir. Isıyı 68 ysparsan ne olur 65 yaparsan ne olur? Mayayı değiştirdikçe şıra kullanım oranlarınıda görürsün. Kullanacağın mayayı araştır oranı bellidir. %70 şıra kullanan bir maya ile herhalde inilmez o yoğunluğa.

2 Beğeni

Her detayıyla ilgilensem de mayşeleme sıcaklıklarıyla ilgili bilgiler fazla matematik kimya içerikli geldiği için atlayıp standart değerler girmiştim hep. Dün biraz okuma yaptım 63 derece mayşeleme yapıp mash out ile bitirip bir deneyeceğim bakalım bir tanesini, bir diğerini standart aralıkta tutarak yapacağım farkını göreceğiz.

Sadece 63 derece ile giriş yapıp sonra bir miktar standart aralıkta tutup kademeli bir şey yapmam daha mı iyi olur onu tam çözemedim ama bu konuda fikri olan var mı? Yabancı forum şöyle bir bilgi var; “Ancak %80 zayıflamaya sahip tipik bir Alman birası için 63C’de 30-45 dakika mayşe ve ardından 70C’de 30 dakika iyi sonuç verir (en azından benim için).”

Maya sindirimiyle alakalı bir sorun çıkacağını sanmıyorum olsa da başka şansım yok zaten elimdeki maya bu.

Sen ısıyı düşük tut, düzgün fermantasyon için şartları sağla gerisini maya yapacaktır. 1008 bitmezse bitmez.1008 diye neden takıntı yapıyorsun anlayamadım.

Üçünü de deneye dönüştürmüş olacağım muhtemelen şimdi. Öğrenmek için böylesi daha iyi. Üçünü de aynı su değerlerinde aynı maya ve sıcaklıkta fermente edeceğim. Birisini sadece 63 derecede bir diğerini yukarıdaki gibi 63-70 kademeli sonuncusunu da 68 de mayşeleyeceğim. Sonucu artık lagering falan derken yaz sonunu bulur herhalde. Bakalım hangisi damak tadına hitap edecek. Yine de yapmadan önce önerisi olan olursa çok memnun olurum.

@Amo ilginiz için teşekkür ederim brewfather’dan da reçete yazarken kontrol ederim zaten. Sanırım amacımı tam zayıflatılmış malt aromalı alkollü gazoz olarak sunabilirim :slight_smile:

2 Beğeni