Tam Tahıla Geçemeyenler

Hacmen Jet 30 ayrıca kullanılan malzeme kalitesi olarak da jet 30 daha kaliteli, ama bulldog da deadspace 3 lt iken jet 30 da 7 -lt ki bu reçeteyi özellikle de maltı fazla olan reçeteleri çok kısırlıyor, sepet olarak da bulldog çok kullanışlı, sepeti kaldırma çubuğu jet 30 da çok dengesiz bir de o çubuğun girdiği delikler de çok büyük oradan tabana malt artığı kaçıp dip tutabiliyor, bir de devir daim çubuğu çok uzun maltları bastıran üst süzgeç tam oturmasını engelleyebiliyor fazla maltlı biralarda, sepetin altında olmasını isterdim sepet ayaklarının, bir de yanlarda jet 30 da, @menegin le cumartesi gecesi zoom bitince biz de alternatif whatsapp yaptık görüntülü orda da konuşmuştuk bunları, aslında çok ufak tefek ayrıntılar bunlar ve de maliyet arttırmayan şeyler, bunlar birleştirilip mükemmel bir makine çıkabilir rahatlıkla

9 Beğeni

Abi düzeltme yaptım kusura bakma :slight_smile: klavye için parmak büyük geliyor sende de :wink:

1 Beğeni

@Durul öğrenmek için soruyorum, Jet30 kullanıyorum, tabi ki tam tahılda daha çok yolum var. Deadspace jet 30’da 7lt diye yazmışsın, ben bunu kendim 2.5 max 3 lt şeklinde buldum. Bunu da şöyle yaptım, makine boş ve musluk açık iken içine sırayla 1’er litre su koydum. 2 litre de musluktan hiç akış yok iken 3 litre olduğunda musluktan dışarı yarım litreye yakın su aktı. Bende içinde kalan suyun death space olarak adlandırılan miktar olduğunu düşündüm, bu düşüncem yanlış mı oldu? Hiç içinde kalan miktarı fiziki olarak ölçmedim ama yaptığım biralardan sonra fermantere alamadığım 7 litre kalmadığını düşünüyorum (bu arada filtresini bazuka filre ile değiştirmiştim).

2 Beğeni

@Msk Sami esasen ölçmüş , ben de ona istinaden öyle yazdım, muhtemelen ltaltta oompaya da giden kısım var toplamı öyledir diye düşünüyorum

1 Beğeni

Aslında hızlı yazmaktan oluyor, hep bunlar dıjjj güjlerr

2 Beğeni

Sağol, bir sonrakinde bende kalan miktarı fiziki olarak ölçeyim. Kaynatma sonucunda dipte ne kadar kalacak benden merak ettim, belkide bir önceki model ile daha sonraki satılan model arasında da death space farkı vardır. Ben geçtiğimiz yaz aldım, önceki satılan model de daha yüksek bir boşluk olabilir.

Jet30 sahibi değilim ancak dead space olarak bahsedilen malt sepetinin altında kalan suyun hacmi olan 7 lt sanıyorum ki

5 Beğeni

7 litre deadspace değil aslında. Malt sepetinin altında kalan kısım. Ayrıca sirkülasyonun ucuda çok aşağıda olunca büyük biraları (8 kg malt kullandığımız) yapmak sıkıntı yaratıyor. 5-6 kg malt kullanıyorsanız maceraya gerek yok, en akıllıca hareket jet30 veya Türkiye de olmayan türevlerini almak. Ama yüksek hacimde çalışıyorsanız zor oluyor.

6 Beğeni

Aynen sepetin alt kısmına kadar olan kısım, işte bu kısım için 7 lt çok bence

1 Beğeni

Nerde okudum tam hatırlamıyorum ama jet30 ve ikizi sayılabilecek makinelerin deadspace’inin 7 litre tasarlanmış olmasının sebebi pompanın daha hacimli bir süzülmüş mayşe ile temasını sağlamakmış. Tabi bu durum yüksek ağırlıklı malt çalışmalarında bir dezavantaj oluyor mu kendim tecrübe etmedim. 7-8 kiloluk çalışmam olmadı henüz.

3 Beğeni

Bu gün yeni bir bilgi daha okudum, bira makinelerinde yüksek hacimli mayşe ile çalışılmak istendiğinde malt miktarını arttırmak yerine kaynatmadan hemen önceki aşamada DME eklenebileceği yazıyordu. Eninde sonunda bende yüksek alkollü bir deneme yapmak isteyeceğim, belki de beni kurtaracak yöntem bu olacak.

1 Beğeni

Dme, şeker, candi syrup gibi eklentiler yapılabilir elbette OG yi arttırmak için ama Belçika-candi biraları hariç stili bozabileceği için çok mantıklı bulmuyorum, bazı ipalarda vermont maya kullanılacaksa mesela şeker kullanımı öneriliyor maya açısından diğer durumlarda tavsiye etmiyorum

3 Beğeni

Ben de tam olarak geçemeyenlerdenim. Evde 20lt tencere ve gıda güvenli 2-3 adet kova var. 20lt tencere ile BIAB oluyor. Yada 2 kovayı iç içe geçirerek yalıtımlı mayşeleme ortamı da oluşuyor. Yani mayşeleme ve kaynatma problem değil ama soğutma sıkıntı.

Düzenli olmamasının sebepleri:

1. Zaman: Evde 2 çocuk var, onları bırakıp 5-6 saat mutfakta geçirmek olmuyor. Esasında oğlan gelip izliyor.
  2. Soğutma problemi: Kış aylarında problem değil ama yazın olmuyor. Bir serpantine ve buzdolabına ihtiyacım var ama almayı düşünmüyorum.
  3. Dışarda içmeyi seviyorum (alkol limitini aşmadan), yani sıklıkla marketten-büfeden alıyorum.

AMA… ekonomik durumdan dolayı düzenli bira yapmaya tekrar başlamam gerekiyor. Bu cuma akşamı “bira çalışması” var.

4 Beğeni

Bu daha çok dışarıdan içmeyi sevmek gibi :slight_smile:

2 Beğeni

eskiden dışarıda içmek diye bir aktivitemiz vardı. hey gidi eski günler.

4 Beğeni

Yaz gelince balkonda içilir püfür püfür.
Güney Yarım Küre’den üyemiz varsa fotoğraf göndersin, örnek olur.

3 Beğeni

Güney(yarımküre) den, olur mu?

Olur mu bunlar?

13 Beğeni

Olur tabii ki…
Sen de gel o da gelsin bizim işimiz.
Maksat gönüller şen olsun.

6 Beğeni

Dışarıda içmek vs dışarıdan içmek :grinning:

Şöyle örnek vereyim, cuma akşamı iş çıkışı bir yerde oturup bir bira içmek benim için highlight of the week gibi bir şey.

2 Beğeni

Hocam gerekirse kit kurun benim gibi idare edin bir şekilde ama sakın ticari almayın! Hatta çok mecbur kalmadıkça kimse almasın. Ben çok sık olmasa da arada şişe lazım olduğunda veya arkadaşlar ile dışarda içeceksem alıyordum yalan yok. Ancak 1 Ocak zammı itibariyle 2022 yılında hiç almadım. Bundan sonra da almayı da artık kesinlikle düşünmüyorum! Kendim olarak bu zamanları protesto ediyorum. Buradan tüm bira sevenlere sesleniyorum anlamayın kardeşim. Artık kabul edilebilir fiyatların üstüne çıktı. Gaz değil ekmek değil elektrik vs değil… Almasakta olur bence. Amma kit olur amma TT… Tabi mümkünse TT en güzeli ama asla ticari değil! Saygılarımla.

1 Beğeni