Temizlik Malzemeleri Önerisi?

Merhaba arkadaşlar bira pişirirken kullandığınız PBW ve sanitasyon sıvısının piyasada bir sürü muadili var. Siz nerden alıyorsunuz ? Hangi marka kullanıyorsunuz ? Önerilerinizi bekliyorum.

1 Beğeni

Sadece starsan kullanıyorum durulamasız arındırıcı olarak. Stansan yoksa bira yapmak da yok :smiling_face: :beers:. PBW’yi ise 2 ya da 3 kez kullandım sadece. Sıcak su ile durulamalı temizlik sürecimi fazlasıyla etkili bir şekilde yerine getirebiliyorum…

1 Beğeni

+1

Mutlaka starsan kullanıyorum. PBW ben de düzenli olarak kullanmıyorum, fermantasyon kovası ve karıştırıcı haricinde de PBW kullanmıyorum.

Şişeleri hafif çamaşır sulu suda bekletiyorum sonra bir fırça çekip iyi duruluyorum.

Zamanında butik biradan aldıklarım hala var. Starsan’la birebir aynı malzeme satan vardı sanırım. Alternatifleri de zaten piyasada mevcut.

2 Beğeni

Peki starsanı nerden alıyorsun ?

ButikBira…

PBW ve star san dışında birşey kullanmıyorum. Tertemiz gözüken şişeleri PBW ile fırçalayınca PBW nasıl bir renk oluyor bir görseniz.

2 Beğeni

Ben butik bira ile ilgili çok kötü yorumlar okudum oradan alışveriş yapmayı düşünmüyorum.

bu sitede PBW ve sanitasyon için bi ürün buldum Lion Bite markası
baya da büyük boy herhalde bana 2 sene yeter
bu temizlik malzemesinin canımı sıkan kısmı küçük boy oluşları hel satın aldığında kargo ücreti de ödüyorsun bu sene 34 lira oldu
ama bu marka nasıldır bilmiyorum hiç kullanan olmadı sanırım

Maltı da, starsan’ı da Butik Bira’dan alıyorum. Bir sorun yaşamadım bu zamana kadar. Lion Bite’ı cesaret edip deneyemedim. Zaten gerek de duymadım. Belki starsan yerine kullanılabilir. Daha iyi araştırmak lazım…

1 Beğeni

Malt, şerbetçiotu, malt özü vs. birçok malzemeyi başka sitelerden aldım. Ancak temizlik malzemeleri konusunda başka bir site veya başka bir malzeme kullanmam. Benim butik bira ile ilgili herhangi bir kötü deneyimim olmadı.

Bu arada link verdiğiniz üründe 70 dereceye ısıtılması gerektiği yazıyor. 70 dereceye el dayanmaz. PBW için sıcak su gerekmiyor.

Kargo konusunda haklısınız, ama toplu alarak ya da diğer malzemeler ile birlikte alarak ücretsiz kargodan yararlanabilirsiniz.

1 Beğeni

Ben lion bite markasını deneyince tecrübelerimi sizinle paylaşırım

1 Beğeni

şöyle diyor: “Kullanmak istediğiniz miktarda solüsyon için suyu 70℃ civarında ısıtın. Sıcak suyun bir kısmını durulama için de ayırın. Su yüzeye temas edince suyun sıcaklığı düşecektir, bu yüzden yüksek sıcaklık daha iyi.”

Yani zaten soğacak mantığı var burada…

Hemen ilave edeyim. Her temizliğe kettle’da 1.7lt su kaynatarak başlarım. Yarısını PWB ile kovaya atarım. Biraz çalkalarım filan, zaten soğuyor. Sünger kullanacaksam ona göre ayarlarım tabi ki de. Sonra 1ml starsan ile de sıcak su kullanırım. Buna da tahminime göre 50-60 derece ile başlıyorum, 5-10 dakikada rahatsız etmeyen 40 derecelere kadar düşüyor işte.

Sanırım çoğumuz butik biranın başlangıç kitleri ile başlamışız ve oradan kalan bir starsan alışkanlığı var (yabancı sitelerde de önerilen en yaygın yöntem budur). BB başlangıç kiti yanında bir kullanım kılavuzu gönderiyor ya, orada da sıcak su kullanın diye yazmıyormuydu?

Nedense sıcak su kullanılması öneriliyor diye aklımda kalmış.

EK: lion-bite ve starsan kimyasal yapı olarak tam olarak aynı mı bilmiyorum ama kullanım oranları aynı.

1 Beğeni

Merhaba, temizlik için star san ve pbw kullanıyorum. Hatta şart olduğunu düşünüyorum. Malzemelerimi de 4 yıldır sürekli butikbiradan alıyorum ve bu güne kadar hiç aksaklık yaşamadım. Diğer firmaları bilmiyorum belki onlar da iyidir kıymetlidir ama ben butikbiradan nemnunum.

1 Beğeni

Ben Kediköy’den starsan ve pbw muadili ürün aldım. Gayet memnun kaldım.

1 Beğeni

Biraburada sitesinden lion-bite sanitasyon malzemelerini aldım 1 senedir kullanıyorum hiç bir problem yaşamadım.
Butikbiranın starsanına göre daha fazla kimyasal kokusu vardı başta tedirgin oldum ama ne tat olarak ne işlev olarak olumsuz bir tecrübe yaşatmadı.
Pbw farkı da kum taneleri gibi değil oldukça un gibiydi kreatin gibi kaşık kaşık yutası geliyor insanın. Onda da bir fark gözlemlemedim.

Sonuç olarak miktarına göre çok uygun fiyatlı olması ve malzemelerin kaliteli olmasından ben bu ürünleri almaya devam edeceğim.
Kullananların deneyimlerini de merak ediyorum.

1 Beğeni