Ticari Bira Tadım Notları

Frederik IPA ilk çıktığında çok ama çok güzel bir biraydı. Sonraki deneyimler hep farklı farklı oldu ne yazık ki. Tamam, aynı ürünü tutturmak zor olabilir belki ama ben de tüketiici olarak belli bir standart görmeyi bekliyorum.

Sanırım ticari kaygılarla bilinçli törpülemeler bunlar. Pilsnerci bir milleti başka tarzlara alıştırmak zor.

Carlsberg Luna’yı 3 ayrı günde üst üste 4 er tane içerek denedim, nedense her seferinde midemi bulandırdı, bu birada bana uymayan bir şeyler var. kokusu tadı hoşuma gitmişti.

Tuborg wave ile ilgili aynı şeyleri düşündüm, yani biz session ale yaparken (wave %3,5 abv) aman gövde olsun, düşük alkolden dolayı su gibi hissedilmesin derken Tuborg su gibi bira yapmayı başarmış…

Bir de bizim kullandığımız Citra ise bu biradaki ot ne, eğer bu citra ise bizim citra diye attığımız ot ne… Düşük maliyetli yaz birası yapma fikrini tamamen destekliyorum ama üstüne basa basa Citra kullandık diye yazmasaydınız keşke…

8 Beğeni

Varım greyfurtluyu denedim. Ben bunun kolay tarifini vermiştimki zaten :slight_smile:

8 Beğeni

Varım Elma’yı denedim. O greyfurttan daha dengeli geldi bana. Elma tadı daha doğal ve malt tadı ile dengeli. Bira içtiğinizi de anlıyorsunuz en azından. Tekrar alırım.

2 Beğeni

Carlsberg dry hopped lager…

Lager yazmasa lager demeyeceğim bir bira. Köpük güçlü, az da olsa eşlik etti ilerleyen yudumlarda.

Bira biraz bulanık, unfiltered olduğu için sanırım, hani lager deyince insan pırıl pırıl bir şey bekliyor, bundan daha berrak biralarım olmuştur sanırım ama bu konuda takıntım olmadığı için rahatsız etmedi.

Ben oldukça beğendim bu birayı, bir lager değil de taze şerbetçiotlu lıkır lıkır bir yaz birası olarak değerlendirdim. Umarım dry hop etkisi sonraki partilerde de azalmaz.

Efes Summer Ale ile birlikte yaz listeme ekledim…

12 Beğeni

Amsterdam’da aşırı turistik bir mekanda eşimin sipariş ettiği “Mort subite - Kriek Lambic” açıkçası rengi ve burunda oluşturduğu his çok güzel

Ama tadında aşırı yapay bir tad bırakıyor. Zaten içerik bilgisinde de eklenmiş olan cherry juice konsantresinden bahsediyor. 3.2/5 veriyorum

11 Beğeni

Hocam bu 3.2’yi nasıl ölçtünüz ya?

7 Beğeni

Hanna ph metre almış, sıfır ayarında ikinci el.

4 Beğeni

Hayır ben bile burdan çıkardım 3 ün üstü çok zor yani

Küsüratlı verirsen daha inandırıcı olur dediler

5 Beğeni

Volendamda fıçıdan deneme şansı bulduğum Tripel Karmeliet : 8.4 % abv.

Tripel Karmeliet is still brewed to an authentic beer recipe from 1679 originating in the former Carmelite monastery in Dendermonde. Written over 300 years ago, this recipe describes the use of three kinds of grain: wheat, oats and barley.

Aşırı kolay içimi olan, içerken meyvemsi esterleri hissederken aklından hafif bir bira mı güçlü bir bira mı ayırt edilemeyen tatlı bitişli bir güzellik. Yorgunluğun üstüne 2 tane içince otobüste bir 15 dakika uyuma ihtiyacım oldu. Dikkatli olmak lazım :slight_smile:

15 Beğeni

Dün akşam yaptığımız tadımdan arda kalanlar

• Omer traditional Blonde, belgian strong golden ale. 8% abv. Meyvemsi estetik yoğun bir belgian blonde. Güzel, denk gelirse içerim ama özellikle aramam.

• Lindemans Gueuze: 5% abv. Belçika’nın alamet-i farikası olan Lambic biralarından. Elma sirkesi olacakmış da olamamış tadı iyi bir yemek eşlikçisi.

Devamı:

• Grimbergen blanche: belgian wit beer. 6% abv.
    Ne kadar witbier desek de @BoBo ile benim sevdiğimiz Kronenbourg bölgesinin birası (kardeşi 1664). Ağızdaki kıvamı ve yumuşaklığı aynı fakat o kayısı rendesi tadı yerine bergamot, kişniş aromaları hakim. Çok beğendim. İmkanım olsa gidip gidip içeceğim biralardan

Devam:

• ve gecenin sonu: St. Bernardus Prior 8.
    Belgian Dubbel. 8% abv.
    Koyu Yakut renginde. Tatlı, bitter ve malt tatlarının harmonisi. Eşlik eden meyve dokunuşları ( kuru meyve ) ve ilginç şekilde Hindistan cevizi tadı aldım. Yapan rahip amcalarımızın ellerine sağlık cidden.
13 Beğeni

Çok ilginç. Ben şişeden denediğim zaman Grimbergen’den pek hazzetmemiştim. Tekrar denemek şart oldu. Belki Avustralya’da güzel geliyordur.

3 Beğeni

Çok güzel biralar afiyet olsun. Belçika zaten bu işte bambaşka bir seviye… Yıllar önce metro markete her gittiğimde St Bernardus abt 12 alırdım… Diğer serilerini de içtim… Bu biranın yeri bende çok ayrıdır.

1 Beğeni

Bizde genelde double ambree oluyor. Dubbel stili. Ondan ben de çok hazzetmedim

2 Beğeni

Onun 75ccliğini aldım yanıma artık @menegin veya @Apo_Cinar gelirse bakarız tadına

4 Beğeni

Bende hep onu alırdım zaten :slight_smile: Şimdiden afiyet olsun sizlere. Bambaşka bir bira içeceksiniz. Çok soğuk olmasın çok ılıkta olmasın. Yanında baharatlı peynir. Tütsü füme etler yada karışık kuruyemiş ve muz ile çok güzel uyum sağlar. Kadeh tarzı bardak uygundur. Arka fonda da katolik chant çalarsa moda gidersiniz :slight_smile:

5 Beğeni

Şeftalili varım denedim, keşke onun yerine soğuk kahve veya redbull falan içip serinleseydim.
Rezalet.

1 Beğeni