Basınç Altında Fermantasyon Denemesi - Oda Sıcaklığında Lager - Munich Helles - 4A

Anladım yanlış almışım. Aynı işlevi görmüyor o zaman. Teşekkür ederim kırmızı olanı alacağım o vakit

Bu ürün vana yönünden giriş, gösterge yönünden çıkış olacak şekilde takılmalı.

Öyle taktım artık. Azıcık açtım hava gelmeye başlayınca kıstım yavaş yavaş çıkıyor hava kabarcığı bakalım. Tabi ibre göstermiyor

Yarın spunding valfin yola çıkıyor :grin:.

1 Beğeni

Sonunda yaptım:) lakin 2 gün jelatin beklettim. Fıçıda ise 3. Gün ama hiç berrak bir bira olmadı. Basınç altında berraklık olması sıkıntı mı? Berraklık takıntım var açıkçası

2 Beğeni

Kaynama sonrası soğuması ne kadar sürdü, soğuma süresi artınca bu chill haze olabiliyormuş

1 Beğeni

Kit birası hocam. Daha önce basınç altında olmadan fermantasyon ile berrak olmuştu ama basınç altında olmadı

1 Beğeni

Zamanla biraz daha berraklaşacaktır ama tüm gereklilikler uygulanarak yapılmış ve fıçıda servis edilen tam tahıl kadar berrak olmayacak muhtemelen.

Şu da kit birası mesela:

1 Beğeni

Merhaba…
Basınç altında fermantasyon yaparken fıçıya co2 tüpünden istediğimiz basıncı verip spunding valfle sabitledikten sonra co2 bağlantısını söküyoruz ve işlem bitiyor mu yoksa spunding valfin ok yönünü ters çevirip mi takıyoruz ?
Yani fermantasyon sırasında spunding valf üzerindeki ok fıçıyı değilde aksi yönü mü gösterecek ?
Teşekkürler…

Selam, fermantasyon sırasında spunding valf’den hava çıkması için hava çıkış yönü olan ok yönü boşta olacak, basınca da 1.5 bar civarında sabitlenecek. fıçıya co2 vermen gerekmiyor, zaten maya çalışmaya başladığında co2 oluşacak, 1.5 bar civarında fıçıda spunding valf sayesinde kalacak, fazlası atılacak. Basınç için ben en son yaptığımda 1.4 bar ile lager de çok iyi sonuç elde ettim. Bir de kimileri maya ekler eklemez spundig valf’i takıyor kimiler maya çoğalsın diyerek ekledikten 24-36 saat sonra takıyor. Ben son yaptığımda neredeyse hiç beklemedim.

3 Beğeni


Teşekkür ederim.
Fermantasyon sırasında şöyle olmalı yani değil mi ?

1 Beğeni

evet ok hava çıkış yönünde olacak…

2 Beğeni

Ben kendi protokolümde öncesinde biraz gaz basıyorum. Çünkü Valfi ayarlamak sonra biraz zor olabiliyor.
Yani şimdiye kadar yaptıklarımı hep bu şekilde yaptım, en başından beri basınçlı olarak fermantasyon başladı, herhangi bir of Liver arama veya fermantasyon sürecinde sarkma gibi bir şey olmadı

3 Beğeni

Baltazar Hocam, zaten sizinle aynı malzemeleri topladım ve niyetim de sizin protokolü izlemek. Sadece fıçıyı basınçlandırıp sabitledikten sonra valfin yönünü değiştirmek gerekiyor diye düşünmüştüm.
Bu arada başıma neler gelir bilemediğim için tam tahıl yerine batırsam da acımayacağım bb dan bir kitle yapacağım denememi. Mexican cerveza lager kiti . Yanında gelen maya basınç altında iş yapar mı hiç bilmiyorum :thinking:

1 Beğeni

Merhabalar .Ben bunu Hakan bey’e sorduğumda farklı basınçlar oluşacağı için önermem demişti ama pratikte bir sorun olmuyorsa ben de iki hatta üç corny’yi tek spunding valf’e bağlamak istiyorum.Siz yapıyorsunuz ve sorun olmuyor öyle mi ?

Merhabalar.12-15 dereceler önerilen lager mayalarıyla spynding valf kullanarak 18-23 derecelerde sağlıklı bir bira yapma şansımız var mı acaba ?

Merhaba…
Basınçlar neden farklı olsun ki ? Fıçılara aktardıktan sonra co2 tüpüyle istediğiniz basınca getirip spunding valfi doğru şekilde bağlarsanız istediğiniz basınçta kalacaktır.

1 Beğeni

Aynı anda kurulsa bile her fermenter’in mayalanma sırasında oluşturacağı gaz farklı olacak dolayısıyla valf’e farklı fıçılardan farklı gaz basınçları gidecek.Bu tek valfte ya da fıçıların içindeki co2 miktarlarında farklılıklar ya da tahmin edemediğim başka sorunlar yaratmayacak mı ?

Hocam bütün fıçılara aynı oranda gaz basıp istediğiniz oranda fıçıları basınç altına alırsanız ne gibi bir sorun olacak ben tam anlayamadım ??
Mesela bütün fıçılara 10psi basınç verdiniz ve valfi bağladınız hangi fıçı belirlediğiniz barı aşarsa çıkış ordan olacak. Ha siz ben hiç basınç vermeden kendi akışında ayarlama yapıcam derseniz o iş sizi zorlar. 2 fıçıda takip ederek ayarlarsınız ama 3 fıçı olursa iş daha da zorlayıcı olabilir.

1 Beğeni

Aynı partiyi bölerek iki ya da yeteri kadar Corny ile tek hat üzerinden basınç altında fermente edilmesinde bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Ancak belki Hakan bey farklı tip biraları kastetmiş olabilir. Ale ile Lager aynı basınçta fermente olmayacaktır gibi belki.

2 Beğeni