Bira Fıçılama ve Fıçı Sistemleri

@Olcun bu mesaj/soru benim için miydi? Öyleyse çok fena gözden kaçırmışım. :see_no_evil:

Selamlar Alpey Bey, sağlık olsun. :slight_smile: Eğer soğutma işini bu şekilde çözdüyseniz izlenimlerinizi merak ediyorum.

Biraburada.com karşıt basınçlı dolum aparatını satıyor. Şu an stoklarında var sanırsam. YouTube kanallarında nasıl dolum yapılacağına dair video çekmişler. Ordan izleyerek yapabilirsiniz.

Bir şekilde gözümden kaçmış, kusura bakmayın.
Genel olarak sistemden gayet memnunum. Bende iki adet 50lt fıçı var bu şekilde kullandığım. Her ikisine de ceket kaynattırdım. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi basit bir izolasyon ile birlikte 2-4 derecelere çok rahatlıkla indirebiliyorum. İzolasyon ısı kaybını önlemenin yanı sıra yoğuşmayı önlemek açısından da gerekli.

Soğutma suyu için Biraburada’ nın videosunda olduğu gibi su sebili kullanılabilir ama ben aşağıdaki resimde görülen soğutucuyu kullanıyorum.

Ceket kaynattırmadan önce soğutma için aşağıda göreceğiniz gibi bir serpantin kullanıyordum. 5" lik ferrule kaynattırmıştım bir tanesine, ona bağlıyordum. Aşağıdaki fotoğrafı kaçak testi sırasında çekmiştim.

8 Beğeni

PAylaştığınız görseller ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Kıymetini bilene çok feyz alınacak konu var.

Hakn Bey’in zamanında bir videosunda veya bir yorumunda dile getirdiği gibi 6 cm lik ağızlardan temizlik sıkıntılı oluyor. Gördüğüm kadarıyla birini kestirdiniz birisi 6 cm olarak devam ediyor. Temizlik konusunda tavsiyeleriniz neler ?

Daha önce şişe yıkama amaçlı yaptırdığım ve sonrasında fıçı sistemine de uygun olacak şekilde modifiye ettiğim sistemi kullanıyorum ben. 5lt, 19lt ve 50lt fıçılarda gayet başarılı çalışıyor. Detaylar için aşağıda daha önceki paylaşımımın linkini bulabilirsiniz.

Benzeri bir sistem dalgıç akvaryum pompası, kova ve uygun ölçülerde PVC boru kullanılarak ekonomik olarak da yapılabilir.

Alternatif olarak biraburada da mevcut bu ürün belki kullanılabilir. Açıklamada temizleme topu basınnçla döner denmiş ama emin olamadım. Yapısı gereği sabit gibi duruyor, videoda da sabit görünüyor. Belki @hozkan bilgi verebilir.

1 Beğeni

Fıçıdan ilk musluk deneyimim.
1.5 derecede 2 metre 8mm gıda hortumu ile bağlı. Fıçı 1 bar ile gaza bağlı. Ama nedense krema gibi köpük akıyor. Bardakta sıvı hale geçiyor aşırı gazlı da değil. Ne yaptıysam çözemedim. Video çekmiştim ama site kabul etmiyor sanırım.

1 Beğeni

Servis basıncını 0.5 bar seviyelerine düşürüp fıçıdan bir kısım gazı tahliye ederek deneyebilirsiniz.

Akış ayarını kısa bilirsin. Daha yavaş doldurabilirsin sorunu çözene kadar.

Arkadaşlar, 2lt co2 tüp ile yaklaşık kaç fıçı gazlayabiliriz?
5lt ve 2lt bulabildim nette. Galiba 2.67 gibi bir ölçü de varmış ama onu göremedim.
5lt tüp büyük geldi gözüme ama 2lt’de verimsiz mi olur emin olamadım.

Başka bir başlıkta @Okurtman arkadaşımızın gönderisine denk geldim şu şekilde:

Kabaca ortalama bir biranın gazlanması için (ale veya lager) litre başına 5 gram, servis ve dışarı itilmesi için 1 gr; kaçak, köçek, fıslatma payını %15 falan hesaplasanız: bir litre bira için 7 gr co2 harcamanız olur. 2000 gr.’ı 7’ye bölsek 285 litre biraya buda yaklaşık 14-15 cornelius kege denk gelir.

Evet hesap yaklaşık o şekilde, hesaplamayı ortalama bir gazlandırma miktarı düşünerek yapmıştım. Aslında ortalama bir gazlandırma ile litre başına 4.5 gram + 1 gram ittirme gibi bir sonuç var , birde kaçak miktarı tamamen tahmini, yabancı kaynaklarda, mesela şurda >>> 8 Answers to Frequently Asked Draft Beer CO2 Questions.

çok farklı bir rakama ulaşılmamış 5 Pound yani 2,250 kg co2 ile 15-22 standart kornelyus fıçı değeri vermişler. Yani yaklaşık bu değerleri tutturmanız gerekiyor.

Bu yüzden kaçaklara çok dikkat etmek lazım, en ufak kaçakta bile daha ikinci fıçıda tüpü boş bulabilirsiniz, çok yaşandı bu tür olaylar :slight_smile:

İlave olarak bunun dışındaki herşey tamamen maliyet, estetik, ergonomiyle ilgili.

3 Beğeni

Teşekkürler, kabaca 1 sene gider benim için belki biraz daha fazla. Buzdolabının içine koyacağım için ufak olması da avantaj olacak.

2 lt Co2 tüpe yaklaşık 1100 lt gaz dolduruyorlar

neyseki bide bu derdim yok şişe candır

1 Beğeni

Tecrübe etseniz böyle konuşmazsınız. Şişe bazı türler için daha iyi bir seçenek olabilir kondisyon için belki ama fıçı şişeye göre çok çok pratik.

dogum günümde geliyor oysaki 3-5 fıçı hediye eden olsa

2 Beğeni

Biraz bekle benim sistemi vereyim sana

2 Beğeni

Ne kadar naziksin, teşekkür ederim :stuck_out_tongue_winking_eye:

Basınç altında fermanrasyon ve 2 derecede 30 gün cold crash sonrası marzen fıçılara akatarılıyor. Çift filreleme sonucu sıfır tortu, sıfır maya ve sıfır oksidasyon.

12 Beğeni

CO2 tüpü, regülatör ve musluk ihtiyacım var. Satmak isteyen veya 2. el satış platformu gibi bir site bilen varmı? Özellikle tüp arıyorum.