Bira Fıçılama ve Fıçı Sistemleri

@Crusher Hocam sanırım bu sorunu yaşıyorum ben de 3. Gün otlarını dry hop yaptıktan sonra krausen neredeyse kapağa dayandı . 10 psi da durum böyle. Basıncı tahliye etsem taşar sanırım. taşmaması için ne yapabilirim bilmiyorum :frowning:

Abi çok krausen ile az krausen aradındaki fark nedir bira için? Normalde kalın, bol bir krausen başarılı bir fermantasyon diye biliyorum ama az olması yada neredeyse hiç olmaması neyi değiştiriyor? Teşekkürler.

Basıncı bence tahliye etme. Eğer taşacak olsa spunding valften dışarı çıkar. Tek yönlü hareket kabiliyetine sahip zaten. Dışarı çıkan bence çıksın, altına bir leğen koy ve damlayan damlasın. Spunding valf bende de var. Sökülüp içi temizlenebiliyor diye biliyorum. Senin sisteminin amacı zaten aroma kaybını engellemek, ne kapağa dokunmak ne basınca. Basıncı boşaltmak aroma kaynına sebep olur diye düşünüyorum.

Merhaba. Fıçıda gazlandırma yaparken 15psi da gazlandıracağım diyelim. Fıçıya 15psi basıyorum sonra gaz bağlantılarını söksem bu şekilde gazlanma tam olur mu yoksa gazın sürekli bağlı olması mı gerekiyor 15psi olarak fıçıya?

Sürekli bağlı kalması daga iyi olur. Karbondioksit biranın içinde çözündükçe tüpten fıçıya gaz geçişi olur.

1 Beğeni

Şerbetçi otları şişip kabarmıştır iyice. Şu zamana kadar fermentasyonun şiddeti azalmış ve taşma riski kalmamıştır diye tahmin ediyorum. Fermenteriniz 30 litreydi yanlış bilmiyorsam. 23 litrelik kurulum bolca şerbetçi otuyla birlikte zorlamış olabilir. Benim fenmenterim 35 litre olduğu için zorlanmamıştı. Daha önce dediğim gibi ben dryhop sonrası basınç uygulamadım. Yalnızca fıçılamadan bir gün önce basınç verdiğimde yüzeydeki ot posası dibe çökmüştü. Sizin kurulumda zaten bir basınç var ama posa yüzeyde ve oldukça da kabarmıştı demişsiniz. Bu durumda basınç az gelmiş olabilir ya da bir kaçak durumu söz konusu olabilir mi diye düşündüm. Bir de ben bitmiş fermentasyona basınç uyguladım siz devam eden fermentasyona, belki fark buradadır. Yalnız bu birayı hala şişeleme niyetindeyseniz hayatınınızın en zor şişeleme deneyimini yaşayacaksınız diye tahmin ediyorum. Hat tıkanması sorununuz olacak. Şişeye posa kaçırmamaya da dikkat edin. Yoksa nükleasyon nedeniyle açtığınızda fışkıran şişe volkanlarınız olur. Ayrıca oksitlenme ihtimali çok çok yüksek malesef.

Krausen durumu biranın türüne göre değişir aslında. Isı yüksekliği ve yüzey fermentasyonu oluşması nedeniyle Ale biralarda Lager e göre krausen kabarıklığı fazladır. Örneğin buğday birası hem Ale olduğundan hem de bol protein içerdiğinden fermantasyon coşkusu en fazla olan biradır. Krausen kalınlığı fermantasyonun başlaması, ilerlemesi, başarısı, sağlığı açısından bir fikir verse de özellikle başarı ve sağlık hakkında kesinlik ifade etmez.

1 Beğeni

Krausen iyice kabardı ama taşma noktasına gelmedi neyse ki . O aşamada basıncı bir iki psi daha artırarak taşmayı önledim . Sizin reçeteyi bire bir uyguladım ancak elimde şu an 26 litre şıra var fermenterde. Sanırım buharlaşma ya da diğer aşamalardan biraz fark oluştu . Ama 1061 OG yakaladım . Tek endişem mayanın 1015 civarı FG ye kadar iş yapamaması. Tek paket Wyeast London Ale III var fermenterde . 1025 ile ikinci dry hop yaptım merakla ve endişeyle bekliyorum 1015 e düşmesini .
Basınçlı fermantasyon biraz deneysel gidiyor. Hem ekipmana alışayım hem basınçlı işleme alışayım hem de maya rahat etsin ester üretsin diye 5 psi da devam ediyor . Aslında baya az basınçlı gidiyor .
Şişeleme işinden vazgeçtim. Olan oldu diyip kesenin ağzını açıp Kegerator işine girdim. İç sistemi komple tamamladım. Sadece dolap kaldı . 2 ya da 3 fıçılık bir mini keezer planlıyorum. Orda da sizi takip ediyorum ediyorum :sweat_smile: sizin altusdan arıyorum ama bulamıyorum. Keşke size bir ulaşabilsem bir dm attım ama görmemiş olabilirsiniz.
Çok teşekkür ediyorum

1 Beğeni

Teşekkür ederim biraz basıncı yükseltince köpük dizginlendi Spunding e kadar çıkmadı :slight_smile:

1 Beğeni

Hayırlı olsun sisteminiz. İlk başlarda çok problemle karşılaşıyor insan. Kolay gelsin.

Özelden yazdım hocam. Geç farkettiğim için üzgünüm. Bendeki Altus modeli artık üretimde değil. Ben temiz ikinci el olarak bulmuştum. Ama farklı markalarda basamaksız model vardır diye tahmin ediyorum.

Selamlar kardeşim sen aldığın sistemdeki STOUT muslugu satma gibi bi düşüncen varmı???

Ben komple sistemi satiyorum hocam ilgilenirsen izmirdeyim

Burayada ilan birakmistim biri çıkıp sahibinden muhabbeti yapinca kaldirdim

@Olcun bu mesaj/soru benim için miydi? Öyleyse çok fena gözden kaçırmışım. :see_no_evil:

Selamlar Alpey Bey, sağlık olsun. :slight_smile: Eğer soğutma işini bu şekilde çözdüyseniz izlenimlerinizi merak ediyorum.

Biraburada.com karşıt basınçlı dolum aparatını satıyor. Şu an stoklarında var sanırsam. YouTube kanallarında nasıl dolum yapılacağına dair video çekmişler. Ordan izleyerek yapabilirsiniz.

Bir şekilde gözümden kaçmış, kusura bakmayın.
Genel olarak sistemden gayet memnunum. Bende iki adet 50lt fıçı var bu şekilde kullandığım. Her ikisine de ceket kaynattırdım. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi basit bir izolasyon ile birlikte 2-4 derecelere çok rahatlıkla indirebiliyorum. İzolasyon ısı kaybını önlemenin yanı sıra yoğuşmayı önlemek açısından da gerekli.

Soğutma suyu için Biraburada’ nın videosunda olduğu gibi su sebili kullanılabilir ama ben aşağıdaki resimde görülen soğutucuyu kullanıyorum.

Ceket kaynattırmadan önce soğutma için aşağıda göreceğiniz gibi bir serpantin kullanıyordum. 5" lik ferrule kaynattırmıştım bir tanesine, ona bağlıyordum. Aşağıdaki fotoğrafı kaçak testi sırasında çekmiştim.

8 Beğeni

PAylaştığınız görseller ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Kıymetini bilene çok feyz alınacak konu var.

Hakn Bey’in zamanında bir videosunda veya bir yorumunda dile getirdiği gibi 6 cm lik ağızlardan temizlik sıkıntılı oluyor. Gördüğüm kadarıyla birini kestirdiniz birisi 6 cm olarak devam ediyor. Temizlik konusunda tavsiyeleriniz neler ?

Daha önce şişe yıkama amaçlı yaptırdığım ve sonrasında fıçı sistemine de uygun olacak şekilde modifiye ettiğim sistemi kullanıyorum ben. 5lt, 19lt ve 50lt fıçılarda gayet başarılı çalışıyor. Detaylar için aşağıda daha önceki paylaşımımın linkini bulabilirsiniz.

Benzeri bir sistem dalgıç akvaryum pompası, kova ve uygun ölçülerde PVC boru kullanılarak ekonomik olarak da yapılabilir.

Alternatif olarak biraburada da mevcut bu ürün belki kullanılabilir. Açıklamada temizleme topu basınnçla döner denmiş ama emin olamadım. Yapısı gereği sabit gibi duruyor, videoda da sabit görünüyor. Belki @hozkan bilgi verebilir.

1 Beğeni