Bira Fıçılama ve Fıçı Sistemleri

Nitro yazıyor tüpte işime yaramaz mı tüp?

Azot tüpü o yaramaz olur mu? Ne güzel stout yapılır

1 Beğeni

Korkuttun beni😃

Başka hiçbir işe yaramasa da en azından T-1000 model terminatörleri etkisizleştirmede kullanılabilir.

13 Beğeni

Bu sistemle lager bugday biraları olmaz mı yazdıklarım için sisteme ne eklemeliyim?

Musluk co2 tüpü ve regulatör

1 Beğeni

Çeşme konusunda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz akış kontrollü ve kontrolsüz avantajları ve dezavantajları nelerdir arada yarı yarıya fiyat farkları olabiliyor deger mi?

1 Beğeni

Selamlar biraz geç olmuş gibi oldu ama ben cevap yazdım sanıyordum :see_no_evil:

Genel olarak akış kontrollü musluklar köpük oluşumunu azaltarak bardağa dolum yapmanızı sağlıyor. Bu lager veya buğday gibi görece fazla gazlandırılan biralarda daha çok işe yarıyor.

Ancak yeterli uzunlukta bira hattınız yok ise tek başına akış kontrollü musluk pek fayda etmiyor. Gerçi yeterli bira hattı uzunluğu ve doğru basınç ayarı ile akış kontrolsüz musluk ile de başarılı sonuçlar alınabilir.

Bugün sistemi kuruyor olsaydım akış kontrollü musluk yerine ya bundan yada bundan alırdım. Bunları kullanmadım ancak daha verimli olacağını tahmin ediyorum. Çünkü bunlar muslukta değil fıçıdan çıkarken regüle ediyor ve musluğa ulaşınca daha köpüksüz bira verecektir diye düşünüyorum.

10 Beğeni

Teşekkürler hocam bende kötü soru mu sordum diye düşünmeye başlamıştım😃

1 Beğeni

Merhabalar . Ben yeni baslamak istiyorum fici isine. Genel bir bilgim var . Ancak tum materyaller olarak fiyat acisindan bana yardimlarinizi rica ederim. Neler geeekiyor tam olarak sistem icin? Bilgilerinizi rica ederim

Maalesef çok hazırcıyız, bu konuyu baştan itibaren okursanız hem neyi nereden alabileceğinizi hem nasıl yapabileceğinizi, hem de ne tür malzemeler lazım olacağını bulabilirsiniz.
En azından şu linke bakın;

7 Beğeni

Okuyacak zamanım yok, armut pişsin ağzıma düşsün derseniz…

Alın size hazır sistem

Arda Bey merhaba. Fıçı sistemleri kraft biracılıkta çok tercih edilir. Tamamen kişinin zevkine ve bütçesine bağlı olarak sistemler kurulabilir.

Ancak bir seçim yapmak gerekiyor. Birisi gelsin ve kursun mu yoksa ben bu işi bir anlayayım ve yapmaya çalışayım mı. İlki içi daha çok para, ikincisi için daha çok zaman harcarsınız.

Bu forumda bu işi kendi gayretleri ile kurmuş bir çok arkadaş, tecrübelerini paylaştılar. Hazır sistem kullanan bir arkadaşta var. Ancak nacizane önerim ilgili başlığı okumanız. Sonra youtube a göz atmanız. sonra herşeye rağmen soru kalırsa burda sorun tabi ama eminim kalmayacak.

Ancak yok ben o kadar uğraşamam diyorsanız Başakşehirde bu işi hakkıyla yapan bir yer bulunuyor. Özelden bilgisini size verebilirim.

3 Beğeni

Cok tesekkurler ben kendim sistemi kurmak niyetindeyim. Yavas yavas ilerliyorum… bilgilendirme icin tesekkurler okuyacagim forumu tekrardan gozden kacan birsey var mi diye.:wave:

2 Beğeni

Tesekkurler bakayom butceye ona gore😄

1 Beğeni

Hazircilik segil forum karmasik konular o yuzden sordum yoksa hazir olsun birami iceyim degil isi zevkiyle kendim yapmak neiyetindeyim

Yukarıda arama tuşu var aramak istediğiniz sözcük veya cümleyi yazdığınızda istediğiniz konuya ulaşıyorsunuz. Onun dışında zaten konunun içindesiniz sadece yukarıdan aşağıya okumak gerekiyor.

Merhaba keg. kurmama az kaldı malzemeleri neredeyse topladım. Benim birkaç sorum olacak.
2 corny ile fıçılayacağım, birinde stout diğerinde ipa olduğunu düşünelim. Co2 tüpü tek regülatör ile yol vereceğim. Bir fıçımda stout diğer fıçımda ipa var ve +5(41 Fah.) derecede 1 gün buzdolabında kaldı. Konunun başında açıklayan arkadaş fazladan reg. alınması gerektiğini yazmış farklı bira türleri için sanırım ama bu tip bir regülatör işimize yarar mı? co2 nin soğukluğu/sıcaklığına dayanır mı?
Ya da ben ilk önce ipayı 10 gün karbonize edip sonra stoutu 10 gün karbonize edip mi servise hazır şekilde ikisine birden regülatörü bağlamalımıyım? Ya da ortalama ikisinin de güzel karbonize olması için bir değer var mıdır?
Aşağıdaki tabloyu yanlış yorumlamadıysam;

• STOUT için +5 derecede 1.79 - 2.16 PSI (0.12 - 0.14 BAR)
  • IPA için +5 derecede 2.25 - 2.6 PSI (0.15 - 0.17 BAR)
    arasında karbonize etmem mi gerekiyor?
    BİRA KARBONİZASYON ŞEMASI

Kafam biraz karıştı, umarım aklımdaki karmaşıklığı aktarabilmişimdir…

1 Beğeni

Bira çeşitleri farklı olduğu için, farklı değerlerde gazlamanız gerekli her fıçıya farklı basınç düşünüyorsanız ya aşağıdaki üründen, yada çift çıkışlı regülatör almalısınız.
https://tr.aliexpress.com/item/4000419238855.html?gatewayAdapt=glo2tur&spm=a2g0o.cart.0.0.28cf3c006it2xt&mp=1

1 Beğeni

yazımda paylaştığım bu ürün sizce co2 ye dayanıkl mıdır peki? elimde var o yüzden soruyorum

https://www.alliedelec.com/product/festo/lrma-qs-8/71142212/