Bira Fıçılama ve Fıçı Sistemleri

Bilgi kağıdında (data sheet) sıkıştırılmış hava için üretildiği belirtilmiş. CO2 için uygun olacağını sanmıyorum.

1 Beğeni

doğrudur, benim gözümden kaçmış sanırım

Merhaba ;

Basaksehirdeki yerin iletişim bilgilerini benimle paylasabilir misiniz. Bende fıcılama isine gecmek istiyorum. Tesekkür ederim.

1 Beğeni

Merhaba, 4 derecede gazlandırdığım fıçıyı taşımada sıkıntı var mı ? Yaklaşık 1 gün oda sıcaklığına çıkacak muhtemel sıcaklığı deneyip sıkıntı yaşayan oldu mu ?

1 Beğeni

Fazlası bile oldu, sıkıntı olmuyor. Yeter ki içinde CO2 olsun.

1 Beğeni

Ben teni ev taşıdım hiç sorun yok

1 Beğeni

Arkadaşlar bazı konularda görüşünüzü almak isterim. Henüz ancak sadece 10 kitten bira yapma deneyimi yaşamış biri olarak tam tahıla geçmeden önce fıçı sistemine geçmek istiyorum. Sürekli okuyarak izleyerek ( ve sağolun en çok da bu forum sayesinde ) öğrenmeye çalışıyorum. Acaba kitten ürettiğim bira ile fıçılamak mantıklı mı ? (Şimdilk Ofisimde boş duran büyük buzdolabım var, daha sonraki hedefim de sandık dolaptan bir kagerator… ) Öncelikle fermentasyon için 50-60 litrelik , çelik güğüm almak ilk hedefim. Süt güğümlerine bakınıyorum 72 cm civarı yükseklik çok geliyor. Daha basık kısa çelik edinmeliyim diye düşünürken Arma marketin 50 litrelik güğümünü buldum, görüştüğüm firma yetkilisi güğümün çevir kapak olduğunu streçle vs sızdırmazlığı sağlayabileceğimi söyledi. Uygun olur mu acaba?
( Paslanmaz Güğüm 50LT. – Arma Market ) Fermanter olarak ne almalıyım? ( Birde bu başlık bu konular için doğrumu ?) Benim için çok değerli olan tecrubeleriniz ve yorumlarınızdan yararlanmak isterim. Selam ve sevgiler…

1 Beğeni

Bu başlığa taşıdım mesajı, şimdiden kolay gelsin…

1 Beğeni

Açıkçası fıçıya geçmenin kit yada tam tahıldan ziyade tercih meselesi olduğunu düşünüyorum. Tam tahıl bira fıçıya olur kit olmaz diye bir bakış açım yok, saçma bulurum aksini düşüneni de. Fıçıya neden geçmek istediğiniz sizin için mantıklı argümanlara dayanıyorsa geçebilirsiniz. Ben şişeleme olayının bitmesi, sürekli soğuk biramın hazır olmasını, belki aromalarını daha uzun süre koruyabilmesk vb nedenlerle geçmeyi düşündüm ve geçtim. Ancak her ne kadar fıçılama baya pratik olsa da iyice öğrenene kadar dikkat etmek gereken bir hayli nokta bulunuyor. Hepsi bir süre sonra rutine biniyor. Bunları yapacak birinin tercihen tamtahıl bira yapımına da adım atıp daha farklı özgür bira yapmak istemesini de mantıklı bulurum. Dolayısıyla siz birayı seviyorsanız fıçıya geçip sonra tam tahıla geçince de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fermenter olayında ise süt güğümüne o kadar para verip birde streç vs hava kilidi ile uğraşmak saçma geldi bana. Hala varmı bilmiyorum ama çelik düşünüyorsanız tamtahıl ekipmanın çelik fermenteri vardı, hala yapıyorlarsa onlarla görüşebilirsiniz. Diğer bir alternatif bence cam damacana, 19lt damacanalar var. Yüksek hacim çalışıyorsanız iki tane 19 lt cam damacana yeterli olur bence ( @CeyhunMisir öyle yapıyordu sanırım). Ha çoğumuz standart plastik fermenterleri kullanıyor o da ayrı bir durum.

7 Beğeni

Bende fıçılamaya geçmek istiyorum. Biraz maliyetli geliyor. En temelinde min. neler olması gerekir? En başında bir buzdolabına gerek var mıdır? Evde zaten bir mutfakta kullandığımız bir de fermenter için kullandığım bir buzdolabı var (sadece fermentörin sığabileceği kadar) bir de 3. yü almak istemiyorum.

1 Beğeni

Fıçının içinde duracağı bir buzdolabı ilk olması gereken şey :slight_smile: mevcut dolaplardan birine bile sığıyorsa 1 fıçı, piknik musluğu ve 1 lt lik co2 tüpü ile bile geçebilirsiniz.

5 Beğeni

Regülatör gerektirmez mi?

1 Beğeni

Şurada anlatılmış.

4 Beğeni

Şimdi bu bir hobi, ben 32 kit yapıp tam tahıla geçmiştim, tabi bizim zamanımızda envai çeşit kit biraları vardı, bundan yani kitten hevesimi aldıktan sonra tam tahıla geçtim, evet tabiki tam tahıl bambaşka, uçsuz bucaksız bir alem, daha erken de geçebilirmişim, sonrasında da fıçıya geçtim, evet iyi ki de geçmişim, ama hepsinden hevesimi ala ala geçtim, kitten tan tahıla da geçmek bir başlangıç maliyeti gerektiriyor fıçı sistemine geçmek de öyle ve evet bunun için ayrı bir buzdolabı gerekiyor şöyle 3-4 fıçı ve bir karbon tüpü alabilecek bir buzdolabı, fıçıları, tüpü, muslukları, bağlantıları lockları vb derken evet bir maliyet ama bunları peyderpey de toplayıp en son buzdolabını da alarak işi bitirebilirsiniz.

9 Beğeni

Ben de fıçı sistemine geçtim 3 ay kadar önce. Başlangıç biraz sancılı oldu ama iyi ki geçmişim diyorum.
her seferinde 40 şişe yıkamak, sanite etmek zor gelmeye başlamıştı. 50 civarı kit birası yapıp arada tam tahıl denemeleri yaparak tamamen tam tahıla da geçiş yaptım, önceden kazan ve tencere kullanarak tam tahıl yapıyordum. 0 da tek başına zahmetli olmaya başlamıştı ki jet 30 alarak biraz daha pratikleşmiş oldum. tam tahıl ve kit birası fıçılama tecrübelerim neticesinde aralarında bir fark hissetmedim, benim için dezavantajı biraların taşınabilirliği ortadan kalktı, avantaj olarak ise her zaman soğuk ve lezzetli biralarım hazır olmasını söyleyebilirim, stout biraların gazlanması ve servisi için de araştırmalara devam ediyorum, Forum bana çok yardımcı oldu umarım siz de aradığınızı bulursunuz.

12 Beğeni

Bunun da çözümü var aslında

2 Beğeni

Stout musluğu ve co2 nitrojen karışımlı bir tüp

2 Beğeni

hazır konu açılmışken :slight_smile: CO2 için kullandığımız regülatör işe yarar mı? azot regülatörü almak mı gerekiyor? diğer detayları anladım gibi, teşekkürler.

2 Beğeni

ilgili konuyu okumuştum ama her seferinde bir bahane bulup kendimi erteliyorum bu hususta.
üşengeçlik oldu bu aralar.

1 Beğeni

Bendeki regülatör farklı ama öyle olması gerekiyor mu bilmiyorum tahmini değildir ne de olsa nitro-co2 karışımı

2 Beğeni