Desperados Stili Bira

Merhaba. Kokay gelsin.
2 adet mexican 2 adet sade maltözü kit kurdum 46 litre. İçine 2 adet misket limonu şurubu 1 adet agave koydum 5 gündür fermantasyonda. Ölçüm ve tadım yapma için 100ml örnek aldım. İlk gravite 1058 ikincisi 1018. Benim için iyi ancak birada hiç şeker tadı yok. Sanırım şurupları en başta koymamam gerekiyordu. Maya şuruptaki şekeri yemiş anladığım kadarı ile. Tekrardan şurup koysam olur mu? Ya da tatlılık için laktoz kullanabilir miyim? Bira mayasının laktozu sindiremediğini okudum. Laktoz kullanımı renk değişimine sebep olur mu?

1 Beğeni

Ne kadar şeker içeriği olursa maya onu tüketecektir, haa nasıl olur alkol dayınını düşük bir maya olur abv de 10 ve üstü olur o zmn belki bir miktar şeker ve tatlılık kalabilir, tatlı bir biranız olsun istiyorsanız laktoz veya stevia kullanabilirsiniz, ama zaten cerveza tarzı bir birada tatlı bitiş istemezsiniz, stil de uygun olmalı malt tabanı da, gerçi siz kitten bira yapıyorsunuz bu bağlamda stil seçimi önemli oluyor

Gravite 1.018 demek sindirilmeyen bolca şeker var demek zaten, normal şartlar altında beklenen şey tadım yaptığınızda tatlı bitiş hissetmeniz olur, eğer bu tadı almıyorsanız ölçüm hatalı olabilir, gravite 1.010 altına inmiş olabilir.

Maya ve fermentasyon sıcaklığını yazarsanız , daha tecrübeli arkadaşlar daha yararlı yorumlar yapacaklardır.

Daha 5. Gün yalnız, yani o gravite daha düşecek, bekleyip görmek lazım, hehalde erken şişeleyyip şişe bombası yapmayacaktır.

Laktoz kullanacağım ama renk değişimi yapar mı?

Ale maya ile kurdum. Kodunu hatırlamıyorum. Aıcaklık 25-30 arası değişiyor.

Laktozun renge bir etkisi olmaz.

Ne kadar koymalıyım 46 litreye? 2.5 kilo yeterli mi?

Kovanın kapağını açın 2 gün açık fermantasyon yapın, bol oksijen alsın. Okside olunca bira meyvemsi şekerimsi bir tad alır :slight_smile:

Not: Bunu sakın ciddiye almayın. Forumdan atılmak için şaka yapayım dedim :slight_smile:

3 Beğeni

Ben daha önce sadece bir kez kullanmıştım ama sizin bahsettiğiniz ölçülerde değil. Aslına bakarsanız ne için kullanmak istediğinizi de tam olarak anlayabilmiş değilim. 2,5 kilo laktoz çok ciddi bir tatlılık verir diye tahmin ediyorum ve benim bugüne kadar içtiğim herhangi bir biranın öyle bir tatlılığa sahip olduğu kanısında değilim.

Aradığınız yanıtı forumdan alabileceğinize de emin değilim zira benim bugüne kadar rastlamadığım bir uygulama yönünde ilerliyor gibisiniz. Bence biranızı mahvetmek üzeresiniz, temkinli hareket etmenizi öneririm.

2 Beğeni

Benim nacizane tavsiyen forumu biraz okuyun,!25-30 derece sıcaklıklar ale mayalar için bile üst limitlerin çok çok üstünde hatta 30 derece falan ölümcül, 2.5 kg laktoz falan, tür mexiacan cserveza, baya bi katetmeniz gereken yol var, keşke kiti öylece veya 500 gr şeker falan ekleyip kursaydınız tabi max 20 derecede.

2 Beğeni

Yardımınız için teşekkürler. Sıcaklığa etki edemiyorum malesef. Ancak buz kasetleri sarıyorım yettiğince. İmkanım buna elverdiği için. Siz soğutma işini nasıl yapıyorsunuz? Youtube üzerinden izlediklerim hep buzdolabı kullanıyorlar.

1 Beğeni

Dediğim gibi forumda arama kısmından başlık gibi aratıp ilgili konuları okuyun lütfen…

Bu tip soğutma kutularını düşünebilirsiniz, strafordan.

1 Beğeni

Teşekkürler deneyeceğim.

500 gram laktozu suda erittim ve bembeyaz bir sıvı ortaya çıktı. Krema gibi. Bence renge acayip etkisi olur. Biranın rengi acayip bulanık olacağı için koymadım. Ayrıca hiç tatlılık yok laktoz şekerine. Siz ne için kullanmıştınız?

Ben sweet stout yaparken kullanmıştım.

1 Beğeni

Hocam yapmayın bunu, her gördüğüme gaza geliyorum, denemek istiyorum şimdi de aklıma Cream Stout koydunuz :rofl:, bu arada yaptığınız Cream Stout’u beğendiniz ise ve burada yok ise bir ara reçetesini paylaşırmısınız? Şimdiden teşekkürler… :innocent:

2 Beğeni

tam da stout yap kışa iç ayları geliyor :slight_smile:

2 Beğeni

Aradığınızın tam olarak bu olmadığının farkındayım ama diğer reçeteyi silmişim korkarım. “Ne vereyim abime?” mantığıyla başka bir şey paylaştım… Ahan da şurada.