En Son Ne Aldık?

Çok büyük endişelerim var bu konuda :slight_smile:

Ben de bunu almıştım henüz kullanmadım endişelendim şimdi. Kullanan yada bilenden yorum alma şansım var mı?

3 Beğeni

Hocam benim yazdığım cevaptan kaynaklı ise endişeniz, aşağıdaki paylaşımınma gönderme idi…

2 Beğeni

Paylaşımı görmemiştim teşekkürler. Civalı termometre bir şekilde bulup ona göre kalibre etmek ihtiyacı doğdu. Sabit hata kabul ve kontrol edilebilir.

2 Beğeni

Yarı elektronikçi olarak diyebilirimki @Alpayc nin adlığı cihazda ds18b20 sıcaklık sensörü kullanılıyor. Normalde bu tip ucuz cihazlarda ntc dedilen sensörler kullanılır ve cihazın bulunduğu ortam sıcaklığından etkilendiği gibi zamanla elektronik komponentlerin yaşlanmasına bağlı olarak hassasiyetleri değişir. ds18b20 sensör cihazla dijital olarak iletişim kurduğu için kalibrasyon vb. gereksinimleri olmadığı gibi ortam sıcaklığından etkilenmez yanlış ölçme gibi bir durum da olmaz. Ben bu sensörü kendi tasarım yaptığım cihazlarda çok kullandım. Kolonya makinesi (swh) ve mayşe kazanında mayşe sıcaklığını takip etmek için bu sensörleri kullanıyorum. Kazanımda 3 adet bu sensörden var üçüde aynı değeri gösteriyor. her aldığım sensörü ilk aldığımda kaynar su testi yaparım ve şu ana kadar 0,2 dereceden fazla yanıldığını görmedim herhalde 20 kadar sensör test etmişimdir şimdiye kadar. Bir de güzel tarafı bu sensörler Türkiyede satılıyor. bir şekilde sensör zarar görse bile cihaz çöp olmuyor.

Edit: şimdi baktım sensör üreticisi datashette -10C ile +85C arasında en fazla 0.5C hata yapar diye garanti veriyor.

5 Beğeni

Aslında benim de bu termostatı görünce hemen almak istememin önemli sebeplerinden biri bu sıcaklık sensörüydü.
@ersnyksn nin belirttiği özelliklere ek olarak bu sensörün en önemli özelliği tek kablo üzerinden (1-wire interface) ) birden fazla sensör haberleşmesi yapılabilmesi. Daha önce detaylarını paylaştığım Craftbeerpi3 sisteminde bu sensörlerden biraz bahsetmiştim. Geçenlerde paylaştığım sıcaklık sensörlerini karşılaştırma testinde ekranda görününen değerler CraftbeerPi4’ de yükselttiğim sisteme bağlı 4 ayrı DS18B20 sensörünün tek kablo üzerinden verdiği değerlerdir.
Ek olarak sensörün hassasiyeti hakkında bilgiyi Ersin hocam vermiş ama yalnış anlaşılmasın, sensör -55°C ile +125°C arasında ölçüm yapabiliyor.

4 Beğeni

Hocam elinize sağlık.
Bu sensörü özellikle kullanmayı planladığınız stil hangisi acaba?
Teşekkürler.

1 Beğeni

O sensöre layık bir stil BJCP 2021 de maalesef mevcut değil, ama BJCP 2024 için baya umutluyum.

4 Beğeni

Ben sadece zengin mahalleleri bildiğim için başka şubeleri nerede emin değilim ama Ankara Kosmos’ta Bremen şişe 37 lira. Malumat.

8 Beğeni

Bende Adana Turgut özalda bi yerde 37 TL ye gördüm ama isim almadım ya :frowning:

2 Beğeni

Aksaray’daki Migros’larda Bremen şişe dün 36 liraydı. 10 tane almıştım. Bugün baktım bir kaç şubeye. Uçurmuşlar…

2 Beğeni

Migroslarda şişe Bremen zaten 36₺+2₺ depozito. Günaydın :sunflower:

1 Beğeni

Bu biralar Antalya’da da aynı fiyat Migros ve mahalle bakkalı dahil.

2 Beğeni

Tabi bulabilirsen :slight_smile:

3 Beğeni

İsmimiz craftbeer, misyon Türkiye Ev Biracılığı, herkesin dilinde bir Bremen. Hayırlısı olsun…

5 Beğeni

Bistroyu da unutmayalım

1 Beğeni

Üstelik tam da helles bock u yaparken birileri

2 Beğeni

Bende içimden tam bunu geçiriyordum :joy::joy: koskoca kemik kitleyi bu hallerde, ucuz ticari bira peşinde koşarken mi görecekti bu gözler :sunglasses::sunglasses:

4 Beğeni

Geçenlerde tekelde scoll gördüm, eskiden öğrenciyken içerdik nostalji diye aldım (dünyanın en kötü birasıymış gerçekten, yaşasın Marmara Gold) yani fırsat gördüğümde dayanamıyorum elim gidiyor rafa :face_with_peeking_eye::pleading_face:

1 Beğeni

Migros yeniden stok açmış. Bremen şişe 36₺+2₺ depozito. Efes reserve kutu 46₺ :laughing:

3 Beğeni